Kütahya Otelleri

Kütahya Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Kütahya Zafer Havalimanı
En Yakın
Otogar
Kütahya Otogarı
Otel
Sayısı
52
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
3.470 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.000 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
8,1/ 10

Kütahya Otel Bölgeleri

Kütahya Hakkında

Kütahya Otelleri

Kütahya, Ege Bölgesi içinde yer alan kültür ve tarih şehirleri arasına giriyor. İç Batı Anadolu'da konumlanan Kütahya, 12.043 km² yüzölçümüne sahip. Denizden 970 m yüksekte olan şehrin nüfusu yaklaşık 573.000 kişi. Kütahya'da Tavşanlı, Gedis, Simav, Emet, Dumlupınar, Domaniç, Çavdarhisar, Aslanapa, Hisarcık, Şaphane, Altıntaş, Merkez ve Pazarlar ilçeleri bulunuyor. Merkez en yoğun nüfusa sahip ve en gelişmiş ilçe olarak karşımıza çıkıyor.

Kütahya, Antik Çağ'da Kotiaion olarak anılıyor ve anlamı Kotys'in Kenti. Türklerin şehirdeki hâkimiyetinden sonra Kütahya olarak isimlendiriliyor. Kütahya, 7000 senelik bir yaşanmışlığa sahip. İlk olarak Friglerin yerleştiği, daha sonra Hitit, Kimmer, Lidya, Pers ve Roma, Anadolu Selçuklu, Osmanlı Devleti bölgede varlığını gösteriyor. Üstünde birçok medeniyeti barındırmış şehir açık hava müzesi niteliği taşıyor. Medeniyetlerin geride bıraktığı yapı ve eserlerle şehir tarihin önemli bir parçası haline geliyor.

Kütahya kadim ve kültürel tarihinin yanında doğa harikası yerleri, termal kaynakları, bölgedeki geleneksel sanat ürünleri ile dikkat çekiyor. Tüm bunlar Kütahya'yı turizminin parçası yapıyor. Kültür Bakanlığı tarafından 2023’ün 15 Marka Kenti'nden biri ilan ediliyor. Kütahya'ya tatil için gelenler şehrin tarihini, kültürünü, termal kaynaklarını ve doğası için burayı tercih ediyor. Kütahya Merkez otelleribu nedenle oldukça fazla ziyaretçi akınına uğruyor.

Kütahya otelleri şehrin gezilecek yerlerine yakın ve merkezinde konumlanıyor. Şehirde 4-5 yıldıza sahip olan oteller çoğunlukta. Kütahya otel işletmeleri ziyaretçilerin iyi hizmet almasını, konforlu ve keyifli bir tatil geçirmelerini hedefliyor. Kütahya'daki termal kaynaklar turizmi önemli ölçüde etkiliyor. Bölgede bulunan Kütahya termal otelleri sağlık turizminin parçası. Bu otellerde konaklama yaparken termal sularda bedeninizi dinlendiriyor, romatizma, deri, sinirsel hastalıklar, ülser, kadın hastalıkları gibi sorunlara şifa buluyorsunuz. Türkiye'nin 65 termal bölgesinin 9'u burada bulunuyor. İlçelerdeki termal suların sıcaklıkları ve özellikleri değişiklik gösteriyor. Burası için termal turizmin ve termal otellerin başkenti deniliyor. Sağlıklı bir tatil geçirmek istiyorsanız buralardaki termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Pınarları, yaylaları, yerüstü suları ile doğa harikası yerlere sahip şehirde doğayla iç içe tatil yapma imkanınız bulunuyor. Kütahya'nın ilçelerinde ve köylerine yakın olan otellerde konaklama yaparak şehir gürültüsünden uzak, huzurlu bir tatil geçiriyorsunuz. Kütahya'daki tarihi yerlere yakın otellerde konaklayarak da kültür tatili yapabilirsiniz.

Kütahya’ya ulaşım da oldukça elverişli. Kütahya otobüs biletiya da Kütahya uçak biletialarak bölgeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehri daha rahat ve konforlu gezmek isterseniz Kütahya araç kiralamahizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kütahya Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve kültürüyle görülmesi gereken yerlerden olan Kütahya Bölgesi,içinde birçok güzelliği barındırıyor. Kütahya tatil otelleriiçinde konaklama yaparken, tatilinizi renklendirmek için bu yerleri gezebilirsiniz. Kütahya tatil yerleriçevresinde ve şehrin ilçelerinde görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlar;

 • Kütahya Kalesi: Hisar Tepesi'nde yer alan kale 5. yy'da Bizanslılar tarafından inşa ediliyor. 3 bölümden oluşan kale görkemli surlarla çevrili. Günümüzde kalede mescit, kır bahçesi, çeşme yapıları ve gazino yer alıyor.
 • Çini Müzesi:Osmanlı'nın özellikle son dönemlerinde uygun maliyetli ve kaliteli olduğu için popülerlik kazanan Kütahya Çinisi’nden yapılan eserler sanat ve ticaretin önemli bir parçası. Çini Müzesi 1999 tarihinde hizmete açılıyor. 14. yy'dan itibaren yapılan çinili eserler burada sergileniyor. Çinilerin üzerindeki motifler hayranlık uyandırıyor.
 • Çinili Cami:Cumhuriyet Dönemi'nin eserlerinden olan yapı, 1973 tarihinde inşa ediliyor. Kütahya'nın meşhur çinileriyle kaplı olan cami estetik görüntüye sahip. Kubbede, kemer alınlıklarında, son cemaat yerinde, minaresinde ve iç duvarlarındaki mavi renkli bezemeleri çinileriyle yapı dikkat çekiyor. Camide kullanılan çiniler, işlemeler sanatın önemli bir parçası.
 • Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi:Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan silahlar, araçlar ve gereçlerin sergilendiği müzenin sergi koleksiyonunda 387 adet eser bulunuyor. Kurtuluş Savaşı'nın maneviyatını hissedeceğiniz müzeyi ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor.
 • Dumlupınar Şehitliği:1992 tarihinde yapılan şehit mezarlığında; mezar bölümü, namazgah, şadırvan ve otopark yer alıyor. Beş yüzer ve yüz subayın mezar taşları bulunuyor.
 • Dönenler Mevlevihanesi:Mevlevi Dergahları için önemli bir yere sahip yapı 1237-1243 tarihleri arasında inşa ediliyor. Günümüze tarihi dokusu korunmuş şekilde, yapılan tadilatlarla ayakta geliyor.
 • Frig Vadisi:Frig Vadisi Kütahya merkezine 7 kilometre mesafede yer alıyor. Kütahya, M.Ö. 900-600 tarihleri arasında Friglerin yerleşim yerlerinden. Frigler Dönemi'nde burada yer altı şehirleri, tarihi anıtlar ve peribacaları bulunuyor. Buraya geldiğinizde Friglere ait kalıntıları, tapınak ve sunakları görüyorsunuz.
 • Aizanoi Antik Kenti:Çavdarhisar ilçesinde konumlanan antik kent, tarihi ve içindeki yapılarla ünlü. Roma Dönemi'nde yaklaşık 80.000 kişinin yaşam sürdüğü kent oldukça geliştirilmiş. Kentin içinde su kanalları, köprü, agora ve nekropoller yer alıyor. İçerisinde 2. yy'a tarihlendirilen amfitiyatro ve stadyum kompleksi bulunuyor. Buradaki Zeus Tapınağı ve Meter Steunene Hristiyan tarihinde önemli yere sahip. Antik kente geldiğinizde yapıları görme imkanınız bulunuyor.

Kütahya Festivalleri

Kütahya’da, yıl boyunca pek çok festival yapılıyor. Kütahya hakkında tarihi, kültürel ve sosyal bilgiler öğrenebileceğiniz festivaller heyecanla karşılanıyor. Kütahya'da yapılan festivallerden bazıları şunlar;

 • Tavşanlı Leblebi ve Kömür Festivali:30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festivalde sema ve tasavvufla ilgili gösteriler yapılıyor. Bunun dışında halk konserlerinin de yapıldığı festival oldukça eğlenceli geçiyor.
 • Gediz Tarhana Festivali:Her sene ağustos ayında düzenlenen festival 1 hafta sürüyor. Festival bölgede yetişen tarhanaların tanıtımı için düzenleniyor. Binlerce kişinin katıldığı festivalde halk konserleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleşiyor.
 • Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri:Her yıl 2 Eylül’de Ertuğrul Gazi'nin annesi Hayme Ana adına anma töreni düzenleniyor. Çarşamba Köyü'nde mezar başında yapılan törende anmanın dışında mehter gösterileri, okçuluk gösterileri ve yürüyüş yapılıyor.
 • Hisarcık Kültür ve Sanat Festivali:11-20 Ağustos tarihlerinde her sene düzenlenen geleneksel festivale birçok kişi katılıyor. Festival boyunca çeşitli etkinlikler ve konserler düzenleniyor.
 • Simav Panayırı:Simav Panayırı her sene 26 Ağustos'ta başlıyor ve 4 Eylül'e kadar devam ediyor. Panayırda birçok geleneksel ürün satılıyor, konserler yapılıyor ve dini gösteriler gerçekleşiyor.
 • Linyit Kültür ve Sanat Festivali: Her sene 25 Temmuz'da yapılan gösteride birçok etkinlik, halk oyunları gösterileri yapılıyor. Festival kömür ve elektrik için önemli bir merkez olan Tunçbilek'in önemini anlatmak için yapılıyor.

Kütahya Konaklama Seçenekleri

Kütahya Bölgesi içinde tatilinizi geçirmek için seçeceğiniz yer, yapacağınız tatil için önem taşıyor. Kütahya'da otelleriçinde konaklama yaparken konforunuz, alacağınız hizmetler ve otelden aldığınız memnuniyet önemli. Kalacağınız oteli seçerken konumunu, otel özelliklerini, otelden beklentinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Kütahya'da konaklama yapabileceğiniz otel tipleri şunlar;

 • Butik Otel:Lüks otel sınıfında olan Kütahya butik otelişletmeleri; küçük boyutta ve sıcak atmosfere sahip. Bu tarz oteller belirli bir konsepte, dizayna sahip olabiliyor. Az sayıda insanın konakladığı bu yerler kaliteli hizmet, konforlu ve huzurlu bir tatil için ideal.
 • Apart Otel:Apart oteller, kalabalık aileler ve grupların konaklamak için sıklıkla tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Kütahya apart otel işletmeleri ev sıcaklığında bina içinde yer alan dairelerden oluşuyor. Kütahya'da termal kaplıcalara yakın ve Kütahya'nın birçok yerinde apart oteller bulunuyor. Fiyatları değişiklik gösteren apart oteller, kişi sayısı fazla olduğundan uyguna geliyor. Termal kaplıcalara yakın olan apart oteller diğerlerinden daha yüksek fiyatlara sahip.
 • Termal Otel:Çok sayıda kaplıcanın bulunduğu Kütahya’da, birçok termal otel işletmeleri yer alıyor. Bu oteller kaplıcaların çevresinde, termal suya yakın konumlanıyor. Sağlık tatili yapmak isteyenlerin tercih edebileceği konaklama çeşidi.

Kütahya Otel Fiyatları

Kütahya otelleri fiyatlarıkonaklama seçeneklerine, konumu, hizmetlerine ve özelliklerine göre ayrılıyor. Kütahya Bölgesi birçok otel işletmesine sahip. Kütahya uygun otel konaklama tipleri pansiyonlar, apart oteller ve düşük yıldızlı oteller oluyor. Lüks bir tatil geçirmek istiyorsunuz 4-5 yıldızlı otellerde veya butik otellerde kalabilirsiniz. Otellerin fiyatları yıl boyunca değişiklik gösteriyor.

Festival zamanlarında oteller kalabalıklaşıyor ve fiyatlar değişiyor. Otellerin verdiği hizmetler arttıkça fiyat da artıyor. Size en iyi kalitede hizmet vermek isteyen oteller her bütçeye uygun bulunuyor. Bütçenizi belirledikten sonra size uyan konaklama seçeneklerinden tercih yapabilirsiniz. Erken rezervasyon fırsatlarını yakalayarak, kampanyaları ve otellerin kendi indirimlerini takip ederek uygun fiyata Kütahya otel rezervasyonişlemi yapabilirsiniz.

Kütahya'da Hediyelik Ne Alınır?

Kütahya tatilanlarınızı ölümsüz kılacak hediyelik eşyaları kendiniz ve sevdikleriniz için alabilirsiniz. Hediyelik eşya seçerken bölgeye ait ve geleneksel olan ürünleri almanız tavsiye ediliyor. Kütahya Bölgesi ile ilgili hediyelik eşyaları özellikle turizm yerlerine yakın dükkanlardan ve çarşıdan alabiliyorsunuz.

Kütahya hakkında en meşhur olan ürünlerden biri çini. El sanatlarının önemli bir parçası olan çiniden yapılmış ürünler alabileceğiniz hediyeler arasına giriyor. Kütahya'da çini hediyeleri alabileceğiniz çarşı bulunuyor. Bu yerlerde çinili tabak, bardak, dekoratif ve hediyelik porselen takımlardan satın alabilirsiniz. Kütahya'nın geleneksel el sanatını ve kültürünü yansıtan ürünler oldukça güzel bir hediye.

Kütahya el sanatları çininin dışında el işlemeli örtü ve dantellerle de kendisini gösteriyor. Kütahya kültürünün önemli bir parçası olan bu ürünler de hediyelik olarak tercih edilenler arasında. Özellikle meşhur olan Gördes halıları, kilimleri dışarıdan gelen insanlar tarafından tercih ediliyor. Kütahya'da tarihi yerlere ait minyatür biblolar da hediyelik olarak alınabilecekler arasında.

Küçük boyutlu hediye almak istiyorsanız da farklı malzemelerden üretilen magnet ve anahtarlıklar size göre. Magnet en popüler hediyelik ürünlerinden biri olarak birçok dükkanda satılıyor. Anahtar ve magnetler farklı şekillerde üzerinde geleneksel motifler, tarihi yerlere ait semboller bulunuyor.

Kütahya Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel