Ucuz Siirt Uçak Bileti

7/24 Müşteri Hizmetleri
Güvenli Ödeme
Ayda 16 Milyondan
Fazla Ziyaretçi
2 Dakikada Biletini Al

Siirt Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Siirt Hakkında Bilgi

TELEFON KODU 0 484
PLAKA KODU 56
YÜZ ÖLÇÜMÜ 5.473km2
NÜFUS 314.153

Siirt Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Siirt Havalimanı 14 km Taksi, Otobüs

Siirt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve eski Siirt’in üstündeki sırtlarda kurulmuş olan bir ilimizdir. Adı kurulduğu yerle bağlantılı olarak “sırt” anlamına gelmektedir. Siirt, Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği bir alanda kurulduğundan etrafında ortaya çıkan uygarlıklar Siirt bölgesinin de kültürel olarak gelişmesinde etkili olmuştur. Coğrafi olarak bölge dağlık olup doğu ve kuzey kesimleri bol yağış almaktadır. Siirt, Dicle Havzası'nın sınırları içerisindedir. Bu sebeple il, Havza, Sakarya ve Fırat’dan sonra en büyük su toplama alanlarından bir tanesidir. Tarla tarımı ve hayvancılık yapılan Siirt yöresi maden bakımından da oldukça zengindir. Bakır ve krom yatakları henüz işletilmese de tuzlalarından senede tonlarca tuz elde edilebilmektedir.

Köklü bir tarihe sahip olan ilde gezilip görülecek oldukça fazla mekan bulunmaktadır. Şehirde, Büyük Selçuklular devrinde yapılan Ulu Camii, Veysel Karani Türbesi, Şeyhul Hazin Hazretleri ve daha birçok dini-tarihi mekan bulunmaktadır. Botan Çayı kıyısındaki bir mağarada Sağlarca kaplıcasının suyu romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Kalkerli oluşumlar nedeniyle vadi boyunca doğal mağaralar oluşmuştur. Konut olarak da kullanıldığı tahmin edilen bu doğa harikalarının en ünlüleri Botan Mağaralarıdır. Siirt manzarası, Finik Kalesi ve Saat Kulesi de şehrin diğer güzellikleri arasındadır.

Siirt Havalimanı 1998'de hizmete girmiş olup yalnızca iç hat uçuşlarına açıktır.Siirt Havalimanı’nın yurt içi hava trafiğini Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Borajet sağlamaktadır. Siirt Havalimanı’na ulaşım hava yolu şirketlerinin servisleri ile gerçekleşmektedir. Siirt yurt içi uçak seferleriyle ilgili öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere obilet.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Büryan kebabı, perdeli pilav,kitel, bumbar, siirt dolması ve gebole gibi birçok lezzeti tatmak ve Siirt’in tabii güzelliği ile tarihi yapılarını görmek istiyorsanız, obilet.com aracılığıyla size en uygun Siirt uçak biletini listeleyebilir ve böylece en ucuz bilete kolayca sahip olabilirsiniz. Ayrıca Siirt uçak biletinizle ilgili her konuda oBilet’ten destek alabilirsiniz.

Siirt Hakkında Blog Yazıları

  • Siirt’te Gezilecek Yerler

    Siirt şehri ülkemizin güneydoğusunda yer alan tarihi kentlerden biridir. Nüfusu 130 bin civarında olan şehir zengin tarihi ve kültürel mirası ile dikkat çekmektedir. Daha önce Saird adıyla bilinen şehir tarihte Doğu Ortodoks Kilisesi’nin piskoposluk merkezlerinden biri olmuştur. İslam öncesi dönemde Siirt’te yaşayan Süryani Hristiyanlar, günümüz Hristiyan kültürünün temellerini oluşturan çeviri faaliyetleri yapmıştır. 1858’den 1915’e kadar

    Devamını Gör
  • Siirt’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

    Mezopotamya’nın bereketli topraklarında bulunan şehirlerimizden biri de Siirt. Bulunduğu coğrafyanın bolluk ve bereketi Siirt mutfağında da kendini açıkça gösteriyor. Geleneksel Siirt mutfağında yapımı oldukça meşakkatli, görüntüsü ile iştah kabartan, börek gibi servis edilen perde pilavı, içli köfteyi andıran kitel, yoğurtlu köfte de denilen kiftel leben, bol acılı ve baharatlı dolma, aside tatlısı gibi pek çok

    Devamını Gör