Termal Otel

En Popüler Termal Oteller Bölgeleri

Termal Oteller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Termal Oteller

Sağlık turizminin kalbinde yer alan Termal-SPA oteller doğal kaynaklara yakınlığı ve lüks ağırlama hizmetleriyle biliniyor. Ülkemizde yer altı kaynakları bakımından zengin pek çok bölgesinde ortaya çıkan kaplıca suları, termal otellerin konumunu belirliyor. Bölgedeki kaplıca alanlarının mineral ve maden özelliklerine göre termal otellerde verilen hizmetler değişiklik gösteriyor. Temelde sıcak ve soğuk olarak birbirinden ayrılan kaplıca suları termal oteller bünyesinde farklı uygulamalarda kullanılıyor. Örneğin; mineral, kükürt ve tuz bakımından zengin içeriklere sahip doğal çıkışlı kaplıca suları Balıkesir ve çevresinden de çıkıyor. Balıkesir’e bağlı Edremit’te Güre kaplıca otelleri termal kaynaklardan yararlanmak isteyenler için cazip bir tatil seçeneği oluşturuyor. Güre Kaplıcaları’nda 33 dereceye ulaşan sıcaklık böbrek taşından mide ve cilt rahatsızlıklarına kadar şifa sağlayabiliyor. Termal otellerde sunulan konaklama ve kaplıca hizmetleri misafirlerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda düzenleniyor. Otel işletmelerinin konseptleri ile birlikte değişen hizmet çeşitliliği içerisinde termal otellerde birçok rekreasyon etkinliği de gerçekleştiriliyor. Ağırlıklı olarak doğayla iç içe konumlanan termal otellerde kaplıca kaynağının özelliklerine bağlı şekilde değişen hizmetleri deneyebilirsiniz. Diyarbakır’da hizmet veren Çermik kaplıca otelleri genellikle deri ve adele rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olduğu için ziyaret ediliyor. Termal oteller, huzurlu bir atmosfer eşliğinde tatil yaparken aynı zamanda sağlıklı aktivitelere katılmak isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor. Termal oteller kapsamında jeotermal kaynakların niteliğine ve işletme imkanlarına göre çeşitli kür uygulamaları yapılıyor.

Termal Otel Fiyatları

Farklı tatil konseptleri arasında yer alan kaplıca tatili, termal oteller ve kaplıca hizmetleri bakımından popüler destinasyonlarda tercih ediliyor. Kaplıca tatili planlayanlar tarafından bölge ve işletme seçenekleri ile birlikte termal otel fiyatları da merak ediliyor. Termal otel fiyatları ise seyahat dönemine bağlı olarak aşağıdaki unsurlardan etkileniyor:

  • Termal temalı oteller faaliyet alanlarına ve kapsamına istinaden sıralanırken misafirlerini ayrı hizmetler ile ağırlıyor. Birçoğu lüks 5 yıldızlı işletmelerden oluşan termal otellerin fiyatlarında turizm sezonu boyunca yüksek oranlar görülebiliyor. Hizmet seviyesi üst düzeyde olan termal otellerin sunduğu kalite ve konfor derecesi arttıkça otel fiyatlarında artış yaşanıyor.
  • Kaplıca kaynaklarına olan mesafesi ve işletme türü açısından birbirinden ayrılan termal otellerde misafirler çeşitli sağlık programlarına katılabiliyor. Termal oteller her şey dahil seçenekleri ziyaret edenler için bazı avantajlı fiyat oranları bulunabiliyor. Tam pansiyon ve yarım pansiyon konaklama tipi seçenekleri sunan termal otellerde tatil maliyetleri değişiklik gösteriyor. Her şey dahil konsept termal otel fiyatları ise pek çok yarım pansiyon termal otele oranla yüksek aralıklarda yer alıyor.

Kaplıca otelleri fiyatları otel konsepti ve konaklama paketinin yanı sıra tatil aralığıyla beraber alınan ek hizmetlerle değişiyor. Kaplıca otellerinde sağlanan kısa ve uzun dönem termal kür programları, tatil maliyetlerini etkiliyor. Kaplıca otellerinde SPA, artan kalış süresiyle kuru temizleme gibi bazı ekstra hizmetler otel fiyatlarında artışa sebep olabiliyor.

Yalova Termal Otelleri

Yalova, İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın gözde birçok destinasyonuna olan yakınlığıyla sık tercih edilen termal tatil rotaları arasında. Dört bin sene öncesinde oluşan Yalova’nın termal kaynaklarının bir kısmı aynı zamanda sit alanı ilan edilen bölgelerde bulunuyor. En iyi termal oteller içerisinde yer alan Yalova termal otelleri, misafirlerine rehabilitasyondan kaplıca kürlerine uzanan bir hizmet yelpazesi sunuyor:

  • Farklı tatil beklentilerine sahip misafirler için Yalova’daki termal otelleri lüks ve ekonomik tatil fırsatlarını bir arada barındırıyor. Jeotermal kaynaklara yakın mesafedeki Yalova termal otel işletmeleri misafirlerinin çeşitli tedavi ve bakım gereksinimlerine yönelik doğal çözümler üretiyor. Termal otellerde gerçekleştirilen kaplıca kürleri 7-14 gün arasında sürebiliyor.
  • Bölgede 62 derece sıcaklığa ulaşan kaplıca suları Yalova termal otellerinde iki ayrı uygulama alanında kullanılıyor. Element ve mineral içeriği bakımından değişen Yalova’ya özgü kaplıca suları çoğunlukla banyo ve içecek kürlerinde fayda sağlıyor. Sağlık alanında uzman kişiler tarafından uygulanan termal kürler günübirlik ziyaretlere alternatif olarak konaklamalı seyahatlerde tercih ediliyor.

Kaplıca otelleri Yalova seyahatlerinde farklı bir konsept denemek, zihnen ve bedenen rahatlamak isteyenler için öneriliyor. Yalova termal otellerinde çeşitli rekreasyon aktivitelerine katılabilir, otellerde yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Ayrıca Dipsiz Göl, Kara Kilise ve Yürüyen Köşk gibi ünlü turistik yerlerini Yalova’nın termal otellerinde konaklayarak dilediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Yalova termal otellerinin farklı sezonlarda sunduğu konaklama seçenekleriyle sevdiklerinizle beraber unutulmaz bir kaplıca tatili yapabilirsiniz.

Afyon Termal Otelleri

Mermercilik faaliyetleri ve yerel mutfağı ile ön plana çıkan Afyonkarahisar oldukça değerli yeraltı zenginliklerine de sahip. Tescilli gastronomi şehirlerinden Afyon’da tatil yapmayı düşünenler için termal oteller benzersiz bir seçenek oluşturuyor. Termal otel konaklama imkanları Afyon’un özellikle kaplıca kaynaklarına yakın konumlarda bulunuyor. Bölgedeki Gazlıgöl ve Sandıklı ilçelerinde yer alan kaplıcalar kent merkezine 25 km uzaklıkta. Afyon kaplıcaları antik dönemlerden miras kalan zengin mineral içeriğiyle pek çok hastalığı tedavisinde yarar sağlıyor. Afyon termal oteller bünyesindeki konaklama ve sağlık hizmetleri ile misafirlerini dört mevsim boyunca farklı dönemlerde ağırlayabiliyor. Çeşitli konsept ve misafir kapasitelerine sahip termal otellerin büyük bir kısmı üstün hizmet kalitesinde faaliyet gösteriyor. Tatil destinasyonları içerisinde, doğal cevherleri ve konaklama işletmelerindeki çeşitliliği ile Afyon en iyi kaplıcalar listesinde yerini alıyor. Afyon kaplıcaları sıklıkla solunum yolu, iskelet-kas sistemi ve cilt rahatsızlıklarının yanında stres kaynaklı türlü zihinsel problemler için ziyaret ediliyor. Kaplıca tatilleri Afyon ve çevresinde deneyimleyebileceğiniz huzur ve konfor seviyesi yüksek bir atmosfer vadediyor. Afyon termal otellerinin çoğunda bulunan SPA ve masaj hizmetleri misafirlerin stresten arınarak bedensel ve zihinsel rahatlamasını hedefliyor. Bununla birlikte Afyon’daki termal oteller seyahat sezonlarında bazı indirimli kaplıca termal tatili fırsatlarını da bir arada sunuyor. Böylece tatilinizi kaplıcalarda bütçenize ve tatil beklentilerinize uygun şekilde değerlendirebiliyorsunuz.

Bolu Termal Otelleri

Batı Karadeniz’in yemyeşil ormanlarıyla çevrili Bolu, özellikle Abant Gölü, doğa parkları ve yöresel lezzetleriyle ünlü. Her köşesinde doğa tatili temasını barındıran Bolu, aynı zamanda Kuzey Anadolu Fay Hattı üstünde yer alıyor. Bulunduğu konum gereği pek çok yeraltı kaynağına sahip Bolu’da kaplıca alanları ön plana çıkıyor. Kaplıcalar Bolu’nun farklı bölgelerinde ortaya çıkarken beraberinde birçok termal otel işletmesini de bulunduruyor. Bolu’da hizmet veren termal oteller genellikle Sarot, Mudurnu Babas, Karacasu ve Seben Pavlu kaplıcaları çevresinde. Bolu termal otel işletmelerinde konaklama paketlerine ek olarak jeotermal kaynaklardan elde edilen kür uygulamaları da veriliyor. Ortalama 42 ile 44 derece arasında çıkan sıcak termal su kaynakları Bolu’daki otel işletmelerinde fiziksel ve zihinsel birçok şikayetin giderilmesinde kullanılıyor. Geçmişte farklı medeniyetler tarafından hastalıkların iyileştirilmesinde başvurulan jeotermal kaynaklar günümüzde Bolu’da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir etki gösteriyor. Bağışıklık sistemi ile beraber kaplıcalarda gerçekleştirilen uygulamalarda romatizma, kireçlenme, kas ve doku zedelenmeleri gibi rahatsızlıklarda iyileşmeler gözlemleniyor. Hizmet olanakları bakımından en uygun termal oteller arasında sayılan Bolu otelleri misafirlerini üstün nitelikli ve konforlu bir ortamda ağırlıyor. Bolu seyahatlerinizde termal otelleri tercih ederek kısa ve uzun dönemli olarak değişen kaplıca kürlerine katılabilirsiniz. Uzmanlar eşliğinde uygulanan sağlık kürlerinde temel alınan jeotermal kaynaklarla birlikte tazeleyici bir tatil geçirebilirsiniz.

Şehirlere Göre Termal Oteller

Şehir Otel Sayısı Ortalama 2 Kişilik Günlük Fiyat Ortalama Puan
İstanbul 35 7.377 TL 8,0
Antalya 10 16.694 TL 8,8
Yalova 13 4.925 TL 8,1
Aksaray 1 2.368 TL 8,1
Muğla 18 25.085 TL 7,9
Mersin 3 8.242 TL 8,5
Balıkesir 15 6.567 TL 8,1
İzmir 10 11.018 TL 8,3
Bursa 10 3.618 TL 8,2
Kırşehir 2 4.440 TL 7,4
Gaziantep 1 4.023 TL 8,7
Van 2 3.178 TL 9
Eskişehir 2 3.025 TL 9,4
Denizli 24 3.531 TL 8,1
Aydın 10 9.427 TL 7,9
Amasya 3 7.630 TL 7,8
Kütahya 7 2.941 TL 8,5
Nevşehir 9 3.445 TL 6,7
Ankara 12 4.913 TL 7,5
Bolu 5 4.220 TL 7,6
Sivas 1 5.772 TL 6,4
Şanlıurfa 1 2.917 TL 6,4
Sakarya 2 6.936 TL 7,0
Rize 1 4.827 TL 8,6
Afyonkarahisar 3 2.997 TL 7,3
Afyon 18 4.989 TL 8,0
Niğde 1 4.000 TL 6,9
Samsun 2 3.969 TL 6,9
Çanakkale 2 3.173 TL 8,2
Manisa 1 3.685 TL 8,8
Batman 2 951 TL 8,2
Konya 1 5.274 TL 9,4
Girne (K.K.T.C.) 2 11.708 TL 7,8
Bafra (K.K.T.C.) 1 14.658 TL 6,5

Diğer Otel Konseptleri

Sıkça Sorulan Sorular

hotel