Rize Otelleri

Rize Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Rize-Artvin Havalimanı
En Yakın
Otogar
Rize Otogarı
Otel
Sayısı
514
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
6.548 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.311 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
8,8/ 10

Rize Otel Bölgeleri

Rize Hakkında

Rize Otelleri

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yerlerinden biri şüphesiz ki Rize. Yeşil ve maviyi ortak paydada buluşturan Rize, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Tertemiz havası ve muhteşem yaylaları ile gözde tatil rotalarından biri olan Rize, Karadeniz tatili yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri. Görülmesi gereken onlarca doğal güzelliği bulunan şehir, Doğu Karadeniz’de yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen Rize, yeşilin her tonuyla göz kamaştırıyor. Rize’nin yaylaları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, şehirdeki tarihi yapılar da bir hayli ilgi çekiyor. Rize Kalesi, şehrin göbeğinden şehrin güzelliklerini görmenizi sağlıyor. Eşsiz güzellikteki yeşilini, dağlarını ve ovalarını Rize Kalesi’nden seyretmek mümkün. Ayrıca Şahin Tepesi de seyir zevki sunan yerlerden biri. Farklı tatil anlayışı isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri olan Rize, eşsiz yemekleri ile de lezzet turizminde öne çıkıyor. En çok içilen içeceklerin başında gelen çayın anavatanı olan Rize’de çay tarlalarını gezmek ve çayın nasıl toplandığını deneyimlemek de geziye ayrı bir keyif katıyor. Folklorün de ön planda olduğu şehirde Karadeniz oyun havalarını görmek, yayla yaşantısına şahit olmak ve çay toplamak da unutulmaz anlar yaşanmasını sağlıyor. Turistik açıdan önemli bir yere sahip olan şehirde, onlarca farklı konaklama alternatifi bulunuyor. Özellikle yaz aylarında oldukça revaçta olan şehirde birçok otel hizmet veriyor. Rize otelleri, farklı tatil anlayışı isteyen ziyaretçiler için farklı konseptlerde ziyaretçilerini karşılıyor. Seyahatinizi planlarken Rize otel seçeneklerini, bungalov evleri, pansiyonları ve daha birçok seçenekleri inceleyebilirsiniz ve tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Rize Konaklama Seçenekleri

Rize, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleri ve yaylaları ile ön planda olan şehirde, ziyaretçiler için de sayısız konaklama alternatifi bulunuyor. Karadeniz tatiliniz için Rize'deki oteller, bütçe dostu konaklama imkanları da sunuyor. Apart oteller ve pansiyonlar, bütçeniz doğrultusunda doğru kararlar olabiliyor. Doğa ile iç içe kalmak ve gözünüzü açtığınızda eşsiz manzarayı görmek isterseniz bungalov ev seçenekleri de mevcut. Konaklama tesislerinin sunduğu avantajlar ve Rize otelleri fiyatları da seçtiğiniz tesise göre değişebiliyor. Butik otelleri, ziyaretçilere sunduğu avantajlardan kaynaklı olarak Rize tatilinde ziyaretçilerin seçeneklerinden biri. Rize otel fiyatları ucuz ve hesaplı olanları isteyen ziyaretçiler ise genellikle apart otel veya pansiyon tercih ediyor. Rize tatilinin verimli geçmesi için önemli olan konaklama, gezi rotanıza bağlı olarak da değişiyor. Yaylalarda kalmak isterseniz genellikle yakın konumda bungalov ev veya butik oteller yer alıyor. Şehir merkezinde seyahat yapmak isteyenler için ise lüks oteller, Rize balayı otelleri ve tatil evleri bulunuyor. Doğa ile iç içe kalmak isteyen ziyaretçiler için yapılan konaklama tesisleri, dış mimarisi ile de dikkat çekiyor. Genellikle ahşap ağırlıklı olarak dizayn edilen bungalov evler, şehrin kalabalığından ve mimarisinden kaçmak isteyen kişiler için mükemmel tercih oluyor.

Rize’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz’in incisi konumundaki Rize, bölgenin en gözde yerlerinden biri. Yaylaları, dereleri, dağları, vadileri, köprüleri, şelaleleri, gölleri ve tarihi yapıları ile dikkat çeken şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler var. Rize tatil otelleri, seçtiğiniz lokasyona göre eşsiz güzelliklere kolay ve kısa yoldan erişmenizi sağlıyor. Eşsiz doğa güzelliklerini görmek ve çay bahçelerini ziyaret etmek için de mükemmel bir yer olan Rize’de, görülmesi gereken yerler ise şöyle sıralanıyor:

 • Fırtına Deresi: Birçok Karadeniz şarkısına konu olan Fırtına Deresi, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yaklaşık olarak 58 km uzunluğa sahip Fırtına Deresi, macerayı seven ziyaretçileri bekliyor. Dere üzerine kurulan zipline ile bir uçtan bir uca eşsiz güzellikleri seyrederek zipline yapmak ve heyecanı hissetmek mümkün.
 • Yedigöller: Rize Merkez’e 125 km uzaklıkta bulunan Yedigöller, temiz havası ve kartpostalı andıran manzarası ile sizleri bekliyor.
 • Ambarlı Gölü: Kaçkar Dağları’nın zirvesinde yer alan Ambarlı Gölü, Balıklı Göl olarak da biliniyor. Ambarlı Yaylası’ndan sonra yürüyerek ulaşılan göl, yeşil ve maviyi sizlere sunuyor.
 • Palovit Şelalesi: 15 metre yüksekliği bulunan şelale, Kaçkar Dağları içerisinde yer alan doğal güzelliklerden biri.
 • Gelin Tülü Şelalesi: Akarken adeta duvak görünümü veren bu şelale, 1500 m’lik bir yerden akıyor ve ziyaretçilere görsel şov sunarak film sahnelerini aratmıyor.
 • Çat Vadisi: Zengin bitki örtüsü ve tarihi taş köprüleri ile cenneti andıran bu vadi, son yılların en popüler yerlerinden biri.
 • Kaçkar Dağları Milli Parkı: Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından da koruma altına alınan bu milli park, bünyesinde şelale, akarsu, göl, balta girmemiş ormanlar ve daha birçok doğa harikasına sahip.

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize, Doğu Karadeniz’de yer alıyor ve şehre gitmek için hava yolu, kara yolu gibi alternatif seçenekler bulunuyor. Rize tatil yerlerine kara yolu ile ulaşmak isteyenler için otobüs firmaları, özel araç veya kiralık araç alternatifi var. Özel aracı ile Rize’ye ulaşmak isteyen ziyaretçilerin geldikleri lokasyon da ulaşım süresine doğrudan etki ediyor. Samsun’dan Rize’ye gelmek yaklaşık 6 saat sürerken, Ankara-Rize arası yolculuk yapacak kişilerin ise yaklaşık 10 saat yolculuk yapması gerekiyor. İstanbul’dan özel araçla Rize’ye gitmek ise yaklaşık 15 saat araç yolculuğu sonrasında mümkün. Şehirler arası otobüs ile de şehre gidiliyor. Birçok otobüs firması, düzenli olarak Rize’ye seferler düzenliyor. Siz deRize otobüs bileti alarak şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Rize’ye hava yolu ile gitmek isteyen ziyaretçiler ise Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanarak kısa süre içerisinde şehre giriş yapabiliyor. Belirli şehirlerden seferlerin düzenlendiği bu havalimanını kullanmak istemeyenler de Rize’ye 70 km uzaklıkta bulunan Trabzon Havalimanı’nı kullanabiliyor.Trabzon uçak bileti alarak Trabzon Havalimanı’nda inebilir ve oradan Rize’ye geçiş yapabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’ndan Rize’ye düzenli olarak da havaalanı otobüsleri seferler düzenliyor. Araç kiralamak isteyen ziyaretçiler için de havalimanlarında çeşitli araç kiralama firmaları hizmet veriyor. Siz deRize araç kiralamahizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Rize’de şehir içi ulaşımda dolmuş, taksi veya otobüs seçenekleri yer alıyor. Ulaşım altyapısının iyi olması da ziyaretçilerin gitmek istediği rotalarda ziyaretçilere kolaylık sağlıyor.

Rize’nin Tarihi Yapıları

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ile de dikkat çeken şehirde, doğa manzarası izleyerek tarihe yolculuk yapmak da mümkün. Rize denince akla gelen tarihi yapıları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Rize Kalesi: I. Justinianus döneminde yapıldığı düşünülen kale, 2 ayrı bölümden oluşuyor. Denizden 150 metre yükseklikte bulunan tepenin üzerine kurulan kale, ziyaretçilere Rize manzarasının seyir zevkini sunuyor.
 • Zilkale: Fırtına Deresi’nin yamaçlarında yer alan Zilkale, arkeolojik sit alanı olarak kabul ediliyor. Konser, festival gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan bu yerin, 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor.
 • Ciha Kalesi: Cenevizliler tarafından 14. yüzyılda yapılan kale, Pazar ilçesinde yer alıyor.
 • Kız Kalesi: Deniz kenarında bulunan bu kale, taş işçiliği ile yapılmış eserlerden biri. Yeşil ve mavinin eşsiz manzarasını kartpostal olarak sunan bu yerin yapımı ise Cenovalılara dayanıyor.
 • Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi: Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize ziyareti sırasında konakladığı konak ve kullandığı nesneleri içeren müze, 3 kattan oluşuyor.
 • Rize Müzesi: Rize hakkında önemli tarihi eserler barındıran müze, aynı zamanda şehrin kültürünü yansıtan içeriklere de sahip.
 • Şenyuva Köprüsü: Kemer köprü olarak inşa edilen bu yer, Fırtına Deresi üzerinde yer alıyor. 40 metre uzunluğa, 20 metre de yüksekliğe sahip bu köprü, 1696 yılından beri ayakta.
 • Mikron Köprüsü: Fırtına Deresi üzerinde bulunan bir diğer köprü olan Mikron Köprüsü, Rize’ye dair en güzel manzara sunan yerlerden biri ve Çamlıheşin’de bulunuyor.

Şehir merkezinde ve ilçelerde yer alan tarihi yapılar, konaklar, camiler ve daha birçok yer, tarihin derinliklerine kısa yolculuk düzenlemek isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Rize'de oteller de bu tarihi ve doğal dokuyu bozmamak için dış mimarisini seçerken dikkatli oluyor.

Rize Yaylaları

Rize denince akla ilk gelen şeylerden biri de yayla oluyor ve Rize yaylalarının ünü dünyayı sarmış durumda. Yemyeşil manzarası, temiz havası ve yöresel lezzetleri ile yaylalar, Rize gezisinin en önemli adımlarından birini oluşturuyor. Rize yaylalarında bulunan Rize doğa otelleri de yaylanın görsel dokusunu bozmamak için mimarisine önem veriyor ve ziyaretçilerin yaylalarda keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor. Başlıca Rize yaylalarını ise şöyle sıralamak mümkün:

 • Ayder Yaylası: Çamlıhemşin’de yer alan bu yayla, yeşilin tüm tonlarını görebileceğiniz bir yer. Şehir merkezine de 85 km uzaklıkta yer alması, yaylanın akın akın ziyaretçi ağırlamasına yol açıyor. Milli park olarak korunan bu yayla, kayın ve ladin ağaçları ile balta girmemiş ormanlara ev sahipliği yapıyor. Çamlıhemşin otellerinde konaklayarak Ayder Yayla’sında muhteşem bir güne başlayabilirsiniz.
 • Anzer Yaylası: Dünyaca ünlü Anzer balının yapıldığı bu yayla, İkizdere ilçesinde yer alıyor. Ayrıca sayısız endemik türde çiçeğin bulunduğu yayla, doğa sporlarının da en çok yapıldığı rotalar arasında yer alıyor.
 • Elevit Yaylası: Yayla şenliklerinin düzenlendiği yeri ziyaret etmek isterseniz doğru yerdesiniz. Her yıl ağustos ayında Çamlıhemşin’de bulunan bu yaylada etkinlikler düzenleniyor. 1884 metre yükseklikte yer alan bu yerde, sabahları bulutlara uyanmak ve tablo gibi manzaralara şahit olmak mümkün.
 • Pokut Yaylası: Rize’nin ve Karadeniz’in en ünlü yaylası ise Pokut Yaylası. Adeta bulutların üzerinde yer alan yayla, 2200 metre yükseklikte bulunuyor. Pokut Yaylası, yaşları 200 ile 250 arasında değişen ahşap evlere de ev sahipliği yapıyor.
 • Gito Yaylası: Bulutların arasında uyanmak isteyen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan Gito Yaylası, dağ evlerinin yoğun olduğu yerlerden biri. Rize otelleri bungalov ve dağ evlerinin yoğun olduğu bu yer, şehir merkezine de 85 km mesafede yer alıyor.

Rize Tarihi

Rize’yi ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin merak ettiği detaylardan biri de Rize tarihi oluyor. Rize hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler, ziyaretçilerin şehri daha yakından tanımasını sağlıyor. Rize bölgesi, ilk kez M.Ö. 8. yüzyılda kayıtlara geçen bir yer. M.Ö. 180’de işgal edilen Rize, Pontus Kralı Pharnakes’in topraklarına dahil oluyor. M.S. 10 yılında ise Rize, Roma İmparatorluğu’nun egemenlik sürdüğü yer haline geliyor. Roma’nın ikiye ayrılmasından sonra ise Bizans toprakları oluyor. 1461 yılında ise Rize, Osmanlı Devleti’ne bağlanıyor. Savaşsız bir şekilde alınan bu yer, 8 Mart 1916 yılına kadar Osmanlı’ya bağlı sancaklara bağlı kalıyor. Bu tarihte Rize Rus kuvvetleri tarafından işgal ediliyor ve 2 Mart 1918 yılına gelindiğinde de Rus hakimiyeti son buluyor. 20 Nisan 1924 yılında da Artvin’den ayrılarak il haline geliyor. Günümüzde önemli çay yetiştirme merkezi olan Rize, tarih boyunca da denize kıyısı olmasından kaynaklı önemli bir konumda yer alıyor.

Rize Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel