Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Diyarbakır Havalimanı
En Yakın
Otogar
Diyarbakır Otogarı
Otel
Sayısı
54
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
5.098 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.000 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
7,7/ 10

Diyarbakır Otel Bölgeleri

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehir. Kentte tarih boyunca birçok uygarlık yaşadığı için şehir, farklı zamanlarda farklı isimlerle anılıyor. Roma ve Bizans kaynaklarında Amed şeklinde geçen şehrin ismi daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün araştırmaları ve çalışmalar sonucunda Diyarbakır adını alıyor. Diyarbakır, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetleri için bir köprü vazifesi görüyor ve bundan dolayı da tarihinin çok eskiye dayandığı biliniyor. Pek çok farklı kaynakta Mezopotamya bölgesi, medeniyetlerin beşiği olarak geçiyor. Mezopotamya, iklim şartlarından dolayı çok eski zamanlardan beri yerleşime uygun yer olarak görülüyor. Bu yüzden de çok fazla uygarlık tarafından istilaya uğramasıyla biliniyor. Bilinen ilk okur yazar toplulukların burada yaşadığı düşündüğü için kentle ilgili olarak “medeniyetin beşiği” tanımlaması kullanılıyor.

Diyarbakır hakkında söylenecekler bu kadarla da sınırlı değil. Kent, köklü tarihinin yanı sıra son zamanlarda gelişme gösteren kozmopolit yapısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasından da kaynaklı olarak da şehir, oldukça gelişmiş bir mutfak kültürüne sahip. Diyarbakır tatil yerlerinin de son zamanlarda turistlerin ilgi odağı hâline geldiği görülüyor. Tüm bu unsurlar birleşince Diyarbakır, yerli ve yabancı turistlerin uğradığı başlıca noktalardan biri oluyor. Bu yüzden de şehirde hayli gelişmiş oteller bulunuyor. Bu Diyarbakır otelleri,gelen turistleri iyi şekilde ağırlayabilmek için hizmette sınır tanımıyor.

Diyarbakır Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Diyarbakır bölgesi, gerek tarihî geçmişi, gerekse doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bir yer olmasıyla biliniyor. Bu açıdan kentte gezilip görülmesi gereken birçok farklı lokasyon bulunuyor. Bu yerlerden başlıcaları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Silvan:Silvan ilçesi Diyarbakır’ın eski bölgelerinden biri. Aynı zamanda uzun yıllar bölgenin başkenti konumundan bulunmasıyla da biliniyor. Diyarbakır’ın ünlü simgelerinden biri olan Malabadi Köprüsü de bu ilçede yer alıyor. Silvan, ayrıca gastronomi meraklılarının da sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.
 • Ergani:Ergani ilçesinde, avcı toplayıcı insanlardan itibaren günümüze kalan tarihi hazineler bulunuyor. Özellikle arkeolojik turlar sayesinde meraklıları bu birbirinden güzel ve eski çağlardan kalmış eserleri inceleme fırsatı buluyor. Ergani ilçesinde yer alan ve turistlerin çok sık ziyaret ettiği yerlerden bir diğeri ise Hilar Mağarası’dır. Turistler bu mağarada âdeta geçmişe yolculuk yapıyor.
 • On Gözlü Köprü (Dicle Köprüsü):Köprü, kesme bazalt taşlarla on gözlü olarak tasarlanmasından dolayı On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Aynı zamanda yapı, hem Dicle Nehri’ni hem de Dicle Vadisi’ni görüyor. Buraya gelen turistler bu büyüleyici manzara karşısında büyüleniyor.
 • Eğil:İlçede birçok cami ve ibadethane bulunuyor. Eğil ilçesi bu tarihî hazineleriyle kültür ve inanç turlarının merkezi konumunda bulunuyor.
 • Hasan Paşa Hanı:2 katlı ve geniş bir avlu şeklinde tasarlanan Hasan Paşa Hanı’nda ağırlıklı olarak klasik Osmanlı mimarisinin özellikleri görülüyor. Hanın içinde; yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlar, kitapçılar ve sahaflar bulunuyor.
 • Dağ Kapı (Harput Kapı):Dağ Kapı ya da Harput Kapı, Diyarbakır Kalesi’nin dört etkleyici kapısından biri konumunda bulunuyor. Dağ Kapı, üzerindeki bitki motifleri ve taş kabartmalarıyla ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.
 • Hevsel Bahçeleri:Bahçe, surlar ve bahçeler olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Diyarbakır’da bahçe kültürünün çok önemli olmasından dolayı, Hevsel Bahçe de bölgede yaşamış tüm medeniyetlerin izlerini yansıtıyor.
 • Behram Paşa Konağı:Konak, Behram Paşa Sokağı’nda yer alıyor. Bölgede yer alan iyi sivil mimari örneklerinden olan yapının, geleneksel Diyarbakır mimarisine göre inşa edildiği görülüyor.
 • Dengbej Evi:Evde, bölgenin tarihî, edebiyatı, müziği ve kültürü hikayeleştirilerek gelen ziyaretçilere anlatılıyor. Bir kültürün geçmişten geleceğe taşıyıcısı olan bu ev, birçok halk ozanına da ev sahipliği yapıyor.
 • Zülküf Dağı:Bu dağ, Ergani halkı tarafından kutsal sayılıyor ve iki kısma ayrılıyor. Biri Zülküf Peygamber’in makamı iken, diğeri ise Meryem Ana Kilisesi konumunda bulunuyor. Halk özellikle bahar aylarında Zülküf Dağı’na sıklıkla geliyor ve yanlarında yiyecek getirerek burada gezip, ibadet ediyor.
 • Çermik Kaplıcaları:Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yer alıyor. Çermik Kaplıcaları’nın; felç, romatizma ve cilt hastalıklarına şifa olduğu biliniyor. Diyarbakır’da kaplıca kültüründen dolayı bu konseptte açılmış birçok otel de bulunuyor. Bu Diyarbakır kaplıca otelleri,dünyanın iyi termal tesisleri arasında yer alıyor.

Diyarbakır Konaklama Seçenekleri

Tatile Diyarbakır’a gidecek bireyler, Diyarbakır oteller ve fiyatları hakkında ciddi araştırmalara girişiyor. Bu araştırmalar sonucunda da karşılarına birçok konaklama seçeneği çıkıyor. Diyarbakır’daki oteller, toplumun her kesimine hitap ediyor. Tatilciler, her ekonomik standarttaki otellerde kalarak seyahatlerinin tadını çıkarıyor. Öncelikle daha ekonomik bir tatil düşünüyorsanız bölgede birçok butik otel bulunuyor. Bu oteller, şehir merkezinden uzakta olabildiği gibi kent merkezinde de konumlanabiliyor. Aynı zamanda şehirde birçok lüks otel de bulunuyor ve bu Diyarbakır otelleri 5 yıldızlı oluşlarıyla dikkat çekiyor. Bu otellerde aileniz veya arkadaş grubunuzla kalarak keyifli birDiyarbakır tatiligeçirebilirsiniz. Ayrıca Diyarbakır otelleri ucuzmu sorusu da oldukça merak ediliyor. Net bir fiyat verememekle birlikte bu durumun birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterdiği söylenebilir.

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’da tatil yapacak turistler, Diyarbakır otel rezervasyonuyapmadan önce ulaşım konusunu çözüme kavuşturmak istiyor. Türkiye’nin turistik yerlerinden biri olan Diyarbakır’a ulaşımın da oldukça kolay olduğu görülüyor. Kent, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıp o bölgenin coğrafi özelliklerini taşımasına rağmen gelişmiş bir ulaşım profili çiziyor. Öncelikle Diyarbakır’a otobüsle ulaşım sağlanabiliyor. Şehir merkezinde bulunan otogar sayesinde her gün onlarca sefer yapılıyor ve bu sayede Diyarbakır’a ulaşım daha da kolaylaşıyor. Diyarbakır otobüs biletialarak bölgeye gelebilirsiniz.

Daha hızlı bir ulaşım tercih edenler ise uçak yoluyla Diyarbakır’a iniş yapıyor. Diyarbakır uçak biletialarak daha hızlı bir şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı’na indikten sonra, şehir içi otobüslerle, havalimanı servisleriyle veya özel araçlarla şehir merkezine ulaşmanız mümkün oluyor.

Başta Diyarbakır - Şanlıurfa Otoyolu üzerinden ulaşım sağlayarak kente varmanız mümkün. Şehre gelecek turistler, bu ulaşım seçeneklerinde kendi ekonomik durumlarına veya konfor düzeylerine uygun olanı seçerek Diyarbakır’a varabiliyor. Diyarbakır araç kiralamahizmetleri de bu ulaşım alternatifleri arasında bulunuyor. Tüm bu hizmetlerden yararlanarak şehir içi gezinizi daha konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diyarbakır’da Öne Çıkan Etkinlikler Nelerdir?

Diyarbakır; Mezopotamya’ya dayanan tarihi, arkeolojik mirası, geçmiş ve bugünü harmanlayan mutfak kültürü ve büyüleyici doğasıyla her zaman rağbet görüyor. Şehre gelen turistler, bu anlamda hiçbir zaman aktivite anlamında boşa zaman harcamıyor. Şehirde birçok tarihî yapı bulunuyor. Turistler bu tarihî eserleri gezerek âdeta geçmişe yolculuk yapıyor. Şehirdeki buluntulardan dolayı da çok fazla arkeolojik gezi düzenleniyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin engebeli doğasının, aksiyon sporlarına fazlasıyla elverişli olduğu görülüyor. Bundan dolayı turistler, doğada zaman geçirip ekstrem sporlarla ilgilenebiliyor.

Şehrin mutfak kültürü de Türkiye’de ve dünya çapında oldukça tanınıyor. Bu anlamda da birçok etkinlik ve festival düzenleniyor. Şehrin mutfağını ve yemeklerini tanıtmak için birçok yemek festivali düzenleniyor. Meraklıları bu etkinliklere katılarak hem Diyarbakır’ın birbirinden lezzetli yemeklerinin tadına bakıyor hem de kaliteli zaman geçiriyor.

Ayrıca Diyarbakır, son zamanlarda balayına gidecek çiftlerin de gözdesi konumunda olan bir şehir. Tarih ve doğayla dolu bir balayı geçirmek isteyen çiftler, Diyarbakır balayı otellerinde konaklayarak şehrin tadını çıkarıyor.

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır’a tatile gelecek turistlerinDiyarbakır otelleri fiyatlarıdışında merak ettiği diğer bir konu ise Diyarbakır’daki yemek seçenekleri oluyor. Diyarbakır, geçmişten günümüze birçok uygarlığın etkisi altında kaldığından dolayı kentteki yemek kültürünün de oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiş olduğu görülüyor. Bu yemeklerden bazıları ise şunlardır:

 • Meftune:Etli bir yemek olan meftune, Diyarbakır’ın popüler yemeği olarak biliniyor. Çeşitli baharat ve soslarla servis ediliyor.
 • Pıçık:Ara öğün olarak servis edilen bir yemek olan pıçık, bulgur ve baharatların karıştırılmasıyla elde ediliyor.
 • Duvaklı Pilav:Yemek; pilav, köfte ve patatesin karıştırılmasıyla elde ediliyor ve doyurucu olmasıyla öne çıkıyor. Ortalama 1 saat içinde hazırlanarak Diyarbakır’ın yöresel baharatları ve sebzeleriyle birlikte servis ediliyor.
 • Nardanaşı:Maydanoz, nohut ve nar ile hazırlanan yemek, özellikle akşam öğünlerinde sıklıkla tüketiliyor.
 • Mahlepli Diyarbakır Çöreği:Hamuru poğaça gibi hazırlanan çöreğe ekstra olarak Diyarbakır yöresine ait sebzeler karıştırılıyor.
 • Ayvalı Kavurma:Patates ve sebzelerle karıştırılarak servis edilen ve dana etiyle yapılan bir yemek olan ayvalı kavurma, lavaş arasında veya porsiyon şeklinde servis ediliyor.
 • Mumbar Dolması:Koyun etinden hazırlanan mumbar dolması, maydanoz ve baharatlarla karıştırılarak servis ediliyor. Ortalama 1 saat içerisinde pişen dolma, sabah kahvaltısında ve diğer öğünlerde tüketiliyor.
 • Patlıcan Dizme:Patlıcan yemeğinin Diyarbakır yöresindeki hâli olarak öne çıkıyor. Şekil olarak karnıyarığa benzeyen yemek, çeşitli soslar ve baharatlarla servis ediliyor. Bu yemeğin özellikle yabancı turistler tarafından çok sevildiği görülüyor.
 • Tırşık:Diyarbakır’daki sebzeli yemeklerden birisi olarak dikkat çekiyor. İçerisinde; yeşil biber, domates, soğan, patlıcan, kabak ve havuç bulunuyor.
 • Hillorik:Diyarbakır’ın ünlü yemeklerinden birisi olan hillorik, içerisinde; ince bulgur, maydanoz, kıyma ve yumurta barındırıyor. Yapımı oldukça kolay olduğundan, Diyarbakır mutfaklarında sıklıkla pişirilen ve tüketilen bir yemek olduğu biliniyor.
 • Cartlak Kebap:Diyarbakır’ın ünlü yemekleri arasında yerini alan cartlak kebap, lavaş arasında servis edilen bir et yemeği olarak sevilerek tüketiliyor.
 • Kaburga Dolması:Diyarbakır’da yöresinde olarak hazırlanan kaburga dolması, bölgeye ait sebzelerle ve acı bir şekilde servis ediliyor.
 • Gevre:Sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketilen bir hamur işi olan gevre, şekil itibariyle katmeri andırıyor. Dereotlu ve patatesli şekilde servis ediliyor.
 • Ciğer Kebabı:Domates, patates ve lavaşla birlikte servis edilen yemek, acı olmasıyla ön plana çıkıyor.
 • Bostana Salatası:Diyarbakır’a özgü sebze ve baharatlarla hazırlanıyor ve yağsız oluşuyla da dikkatleri çekiyor.
 • Acılı Ezme:İçerisinde isot ve pul biberin ağırlıkta olduğu bu ezme özellikle et yemeklerinin yanında servis ediliyor.
 • Elma Düzmesi:Elma ve krema ile hazırlanan tatlı, Diyarbakır mutfağının bilinen tatlıları arasında yer alıyor. Elmanın çekirdeğinin soyulmasıyla hazırlanan tatlı, karamel ve kakao soslarıyla da servis ediliyor.

Diyarbakır Otelleri Fiyatları

Diyarbakır’da tatil yapacak kişilerin çok merak ettiği konuların başında Diyarbakır’da otel fiyatlarıgeliyor. Diyarbakır otel ücretleri hakkında net bir şey söylemek mümkün olmuyor. Çünkü Diyarbakır’da otel fiyatları, tesislerin; kapasitesine, bulunduğu mevkiye ve turistlere sağladığı imkânlara göre değişiklik gösteriyor. Çoğu otel evcil hayvan ağırlama konusunda da esnek davranabiliyor. Bu durum tamamen otelden otele değişebilen bir durum olarak görülüyor. Kentteki otellerin ücretlendirmeleri ve olanakları hakkında daha detaylı bilgiler edinerek sizin için uygun olan tesiste yerinizi ayırtabilirsiniz. Bölgede,Dicle otellerinde keyifle konaklayabilirsiniz.

Diyarbakır Otobüsle Ulaşım

Diyarbakır Uçakla Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel