İzmir Otelleri

İzmir Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
En Yakın
Otogar
Konak Otogarı
Otel
Sayısı
2352
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
6.275 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.258 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
8,6/ 10

İzmir Otel Bölgeleri

İzmir Hakkında

İzmir Otelleri

İzmir, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Bu şehir, ülke üzerinde bulunan kalabalık üçüncü şehir olarak öne çıkıyor. Ekonomi, tarih ve sosyo-kültürel anlamda önde gelen şehirlerden biri olan İzmir, denize kıyısı olan İzmir Körfezi üzerinde kuruluyor. Dünya çapında ünlü fuar alanı ve liman özellikleri ile birçok kültüre ev sahipliği yapan şehir, yerli ve yabancı pek çok turistin gezi rotaları içerisinde yer alıyor.

İzmir bölgesinin çok eskiye dayanan bir tarihi olduğu biliniyor. Bu zengin geçmiş sayesinde birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Sadece tarihi eserleri ile değil; benzeri bulunamayan koyları, sahil kenarları ve doğası ile de İzmir tatil yerleri açısından elverişli bir yer haline geliyor.

Yaz ayları boyunca sıcak olan İzmir’de denize girebileceğiniz birçok plaj bulunuyor. Ayrıca İzmir, konumu nedeniyle yaz aylarında bile kavurucu sıcaklara sahip olmak yerine hafif esintileri ile ziyaretçilerini o bunaltıcı sıcaklardan kurtarıyor. Yaz sıcakları içerisinde hafif esintiler eşliğinde bir tatil geçirmek isterseniz İzmir otel fiyatlarını incelemeye başlayabilirsiniz. Ege’nin İncisi olarak da adlandırılan İzmir’de tatil planı yapmaya başladığınız andan itibaren Bergama otellerini inceleyebilir ve sizin için uygun olan otele rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir hakkında bilmeniz gereken şeylerden biri de İzmir'in oldukça geniş bir tarihi kökene dayanıyor olması. Bu zengin tarihi kökeni, doğası, koyları ve plajları ile tatilcileri kendine çekiyor. Sadece Türkiye’de değil; dünya üzerinde de yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi olan İzmir havası ile de kendisine hayran bırakıyor. Eğer sizin de yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler bulunuyor.

 • Kordon: eski mekanlardan biri olan Kordon, Osmanlı Dönemi’nden itibaren İzmir'in sembolü olarak biliniyor. Hem sahil şeridinde olması hem de yeşil çimleri ile birçok insanın oturup dinlendiği, vakit geçirdiği ya da eğlendiği bir yer haline gelen Kordon’da Güneydoğu Meydanı bulunuyor ve şehir halkının buluşma noktası oluyor. Birçok eğlenceye ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan Kordon Boyu, Osmanlı’dan kalma Kaymakamlık Konağı gibi birçok yapıyı da içerisinde barındırıyor.
 • Saat Kulesi: İzmir’in önemli sembollerinden bir diğer ise Saat Kulesi. Asıl ismi Atatürk Meydanı olmasına karşın yerli halkın Konak Meydanı olarak tabir ettiği bölgede konumlanıyor. 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefinde Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılan İzmir Saat Kulesi’nin saatini de İmparator II. Wilhelm’in hediye ettiği biliniyor. İzmir Saat Kulesi’nin dört katlı 25 metre uzunluğunda ve sekizgen köşeli kaide üzerinde olduğu görülüyor. İzmir Saat Kulesi’nin etrafında çeşmeler bulunuyor.
 • Tarihi Asansör: 1985 yılında gerçekleştirilen restorasyon ile asansörlerin ikisi de elektrikli hale getiriliyor. Ayrıca İzmir’in eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz bir alan olan asansör, içerisinde kafe ve restoran bulunduruyor.
 • Tarihi Kemeraltı Çarşısı: Osmanlı Dönemi’nden kalma bu çarşı, birçok dükkana, restorana ve kafeye ev sahipliği yapıyor. Genellikle oldukça kalabalık olan Kemeraltı, “Akdeniz’in mücevheri” şeklinde tabir ediliyor. Kemeraltı Çarşısı, dünyanın büyük açık hava alışveriş merkezi alanı olmasının yanında İzmir’in tarihi, kültürel ve mimari öğeleri, hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleri ile de eski şehir dokusunu ziyaretçilerine yaşatıyor. Eskiden İpek Yolu üzerinden getirilen ürünlerin ticaretinde kullanılmış olan Kemeraltı Çarşısı, günümüzde de içerisinde ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer olarak biliniyor.
 • Sasalı Doğal Yaşam Parkı: Türkiye’de kurulan ilk hayvanat bahçesi olarak biliniyor. Bu park içerisinde gezerken çeşitli hayvanlar görmenizin yanında birçok farklı bitki türünü de gözlemleyebilme imkanı sunuyor. Parkın girişinde piknik alanları yer alıyor.
 • KEY Müzesi: 2015 yılında açılan KEY Müzesi ülkemizde yer alan büyük otomobil müzesi olarak biliniyor. Müze içerisinde 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar üretilmiş olan otomobil, motosiklet modelleri ve nostaljik nesneler sergileniyor.
 • Yedi Uyuyanlar Mağarası: Efes Antik Kenti yakınlarında bulunuyor. İslamiyet ve Hristiyanlık için oldukça büyük bir öneme sahip olan bu mağarada, 7 kişinin 309 yıl uyuduğu rivayet ediliyor.

Bunların dışında Kadifekale, Alsancak Sevgi Yolu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, St. Polycarp Kilisesi, İnciraltı, Aziz Vulkos Kilisesi, Pasaport Vapur İskelesi, Karşıyaka Çarşısı gibi noktaları gezebilirsiniz. Dilerseniz Gazi Kadınlar Sokağı, Dario Moreno Sokağı, Hisar Camii, Radyo ve Demokrasi Müzesi, Teleferik, Kültürpark (Fuar), Yalı (Konak) Camii, Atatürk Müzesi ve Kızlarağası Hanı, İzmir merkezde gezmeniz gereken yerler arasında bulunan yapıları da ziyaret edebilirsiniz. Bu yerleri gezip görebilmek için İzmir otel rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın. Önceden İzmir uçak bileti de alarak tatilinizi uygun fiyata getirebilirsiniz. Ben geze geze gelmek istiyorum diyorsanız İzmir otobüs bileti seçeneklerine de bakabilirsiniz.

İzmir Antik Kentleri

İzmir merkezinde bulundurduğu tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini, çevresinde de barındırıyor. Eğer İzmir içerisinde bulunan bu güzellikleri gezme fırsatı bulduktan sonra hâlâ yeterli zamanınız varsa İzmir’in çevresinde yer alan antik kentleri de gezebilirsiniz.

 • Efes Antik Kenti: Helenistik Dönem’den Osmanlı’ya kadar aktif olmuş bir yerleşkenin, Amazon kadınları tarafından kurulduğu rivayet ediliyor. Kent içerisinde UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Celsus Kütüphanesi’ni ve Artemis Tapınağı'nı barındırıyor.
 • Pitane Antik Kenti: Aiolis kentlerinin kuzeyinde yer alan Hermos’un kitaplarında bahsettiği 12 Aiol Antik Kenti’nden biri olarak biliniyor. Antik kentin, İlk Çağ ve Orta Çağ’da Helen ve Arkaik Yunanistan kültürüne ev sahipliği yaptığı biliniyor.
 • Allianoi Antik Kenti: Bu antik kent, tarihi boyunca birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış. Prehistorik Dönem’den Bizans'a kadar geçen sürede yaşayan bir merkez olan antik kent, diğer antik kentlerden farklı olarak termal bir bölgede bulunuyor. Başka bir ifade ile antik kentin, Yortanlı Barajı Gölet alanının tam ortasında yer aldığını söyleyebiliriz.
 • Smyrna Antik Kenti: Bu antik kent, agora olarak da biliniyor. Bu alanda tanrılara sunulan adaklar, heykeller ve anıtlar bulunuyor. Agora’nın M.Ö. 2. yüzyılda Roma Dönemi’nde inşa edildiği düşünülüyor. İzmir’in adını Smyrna'dan aldığı ile ilgili bilgiler bulunuyor. Bu antik kent, aynı zamanda dünyanın büyük tiyatrolarından birine ve stadyumuna ev sahipliği yapıyor.

Bunun dışında Çeşme, Alçatı, Şirince, Dikili, Eski Foça, Seferihisar, Urla, Gölcük, Karaburun, Ödemiş, Bergama, Tire gibi ilçeleri de gezebilirsiniz. Bu ilçelerde konaklamak için ise İzmir tatil otellerine göz atabilirsiniz.

İzmir'de Ne Yenir?

İzmir, sadece tarihi yapıları turistik gezi alanları ve doğal güzellikleri ile değil; eşsiz ve lezzetli mutfağı ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Şehir merkezinde bulunan kafeler ya da restoranlarda İzmir için geleneksel olan yiyecekleri tadabilirsiniz.

 • Boyoz: İzmir'in meşhur lezzetlerinden biri olan boyoz genellikle kahvaltıda tüketiliyor. İzmir tatiliniz sırasında İzmir'e özgü bir kahvaltı yapmak isterseniz haşlanmış yumurta çay ve boyoz tüketebilirsiniz.
 • Kumru: Özel olarak hazırlanan kumru ekmeğinin arasına kaşar peyniri, sucuk baharatlı sosis, domates, turşu ve diğer et türleri ile hazırlandığı biliniyor. Başlangıçta seyyar satıcılar tarafından satılan bu yiyeceği, İzmir içerisinde yer alan herhangi bir mekanda rahatça bulabilir ve yiyebilirsiniz.
 • İzmir Bombası: İzmir mutfağına özgü tatlılardan biri. İzmir bombası, bir kurabiyeye benzetilebilir fakat ince hamuru ve içerisinin çikolata ile dolu olması ile çikolatasevenler için vazgeçilmez bir lezzet. İzmir seyahatiniz esnasında pek çok fırında, kafede ya da seyyar satıcıda bu lezzeti bulabilirsiniz.
 • Şambali Tatlısı: İzmir'in meşhur tatlılarından biri. Sokak köşelerinde ya da seyyar satıcılarda yaygın olarak satılıyor.

Kokoreç, ızgara balık, İzmir köftesi, kopanisti peyniri, damla sakızlı kurabiye ve şevketi bostan İzmir’de yiyebileceğiniz diğer yöresel lezzetler olarak sizleri karşılıyor.

İzmir’de Ne Yapılır?

İzmir tatiliniz boyunca yapabileceğiniz birden fazla etkinlik bulunuyor. İzmir'in ünlü sokaklarında yürüyüş yapabilir, gezebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz.

 • Kordon’da çimlerde oturabilir, sevdiklerinizle sohbet edebilir ve gün batımını izleyebilirsiniz.
 • İzmir'in merkezinde yer alan tarihi binaları gezebilirsiniz.
 • Konak'ta bulunan Kemeraltı Çarşısı’na giderek gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.
 • Bostanlı Sahili’nde yürüyüş yapabilirsiniz.
 • İzmir Kuş Cenneti'ne giderek birçok kuşu gözlemleyebilirsiniz.
 • Alsancak Sevgi Yolu üzerinde bulunan standları gezebilirsiniz.
 • İnciraltı Sahili’nde oturabilirsiniz.
 • Homeros Vadisi’nde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ya da piknik yapabilirsiniz.
 • Antik kentlere gidebilirsiniz.
 • Teleferiğe binerek İzmir'in eşsiz güzelliklerini yukarıdan seyretme imkanı sağlayabilirsiniz.
 • Vapura binebilir ve Karşıyaka'ya geçerek Karşıyaka'yı gezebilirsiniz.
 • Seyir Tepesi'ne giderek dinlenme alanlarında İzmir'in eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.
 • Dilerseniz İzmir Fuarı’na katılabilirsiniz.

İzmir konaklama seçenekleri arasında doğaseverlerin kamp yapabilecekleri alanlara çadır kurabilme imkanı da sunuyor. Bunun dışında ise geziniz esnasında sadece kendiniz ve sevdiklerinize zaman ayırabilirsiniz. Bu durumda da şehri ziyaret edenler için İzmir otelleri her şey dahil hizmet veriyor. Şehri daha konforlu bir şekilde gezmek içinse İzmir araç kiralama hizmetiyle aracınızı kiralayabilirsiniz.

İzmir’de Konaklama Seçenekleri

İzmir, birçok yerli ve yabancı turistin tatil için seçtikleri bir yer olarak birden fazla konaklama seçeneği bulunduruyor. Doğası, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken İzmir, yapabileceğiniz aktiviteler kadar çeşitli konaklama hizmetleri de sunuyor. İzmir'de tatil yerleri ve fiyatları, her bütçeye uygun olacak şekilde belirleniyor. Kendi bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyeceğiniz bir otelde ya da pansiyonda konaklayabilirsiniz.

İzmir otel bakımından oldukça zengin bir şehir. Şehir içerisinde ve kasabalarında konaklayabileceğiniz binlerce otel bulunuyor. Bu kadar çeşitlilik ile birlikte İzmir otel fiyatları ucuz alternatifleri değerlendirmek de kolay hale gelebiliyor. Oteller, genellikle şehir içerisinde bulunuyor fakat bazı İzmir otelleri denize sıfır konumda da yer alıyor. Dolayısıyla konakladığınız yerde sabah gözlerinizi deniz manzarası ile açmak isterseniz denize sıfır bu otelleri tercih edebilirsiniz. Deniz manzaralı otellerde konaklamak için İzmir otelleri fırsatlarını inceleyebilirsiniz.

Bunlar dışında konaklayabileceğiniz butik oteller ya da hostel seçenekleri de bulunuyor. Doğası ile kendine hayran bırakan İzmir’de kampseverler için çadır ve karavan ile de konaklama imkanları bulunuyor. Eğer siz de bir İzmir tatili planlıyorsanız sizin için uygun olan koşulları düşünerek ve konaklayacağınız yeri seçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İzmir’den Hediyelik Ne Alınır?

İzmir; sahip olduğu tarih, doğa ve kültür ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. İzmir’i ziyaret eden herkes, bu güzel tatili unutmamak adına kendillerine ya da sevdiklerine hatıra olarak kalabilecek birkaç hediyelik eşya satın alıyor. Siz de İzmir’den kendinize ve sevdiklerinize şu hediyeleri alabilirsiniz;

 • İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’de imal edilen Şirince şarapları,
 • İzmir tulum peyniri,
 • Nazarköy boncuğu,
 • Zeytinin memleketi olarak bilindiği için doğal zeytinyağı,
 • Bergama’ya özgü dokumacılığa sahip halı ve kilim dokumaları,
 • Boyoz,
 • Bomba,
 • Konak Bit Pazarı’ndan İzmir’e özgü süsler, ahşap ve el yapımı ürünler,
 • Kıyafet ve aksesuar,
 • Damla sakızı,
 • Üzerinde İzmir’in ilçelerine ait sembollerin bulunduğu plaj eşyaları.

İzmir Otobüsle Ulaşım

İzmir Uçakla Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel