Ucuz Batman Uçak Bileti

 • 7/24 Müşteri
  Hizmetleri
 • 2 Dakikada Biletini Al
 • Güvenli Ödeme,
  3D Secure

Batman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Batman Hakkında

Batman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerinden biri. 1990 yılında Siirt’ten ayrılarak Türkiye’nin 72. ili olan kentin Hasankeyf ve Gercüş ilçeleri de Mardin’den alınmış. Güneydoğu’nun ortasında bulunması, coğrafyanın pek çok ortak özelliğinin bu şehirde görülebilmesini sağlıyor.

Türkiye’de şehir unvanı kazanması nispeten yeni sayılsa da Batman’ın tarihi bir hayli eski. Zira şehrin tarihi, Sümerlere kadar uzanıyor. Bugün İluh Tepesi olarak bilinen alanda eskiden bir Sümer şehri bulunduğu söyleniyor. Hatta bu tepenin beşerî bir yapı olması, söz konusu şehrin sakinlerinin kullandığı teknoloji hakkında da bilgi veriyor.

Sümerlerden sonra MED’ler gibi antik krallıkların hâkimiyetine giren şehirden Heredot tarihinde de bahsediliyor. Yüzyıllar içinde Lesepkoslar, Partlar Romalılar, Sasaniler, Bizanslar, Artuklular, Moğollar, İlhanlılar, Celaliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Safeviler’in hüküm sürdüğü şehirde farklı medeniyetlerden izler bulmak mümkün.

Şehir, uzak Akdeniz iklimini taşıyor. Kışlar bazen sert ve soğuk geçse de yaz ayları oldukça sıcak. Bazen yazları şiddetli yağışlar da görülebiliyor. Ayrıca ovaları küçük ve büyükbaş hayvancılığa uygun olduğu için kent, mevsimlik göç de alıyor. Petrol yataklarına sahip olması ise şehrin hem coğrafî hem de ekonomik açıdan önemli özellikleri arasında. Ayrıca dağlar, akarsular ve göllerle çevrili bu şehir, birçok doğal güzelliği de gözler önüne seriyor.

Şehrin tarihini ve doğal güzelliklerini merak edenler, İstanbul Batman uçak bileti alarak 1532 km’lik yolu kısa sürede aşabilirler. Böylece kentin coğrafî, tarihî ve gündelik ögelerine yakında bakma şansına sahip olurlar.

Batman Havalimanı Hizmetleri

20 metrekareden büyük alanıyla hizmet veren Batman Havalimanı, 2010 yılında açılmış. Bugün hem sivil hem de askerî uçuşlar için kullanılıyor. Batman uçak yolculuğunuzun ardından havalimanına indiğiniz zaman çeşitli hizmetlerle karşılaşıyorsunuz. Yeme-içme ihtiyaçlarınızı giderebilir, şehir hakkında bilgi alabilir ve konaklama birimlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yolculuk sonrası satın almanız gereken ihtiyaçlarınızı da bu havalimanında bulabilirsiniz.

Batman Havalimanı'nda Konaklama Seçenekleri

Batman Havalimanı’nın yakınında birçok otel bulunuyor. Havalimanının web sitesinden merkezde yer alan bazı otelleri bulabilirsiniz. Apart ve pansiyon gibi şehirdeki diğer konaklama tesislerinden birini tercih etmeniz de mümkün. Kalacağınız yere; tatil modunuza, beraber kalacağınız kişi sayısına veya bütçenize göre karar verebilirsiniz. Batman ucuz uçak bileti fırsatları sayesinde konaklamak için daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

Batman Havalimanı'nda Yemek Seçenekleri

Sizi Batman’a ulaştıran keyifli bir yolculuğun ardından lezzetli yemeklerle buluşma şansınız var. Bu yemekler sayesinde kaybettiğiniz enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Tatilinize mutlu bir başlangıç yapabilirsiniz. Havalimanının web sitesinden merkezdeki kafe ve restoranlara ulaşmak mümkün. Havalimanına son derece yakın olan bu mekânlarda herkese uygun seçenekler mevcut. Özellikle restoranlar arasında et lokantalarının yoğunluğu dikkat çekiyor. Zira yörede et kullanımı oldukça fazla.

Güneydoğu bölgesinin genel yemek kültürünü benimsemiş olan şehirde bol yağlı et yemekleri başı çekiyor. Süt ve diğer hayvansal ürünler de yemeklerde sıkça kullanılıyor. Batman halkı, hayvansal gıdaların yanı sıra hamur işlerini de seviyor. Hatta tüm bu ürünlerin bir arada kullanıldığı birçok lezzet bulunuyor.

Batman’a geldiğinizde mutlaka yemeniz gerekenler listesinin başında kaburga dolması var. Şam böreği, mumbar dolması ve perde pilavı da misafirlere öneriliyor. Çamurdan yapılan özel tandırlarda pişirilen ekmek ise hayli dikkat çekici. Tandır ekmeğinin yanı sıra yörede kütülk adıyla bilinen içli köfte de Batman’a özgü bir usülle hazırlanıyor. Kuru sebzelerden yapılan kışlık dolma, bir türlü cinsi olan tırşık ve çorba kategorisinden yoğurtlu leben de mutlaka tadılması gereken lezzetlerden.

Batman’ın tatlı kültürü de yöreye özgü izler taşıyor. Örneğin helva mantığıyla hazırlanan havdelin çiğ köfte gibi küçük porsiyonlara ayrılıp parmaklar arasında sıkılarak servis edilmesi son derece ilginç. Özel günlerde hazırlanan bayram tatlısı ise cevizli hamur işlerini sevenlerin bayılacağı bir lezzet. Tüm bu yemeklerin ve çok daha fazlasının tadına bakmak için Ankara Batman uçak bileti almanız yeterli. Böylece yalnızca 1 saat 25 dakika süren bir uçuş sonrasında bambaşka kültür ve lezzetler tanışabilirsiniz.

Batman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Küçük bir şehir olan Batman, ulaşım avantajına sahip. Şehirde kısa sürede uzun yollar kat etmeniz mümkün. Trafik sorununun olmaması, bu konuda olumlu etken. Batman Havalimanı’nda şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay. Zira havaalanı, merkeze yalnızca 7 km uzaklıkta. Bu kısa yolu aşarak merkeze ulaşmak için kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunuyor.

Otobüs

Batman şehir içi otobüs sistemi, toplamda 24 hatla hizmet veriyor. Kentin her noktasını birbirine bağlamayı başaran otobüslerden 12 numaralı hat, havaalanından kalkıyor. Bu hattı kullanarak havaalanından ayrılabilirsiniz. Geri kalan 23 hat ile şehrin diğer noktalarına da ulaşabilirsiniz. Bu hatlardan tam 16 tanesi belediye bölgesinden geçmekte. Dolayısıyla şehrin merkezine ulaşmak bir hayli kolay.

Metro

Batman’da metro hattı bulunmuyor. Toplamda 6 ilçeden oluşan şehrin 781 noktasında yer alan otobüs durakları, ulaşım için yeterli. Bu otobüs ağı sayesinde hemen her yerden toplu taşımaya binme şansınız mevcut. Aynı şekilde dilediğiniz yerde araçtan inebiliyorsunuz. Böylece metroya gerek kalmadan sağlıklı ve hızlı ulaşım deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

HAVABÜS

Batman’da HAVABÜS veya HAVAŞ gibi havalimanına doğrudan ulaşım sağlayan hizmetler bulunmuyor. Bunun yerine 12 numaralı havalimanı otobüsü çalışıyor. Geniş güzergâhı sayesinde bu otobüslerle konaklayacağınız yerin çok yakınında inebilirsiniz. Ayrıca uçakların kalkış ve iniş saatlerine göre hareket eden bu otobüsler, âdeta bir servis gibi hizmet vererek yolculara kolaylık sağlıyor.

Taksi

Batman Havalimanı’nın yolcu çıkış kapısından geçtiğiniz zaman taksileri görebilirsiniz. Daha hızlı ve konforlu bir yolculuk için bu taksileri tercih etmeniz mümkün. Tarifeli uçak saatlerine göre hizmet veren taksilerde günün her saati aynı fiyat uygulanıyor. Böylece hem zaman hem de bütçe açısından yolculara avantaj sağlanıyor.

Araç Kiralama

Sadece havalimanından ayrılırken değil, tüm konaklamanız ve tatiliniz boyunca hızlı ve konforlu yolculuklar yapmak isterseniz araç kiralayabilirsiniz. Bu sistem, özellikle kalabalık gruplar için son derece mantıklı ve faydalı. Havalimanındaki araç kiralama ofislerinden kendinize uygun arabayı seçmeniz mümkün. Tüm işlemleri hızla gerçekleştirerek kısa sürede aracınıza kavuşabilirsiniz. Böylece tatiliniz boyunca bireysel ulaşımın tadını çıkarabilirsiniz.

Batman Havalimanı Uçuş Bilgileri

Batman uçak seferleri hem iç hem de dış hatlara yönelik. İç hatlardan yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan Batman’a direkt uçuş yapılıyor. Satın aldığınız Batman uçak bileti ile İstanbul, İzmir, Antalya veya Ankara’dan yapacağınız direkt yolculukların süresi farklılık gösteriyor.

 • Batman – İstanbul uçuş süresi: 2 saat 5 dakika
 • Batman – Ankara uçuş süresi: 1 saat 30 dakika
 • Batman – İzmir uçuş süresi: 1 saat 50 dakika
 • Batman – Antalya uçuş süresi: 3 saat 15 dakika

Yukarıda sıralanan dört seçenekten farklı şehirlerde yaşayan yolcuların aktarma yapması gerekiyor. Haftalık 32 uçuşla çalışan Batman Havalimanı’nın iç hatlarında yoğun bir trafik gözlenmiyor. Terminalden dış hatlara yapılan seferler ise pek çeşitli değil. Dış hatlar, yalnızca hac ve umre amacıyla yapılan yolculuklar için açılıyor.

Batman Uçak Bileti Fiyatları

Batman uçak bileti fiyatları; kalkış noktanıza, takviminize ve yolculuk şeklinize göre değişkenlik gösteriyor. Obilet sayesinde yolculuk yapmayı düşündüğünüz tarihler için hazırlanan seferleri incelemeniz mümkün. Böylece Batman’a uçan firmaları ve sundukları yol hizmetlerini karşılaştırabilirsiniz. Takviminizi, önceliklerinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurarak Batman uygun uçak bileti seçenekleri arasından satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Batman’da Gezilecek Yerler

Kültürel dokusu, yüzyıllar öncesine uzanan tarihi, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması ve coğrafî önemiyle Batman, mutlaka gezmeniz gereken şehirlerden biri. Üstelik bunun için tek yapmanız gereken bir adet Batman uçak bileti almak. Özel mimarisi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Batman’da keyifli bir kültür turu yapmanız mümkün. Aynı zamanda şehir, doğa tatili yapmayı sevenlere de hitap ediyor. Farklı tatil anlayışlarını birleştirmeyi başardığı için kalabalık gruplara uygun. Siz de Batman gezilecek yerler listesi oluşturmak isterseniz aşağıda sıralanan tarihî ve turistik noktalara göz atabilirsiniz.

 • Hasankeyf: Şehrin popüler ilçesi olan Hasankeyf, Dicle Nehri’nin hemen kıyısında yer alıyor. Bu bölgede nehrin kenarındaki kayalara oyulmuş 4000’e yakın mağara bulunuyor. Ayrıca antik kent niteliğindeki bölge, ev sahipliği yaptığı tarihî yapılarla da dikkat çekiyor.
 • Yolgeçen Hanı: Evet, günlük hayatta çok sayıda insanın girip çıktığı yerler için kullanılan bu ifade, aslında gerçek bir konaklama birimi. Yolgeçen Hanı, Dicle Nehri’nin kıyısına oyulmuş binlerce mağaradan biri. Bu han, yaklaşık bin kişilik kapasiteye sahip. Üstelik hanın içinde su depolamak için bir mahzen ve kaleye çıkmak için gizli geçit bulunuyor.
 • Hasankeyf Kalesi: Yolgeçen Hanı’nın gizli geçidiyle ulaşabileceğiniz kale, işte burası. Hasankeyf Kalesi’nin önemli özelliklerinden biri, yekpâre taştan yapılmış olması. Dicle Nehri’nden 200 metre yüksekteki yapı, 363 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilmiş. Korunaklı yapısıyla ele geçirilmesi bir hayli zor. Hatta Bizanslıların doğuda inşa ettiği sağlam kale olarak biliniyor. Bir Süryani psikoposluğunun merkezi olarak inşa edilen kale, Kadıköy konsülü tarafından kardinal unvanını almış. Kalenin önemli özelliklerinden biri de antik kente adını vermiş olması. Zira ilçe, ismini bu yapının orijinal adı olan ve Kaya Kalesi anlamına gelen “Hısno Koyfa” ifadesinden alıyor.
 • Er-Rızk Cami: Anadolu’nun eski camilerinden biri olan yapı, Eyyubilere ait. Kale ile köprü arasına inşa edilen camii, Dicle’nin güneyinde kalıyor. Eyyubi Dönemi mimari özelliklerini görebileceğiniz bu yapı, 1409 yılında beri ayakta.
 • Eski Köprü: Bugün yalnızca kalıntılarını görebildiğimiz köprü, bir Ortaçağ eseri. Bu yapı, suya bakan taştan yapılmış. Bu sayede yalnızca iki yakayı bağlamakla kalmayıp seyirlik amaca da hizmet ettiği düşünülüyor. Çünkü bu tasarımın köprüye suya bakabileceğiniz bir platform sağladığı biliniyor.
 • Zeynel Bey Kümbeti: Akkoyunlu hükümdârı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış kümbet, 15. yüzyıldan kalma. Bu yapı, Anadolu'daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olması yönüyle dikkat çekiyor. Kuzey kapısında yer alan kitabede kümbetin Zeybel Bey’in Otlukbeli Savaşı’nda şehit düşmesi üzerine inşa edildiği yazıyor. Tasarımıyla türünün tek örneği olan yapının mimarı ise Abdurrahman oğlu Pir Hasan.

Kozluk, Sason ve Gercüş hem kaleleri hem de sunduğu panoramik manzaralarıyla hayran bırakıyor. Mereto Dağı ise Batman’ın spor merkezi olarak biliniyor. Batman’a geldiğinizde tüm bu noktaları ve çok daha fazlasını gezip görmeniz mümkün. Siz de Türkiye’nin güneydoğusunda saklı bu hazineleri keşfetmek isterseniz obilet’ten Batman uçak bileti listelerini inceleyebilirsiniz. Örneğin Ege Bölgesi’nden ziyarete gelecekseniz İzmir Batman uçak bileti seçeneklerini listelemeniz mümkün. Böylece ülkenin bir kıyısından diğerine uçarak bambaşka bir zenginlikle tanışabilirsiniz.

Batman Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

THY
Pegasus
AJet
Anadolu Jet

Batman Havalimanları

Batman Otelleri

flight
 • Türkiye’nin Seyahat Sitesi
 • Otel, Araç, Uçak, Otobüs, Feribot Bileti