Dağ Kulübesi

En Popüler Dağ Kulübesi Bölgeleri

Dağ Kulübesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dağ Evleri

Doğa tatili, son yılların yükselen tatil trendleri arasında yer alıyor. Tatilde huzuru arayanlar ve doğa içinde olmak isteyenler, kendilerine ormanlara ve dağlara uzanan bir rota çiziyor. Eğer siz de bu seneki tatilinizde böyle bir seyahat yapmak istiyorsanız bir dağ evi tatili tam size göre. Dağ evleri, minimalist yaşam tarzını benimseyen ve doğayla kucaklaşabileceğiniz tesisler. Üç farklı iklimin hüküm sürdüğü Türkiye’de, birçok orman ve habitat çeşitliliği bulunuyor. Bu doğal güzelliği misafirleriyle buluşturmak isteyen Türkiye dağ otelleri, sene boyunca misafirlerine kucak açıyor. Dağ otelleri, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde konumlanıyor. Ege’de İzmir ve Muğla gibi şehirler, Akdeniz sahil şeridindeki hiking rotası üzerindeki alanlar, Marmara’da ise Bursa ve Çanakkale dağ evi otel konseptine uygun harika tesislere ev sahipliği yapıyor. Dağ evlerinin bu denli geniş bir coğrafyaya yayılması da yelpazeyi her isteğe ve bütçeye uygun bir hale getiriyor. Dağ evi otelleri, genellikle minimalist ve mütevazı bir çizgide ilerleseler de tatilde konfor arayanlar için lüks dağ evleri de bulunuyor. Bu tesislerde şömine gibi dağ evine çok yakışan olanakların yanında konforlu yataklar ve banyolar bulunuyor. Bu sayede doğayla iç içe olmak için konforunuzdan taviz vermenize gerek kalmıyor. Seçiminiz ne olursa olsun doğada uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, oksijene doyacağınız ve huzurla dolacağınız muhteşem bir doğa tatili sizi bekliyor. 

Dağ Evi Fiyatları

Dağ evi tatili yapmaya karar verdikten sonra geriye ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir dağ evi bulmak kalıyor. Dağ evlerinin en büyük avantajlarından biri çok geniş bir bütçe genişliğine sahip olması. Kimi dağ evleri bungalov ya da kulübe tarzında yapılıyor. Minimalist yataklara ve paylaşılan banyolara sahip olan bu evler, ev uygun dağ evleri arasında sayılıyor. Eğer dağ evi tatili yapmak istiyor ancak sınırlı bütçenizi de göz önünde bulunduruyorsanız bu tarz bir dağ evi tam size uygun seçenek. En ucuz dağ evleri ise her zamanki gibi erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek mümkün oluyor. Bu nedenle tatil tarihlerinizi erkenden belirleme imkanınız varsa bu avantajı kullanmanız gerekiyor. Ancak bütçeniz daha genişse ve konforunuza da düşkünseniz lüks konseptte hizmet veren dağ evleri sizi bekliyor. Bu tip dağ evleri, muhteşem manzaraları, şömineli veya kuzineli oturma odaları, geniş ve konforlu banyolar ile göz dolduruyor. Bu konseptteki dağ evi fiyatları, daha yüksek segmentte seyrediyor. Dağ evi fiyatlarında belirleyici olan bir diğer etken de yeme içme. Eğer yarım pansiyon tarzında konaklamayı tercih ederseniz kendi yemeklerinizi ve mangalınızı yaparak daha kontrollü bir tatil bütçesi yaratabilirsiniz. Eğer tatilde yeme içme işleriyle uğraşmak istemiyorsanız tam pansiyon tercih edebilirsiniz. Dağ evleri değişken coğrafyalarda bulunduğu için bütçe planlaması yapmadan önce rezervasyon yapmadan önce mutfak ve yeme/içme olanaklarını önceden araştırarak öğrenmenizde fayda bulunuyor. 

Bungalov Dağ Evleri

Dağ evleri arasında en sevilen konseptlerden biri de bungalov dağ evleri. Bungalovlar, ahşap kullanılarak yapıldıkları için doğayla bütünleşen ve estetik bir görünüme sahip oluyor. Sevimli üçgen çatılarıyla beğeni toplayan bungalovlar, genellikle tek katlı yapılıyor. Bungalovlar, hem alternatif bir konaklama şekli sunuyor hem de bütçe dostu olduğu için giderek popülerleşmeye devam ediyor. Tatilinizi bungalov dağ evlerinde yaptığınız zaman:

  • Yürüyüş parkurları,
  • Doğa yürüyüşüne uygun bakir alanlar,
  • Bisikletli gezi rotaları,
  • Basketbol ve voleybol gibi açık alan oyunları,
  • Fotoğrafçılık,
  • Kuş gözlem,
  • Bitki gözlem gibi aktif hobilerinize odaklanabileceğiniz etkinlikler sizi bekliyor. 

Doğayla iç içe olabileceğiniz bu orman evleri, Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor. Karadeniz’in eşsiz ormanları, Ege’nin ve Akdeniz’in sahil şeridi ve Marmara Bölgesi’nin yüksek noktaları muhteşem bir bungalov tatili yapabileceğiniz alanlar ile dolu. Bu bölgelerdeki olanaklar ise tesisler özelinde değişkenlik gösteriyor. Kimi bungalovlarda banyo ve minik bir mutfak sizleri bekliyor. Ancak bungalovların sadece konaklama amacına hizmet ettiği tesislerde ortak alanları da kullanmanız gerekebiliyor. Bu noktada tatilden beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirmeniz, rezervasyon yaptırmayı düşündüğünüz tesisleri iyi değerlendirmeniz önem taşıyor. Tercihiniz ne olursa olsun tatil dağ evleri bungalov konseptinde sizleri bekliyor. Siz de hemen bungalov dağ evlerinde rezervasyonunuzu yapabilir ve doğanın koynunda huzur dolu muhteşem bir tatil yapabilirsiniz. 

Uludağ Dağ Evleri

Yeşilliklerle dolu olan Bursa, dağ evi konseptindeki bir otel konusunda misafirlerini hayal kırıklığına uğratmıyor. Bursa’nın sembolü durumunda olan Uludağ, dağ evi konseptinde harika tesislere ev sahipliği yapıyor. Zengin bitki örtüsü ve doğa yürüyüşü yapmak için ideal alanlara sahip olan Uludağ, her sene on binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Uludağ dağ evleri ise genellikle bungalov tarzında karşımıza çıkıyor. Ancak en köklü tatil merkezlerinden biri olan Uludağ’da çok daha gelişmiş ve olanakları geniş tesisler bulmak da mümkün oluyor. Bu nedenle bütçeniz ve ihtiyaçlarınız ne olursa olsun Uludağ’da muhteşem bir doğa tatili sizleri bekliyor. Uludağ’ın en önemli özelliklerinden biri de kış tatilinin popüler adresleri arasında yer alması. Dağ evleri kış tatil yerleri dendiğinde akla ilk gelen beldelerden biri Uludağ oluyor. Dağ evi tatilinizi kış tatiliniz ile birleştirmek isterseniz Uludağ’ın kartpostallara konu olan kış manzaraları ve kayak gibi kış sporları da sizi bekliyor. Dilerseniz eşsiz kar manzarası içinde yürüyüşler yapabilir ya da kendinizi kayak ve snowboard gibi hobilerde geliştirebilirsiniz. Uludağ’ı dağ evlerinde yapılacak bir tatil için ideal hale getiren bir başka özellik ise coğrafyası. Uludağ, coğrafi konumunun bir getirisi olarak daha az engebeye sahip. Bu sayede dağın üzerinde birbirinden güzel yürüyüş parkurları bulunuyor. Uludağ tatilinizde her gün başka bir rotayı tercih ederek asla sıkılmayacağınız ve doğayla iç içe bir tatil yapabilirsiniz. 

Karadeniz Dağ Evleri

Doğa tatili ve dağ evleri denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri Karadeniz. Karadeniz’e paralel uzanan dağların üstünde yükselen ormanlar ve yaylalar, doğa tatili için eşsiz bir alan yaratıyor. Karadeniz halkı, coğrafi koşulların bir getirisi olarak bölgede yüzyıllardır ahşaptan yapılan dağ evlerinde yaşıyor. Bu nedenle, Karadeniz dağ evleri bölgenin doğası ve yapısıyla adeta bütünleşiyor. Karadeniz’de yapacağınız doğa tatilinde sevimli bungalovlar, ahşap dağ evleri ve göz kamaştıran orman köşkleri sizi bekliyor. Oksijene ve huzura doyacağınız bu konaklama tesislerinde yeşilin her tonu misafirlerini bekliyor. Dilerseniz yüksek ormanların içinde yer alan otellerde konaklayıp sadece doğa sesleri arasında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Alternatif bir tercih olarak yaylalara yönelip yürüyüş ya da at binme gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ancak Karadeniz dağ evi tatil, etkinlik ve doğadan fazlasını vadediyor. Karadeniz’in yüksek gölleri, masmavi coşkun denizi, ilginç kültürü ve kendine has mutfağı da bölgede yapılacak tatilin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Karadeniz’de bir dağ evi tatili yapmadan önce ulaşım konusunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bölgenin yolları, mevsime ve yöreye göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle rezervasyonunuzu yapmadan önce tesise kendi aracınızla mı toplu taşımayla mı ulaşacağınızı belirlemekte fayda bulunuyor. Kimi tesisler ise misafirlerine transfer hizmeti sağlayabiliyor.

Şehirlere Göre Dağ Kulübesi

Şehir Otel Sayısı Ortalama 2 Kişilik Günlük Fiyat Ortalama Puan
İstanbul 1 4.064 TL 8,8
Bolu 3 4.091 TL 8,8
Muğla 13 3.443 TL 8,8
Bursa 3 2.206 TL 8,2
Kütahya 1 1.917 TL 9,1
Mersin 1 3.000 TL 8,7

Diğer Otel Konseptleri

Sıkça Sorulan Sorular

hotel