Ucuz Hatay Uçak Bileti

Hatay Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Hatay Hakkında Bilgi

TELEFON KODU 0 326
PLAKA KODU 31
YÜZ ÖLÇÜMÜ 703 km²
NÜFUS 360.652

Hatay Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Hatay Havalimanı 25 km Taksi, Otobüs

Hatay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hatay Hakkında

Tarihte İskenderun veya Antakya isimleriyle anılmış olan Hatay, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir kıyı şehri. Batı yönü tamamen Akdeniz kıyılarından oluşan şehrin güney ve doğusunda Suriye, kuzeyinde ise Gaziantep ve Osmaniye yer alıyor. Aynı zamanda Hatay, Adana ile de komşu.

Dağlar, ovalar, yaylalar ve yamaçlardan oluşan Hatay, tipik Akdeniz iklimine sahip. Denizi, iklimi, bitki örtüsü ve yer altı zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Şehrin bu coğrafi özellikleri, tarih boyunca da dikkat çekmiş ki birçok farklı medeniyet bölgeye yerleşmek istemiş. Şehrin tarihi, M.Ö. 100.000 yılına kadar uzanıyor. Akad İmparatorluğu, Amoriler, Hititler, Mitanni Krallığı, Mısır, Asurlular ve Persler, tarih boyunca şehre hükmetmiş yönetimlerden yalnızca birkaçı.

Modern şehrin kuruluşu büyük İskender zamanına kadar uzanıyor. İskenderun adı da oradan geliyor. Ancak şehrin asıl kurucusu, komutan Seleukos olarak kabul ediliyor. Seleukos da kurduğu bu şehre babası Antiochia’nın adını veriyor. Bu dönemde Antakya, o kadar yükseliyor ki Yunan hatip Sofist Libanios memleketi olan bu şehir için bugün hâlâ okuyabileceğiniz bir övgü söylevi veriyor.

Cumhuriyetin kurulmasının ardından şehrin Türkiye’ye katılmasıyla ilgili sorunlar yaşanıyor. O dönemde şehrin ismi de değiştiriliyor. Şehir; Hititler, Hattuşaşlar ve Hattena Krallığı gibi medeniyetlere adını veren Hata / Hatay Türklerinin ismiyle anılmaya başlanıyor. 1939’da Fransız işgalinden kurtulan şehir, o yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli bir parçası.

Tarihini, kültürünü, eski medeniyetlerin izlerini görmek ve Hatay’ı yakından tanımak için buralara gelmek şart. Siz de medeniyetler beşiği Hatay’ı ziyaret etmek isterseniz hemen İstanbul Hatay uçak biletinizi alabilirsiniz. Böylece 1000 km’lik mesafeyi 1,5 saat gibi kısa bir sürede aşabilirsiniz.

Hatay Havalimanı Hizmetleri

2007 yılında hizmete giren Hatay Havalimanı hem iç hem de dış hatlara seferler yapıyor. Ayrıca havalimanında birçok hizmet sunuluyor. Hatay uçak yolculuğunuzu tamamladıktan sonra havalimanının hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Dinlenmek, yemek yemek ve tatiliniz için gerekli ve acil malzemeleri satın almak gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca havaalanında konaklama, tur ve ulaşım gibi konular hakkında sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Hatay Havalimanı'nda Konaklama Seçenekleri

Antakya uçak yolculuğunuzun ardından dinlenmek isterseniz Hatay’da birçok farklı konaklama seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz. Zira şehirde butik otelden beş yıldızlı tesislere, pansiyonlardan apartlara kadar genişleyen bir yelpaze mevcut. Beraber konaklayacağınız kişi sayısına, şehirde geçireceğiniz vaktin uzunluğuna, tatil anlayışınıza ve bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca Hatay Havalimanı’nın web sitesinde merkezdeki otellerin iletişim bilgileri bulunuyor. Dilerseniz tercih hakkınızı bu otellerden biri için kullanabilirsiniz.

Hatay Havalimanı'nda Yemek Seçenekleri

Hatay denilince akla gelen kavramlarda biri de yemek. Yemek konusunda dünyada da adını duyurmuş olan Hatay, UNESCO tarafından da Dünya Gastronomi Şehri olarak kabul ediliyor. Hatay’da 600’e yakın özgün yemek çeşidi var. Medeniyetler Beşiği unvanını hak eden şehrin mutfağı; Anadolu, Akdeniz, Ortadoğu ve hatta Orta Asya’dan izler taşıyor.

Tepsi Kebabı, Belen Tava, Fellah Köfte ve Şeyh Mualla, şehrin meşhur ana yemekleri. Sembusak, zahter salatası, Firik pilavı, kağıt kebabı ve kumbursiye çorbası da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Yumurta öccesi ve biberli ekmek gibi atıştırmalıkların yanı sıra oruk köftesi ile hazırlanan ekşi aşı da dikkat çekiyor. Humus, mütebbel ve muhammara gibi mezeler ile kaytaz böreği de şehrin sevilen tatları.

Çorbalar, ara sıcaklar, atıştırmalıklar, yancılar ve mezelerin ardından Hatay’ın tatlılarını da mutlaka denemelisiniz. Meşhur künefesini yemeden Hatay’dan ayrılmak olmaz. Bol antep fıstığıyla hazırlanan kerebiç ve çay saatlerinin vazgeçilmezi Antakya kömbesi de eşsiz lezzetlerden. Kireçte kabak tatlısı ve ceviz reçeli ise şehrin imza ürünleri arasında. Tüm bu yemekleri ve çok daha fazlasını tatmak için hemen bir İzmir Hatay uçak bileti alabilirsiniz. Hem tanıdık hem de yepyeni lezzetlerle buluşabilirsiniz.

Hatay’ın meşhur lezzetlerini havalimanına iner inmez denemeye başlamanız mümkün. Dilerseniz ünlü kafe ve restoranlar için havalimanının web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sunulan listede 30’dan fazla mekânın adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Hatay Havalimanı’nda Alışveriş

Hatay Havalimanı’nda gıdadan temizliğe, giyimden sağlığa kadar birçok kategoride acil ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak bu ihtiyaçların yanı sıra Hatay’da kendiniz veya sevdikleriniz için alabileceğiniz birçok hediyelik eşya bulunuyor. Tatilinizden hatıra kalması veya sizinle Hatay’a gelemeyen arkadaşlarınıza armağan etmek için bu eşyaları satın alabilirsiniz. Havalimanı ve çevresinde de ulaşabileceğiniz bu ürünleri Hatay’ın birçok noktasında bulmanız mümkün.

Hatay çayı ile peştemal ve keşan ürünleri, alabileceklerinizden yalnızca birkaçı. Hatay’ın çay kolonyası da hayli ilgi çekici. Yörede tamamen organik koşullarda üretilen nar ekşisi, defne sabunu ve zeytinyağı ise mutlaka dönüş valizinize eklemeniz gerekenler arasında. Ucuz Hatay uçak bileti fırsatları sayesinde tüm bu ürünleri satın almak için alışverişe daha fazla bütçe ayırmanız mümkün.

Hatay Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Hatay ulaşımı, rahatlığı ve kolaylığıyla biliniyor. Şehrin her noktasından olduğu gibi havalimanından merkeze ulaşmak da hayli kolay. Havalimanı, şehrin merkezine 25 km uzaklıkta. Bu mesafeyi aşmanız için kullanabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor.

Otobüs

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 79 adet otobüs hattıyla hizmet veriyor. Bu hatlardan 133 numaralı otobüs, havalimanına çalışmakta. Saat başı kalkan ve 15 farklı noktaya uğrayan bu hatla şehrin hemen her yerine gitmeniz mümkün. Konaklamanız boyunca şehrin diğer noktaları arasında yolculuk yapmanız için toplamda 1099 durağa uğrayan onlarca otobüsü kullanabilirsiniz.

Metro

Hatay’da metro hattı bulunmuyor. Karayolu araçları, şehir içi ulaşım için yeterli. Otobüs ve dolmuş hatlarıyla tüm şehri dolaşmanız mümkün.

HAVAŞ

Hatay Havalimanı’nda indiğinizde toplu taşımanın yanı sıra HAVAŞ servislerini de kullanabilirsiniz. HAVAŞ, Hatay’da üç noktaya hizmet veriyor. Havalimanı, Antakya ve İskenderun bölgelerinden gidiş ve dönüş için HAVAŞ’ı tercih etmeniz mümkün.

Taksi

Ticari taksiler de Hatay’da hizmet veren ulaşım araçları arasında. Uçaktan indiğinizde iç ve dış hatlar gelen yolcu çıkış kapısının önünde 7 gün 24 saat bekleyen taksileri kullanabilirsiniz. Özellikle kalabalık gruplar için taksi kullanımı tavsiye edilebilir.

Araç Kiralama

Havalimanından otelinize giderken veya tatiliniz boyunca konforlu yolculuklar yapmak için özel araç kiralama şansınız da var. Havalimanı bünyesinde ofisleri bulunan araç kiralama şirketlerinde istediğiniz arabayı bulmanız mümkün. Kişi sayısına, zevkinize, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre onlarca seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Hatay Havalimanı Uçuş Bilgileri

Hatay Havalimanı’na hem iç hem de dış hatlardan seferler düzenleniyor. Bu uçuşlardan bazıları direkt iken kimisi aktarmalı şekilde gerçekleşiyor. Zira iç hatlarda bile istediğiniz her şehirden Hatay’a uçmanız ne yazik ki mümkün değil. Hatay İskenderun uçak bileti aldığınız zaman size direkt uçuş sağlayacak şehirler; Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya.

 • Hatay – Ankara Uçuşu: 1 saat 10 dakika
 • Hatay – İstanbul Uçuşu: 1 saat 50 dakika
 • Hatay – İzmir Uçuşu: 3 saat 35 dakika
 • Hatay – Antalya Uçuşu: 3 saat 50 dakika

Dış hatlar için ise bu şehirler; Lefkoşa, Londra, Düsseldorf ve Paris olarak sıralanıyor. Bu sekiz şehrin dışından gelecek ziyaretçilerin alacakları Hatay uçak bileti, aktarmalı oluyor.

Hatay Uçak Bileti Fiyatları

Hatay uçak bileti fiyatları; kalkış noktası, tarih ve saat ve hava yolu şirketi gibi faktörlere göre değişkenlik gösteriyor. Obilet ile tüm Hatay uçuşlarını listeleyebilirsiniz. Böylece farklı firmaları karşılaştırma şansına sahip olursunuz. Ayrıca hareket edeceğiniz şehir, takviminiz ve bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz. Bu sürecin sonunda kendinize uygun Hatay uçak biletini bulabilirsiniz.

Hatay’da Gezilecek Yerler

Yüz binlerce yıldır üzerinde yaşamın devam ettiği Hatay topraklarından onlarca medeniyet geçmiş. Hatay’da hâlâ bu uzun yılların ve söz konusu medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Şehrin her bir köşesinde, taşında, toprağında, denizinde ve yer altında ayrı hazineler bulunuyor. Siz de bu hazineleri keşfetmek istersenizHatay gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

 • Hatay Uzun Çarşı: İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen çarşıda rengârenk tezgâhlar, baharatlar ve birbirinden güzel ürünler bulmak mümkün. Çarşı içinde 17. yüzyılda yapılan Kurşunlu Han da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.
 • Asi Nehri: 380 metre uzunluğa sahip olan nehir, Hatay tarımına hayat veriyor. Köprülerle süslenmiş ve kırlarla çevrilmiş nehrin taşmaya meyilli olması ve ters akması, bu isimle anılmasına sebep olmuş. Nehrin doğduğu Amik ovasının alçaklığına karşın aktığı Samadağ yönü yüksek. Yüksek arazinin içinde açılmış bir boğazdan aktığı için Asi Nehri, aşağıdan yukarı doğru hareket ediyor.
 • Titus Tüneli ve Beşikli Mağara: Titus Tüneli, antik dünyanın mühendislik harikası olarak biliniyor. M.S. 81 yılında tamamlanan tünel; 1380 m uzunluğa, 6 m genişliğe ve 7 m yüksekliğe sahip. Roma dönemi su tünellerinden biri olan yapı, aslında sellere karşı alınan bir önlem. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan bu tünelin ardından hemen yakınlardaki kaya mezarlara ev sahipliği yapan Beşikli Mağarayı da görmelisiniz.
 • Antakya Kalesi ve Surları: Büyük İskender zamanında yaptırılan kalenin duvarları Asi Nehri’nin kıyısından başlar, Silpius Dağlarının arasında dolaşır ve Küçükdalyan’dan tekrar nehre ulaşırmış. Bugün yalnızca Habib-i Neccar denilen Silpius Dağı’nda kalan parçaları görülüyor. Seleukoslardan Osmanlılara kadar birçok devlet tarafından kullanılan kale, dünyanın önemli yapıları arasında.
 • Payas Kalesi: Haçlı Seferleri sırasında Cenevizliler tarafından inşa edilen sekiz kuleli kale, Osmanlı döneminde plana sadık kalınarak yeniden yapılmış. Osmanlı için önemli bir üs olarak hizmet vermiş kalede depolar, koğuşlar, mescit, kışla ve etrafında da kervansaraylar varmış. Bu külliye tarzı tasarım, Mimar Sinan’a ait. Sonraki yüzyıllarda Namık Kemal’in de bir süre tutulduğu kale, Cumhuriyetin ilk yıllarında da karakol ve hapishane olarak kullanılmış.
 • Hıdırbey Musa Ağacı: Hatay’ın doğal güzellikleri arasında yer alan bu ağacın bir efsanesi var. Bu ağacın Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu ile beslenmesi sonucunda oluştuğuna inanılıyor. Dallarıyla yaklaşık 100 metrekarelik bir alanı kaplayan devasa ağacın üç bin yıldan daha yaşlı olduğu söyleniyor.
 • Habibi Neccar Camisi: Bugünkü Türkiye sınırlarında inşa edilen ilk cami olarak biliniyor. 638 yılında Antakya’nın Müslüman Arapların hâkimiyetine girdiği dönem inşa edilen cami, adını Hz. İsa’nın ilk havarilerinden alıyor. Cami avlusunun farklı köşelerinde ve hatta yer altında bile türbeler görmek mümkün. Avludaki şadırvan ise caminin inşasından çok sonra eklenen bir 19. yüzyıl eseri.
 • Saint Pierre Kilisesi: Bu kilisenin özelliği, aslında bir mağara olması. Habib-i Neccar Dağı’nın yakınlarındaki doğal bir mağarayken eklemeler yapılarak kiliseye dönüştürülmüş. On iki havariden Aziz Petrus’un vaaz verdiği ve cemaatin Hristiyan adını aldığı ilk yer olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla yapı, Hristiyanlığın ilk kilisesi. Ayrıca Katoliklerin de hac yeri.

Hatay’da daha birçok tarihî yapı ve doğal güzellik bulunuyor. Tüm bu noktaları keşfetmek ve büyülenmek için yapmanız gereken tek şey, Ankara Hatay uçak bileti almak. İç Anadolu, Karadeniz ve çevresinden Hatay’a gelecek olanların tercih edebileceği bu uçuş, yalnızca 1,5 saat sürüyor. Siz de kısa bir yolculuğun ardından ulaşacağınız bu güzide şehri adım adım gezerek birbirinden farklı deneyimler edinebilirsiniz.

Hatay Havalimanı'ndan Merkeze Ulaşım

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanılabilecek çeşitli ulaşım araçları bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Hatay Havalimanı, aynı zamanda Kırıkhan ve İskenderun şehir merkezlerine de yakın konumda bulunuyor. Hangi ulaşım aracını kullanırsanız kullanın havalimanından şehir merkezine ulaşmak yaklaşık olarak yarım saat sürecektir. Fakat trafiğin yoğun olduğu günler ve saatler bu sürenin uzamasına sebebiyet verebilir.

HAVAŞ ile Ulaşım

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için tercih edebileceğiniz ulaşım seçeneklerinden biri HAVAŞ servisleri. HAVAŞ servisleri ile şehir merkezine ulaşmak hem konforlu hem de ekonomik. Daha önceden herhangi bir bilet almanıza gerek olmadan binebileceğiniz HAVAŞ servisleri uçağınız indikten yaklaşık 25 dakika sonra hareket ediyor. Çok beklemeden binebildiğiniz HAVAŞ servisleri aynı zamanda İskenderun merkezine de gidiyor. Şehir merkezi olan Antakya merkeze giden HAVAŞ servisleri ile İskenderun servisleri farklı güzergahlar kullandığı için gideceğiniz yere göre servise binmeniz gerekiyor.

Antakya varışlı HAVAŞ servisleri Antakya-İskenderun Karayolu, 75. Yıl Bulvarı, Ayşe Fitnat Caddesi, Atatürk Caddesi, Gündüz Caddesi ve Sümerler Maksim güzergahını takip ediyor. İskenderun varışlı HAVAŞ servisleri ise Hatay Havalimanı, Belen, Sarımazı, Karayolu, İskenderun-Hatay, Fener Caddesi, Sahil Yolu ve Mete Aslan Bulvarı güzergahını takip ediyor.

Taksi ile Ulaşım

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksileri de kullanabilirsiniz. Oldukça pratik bir seçenek olan taksiler HAVAŞ servislerine göre daha maliyetli olsalar da özellikle birkaç kişilik gruplar tarafından taksiler şehir merkezine ulaşım için kullanılabilir. Şehir merkezine taksiyle yaklaşık olarak yarım saatte varabilirsiniz.

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım ücreti ne kadar?

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmenin maliyeti yaklaşık olarak 460-500 TL arasında değişmektedir. Fakat taksiden tam olarak nerede indiğinize göre fiyat değişikliği olabilir.

Özel Araç ile Ulaşım

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için özel araç da kullanabilirsiniz. Oldukça konforlu bir ulaşım için tercih edilebilecek olan araçlar öncede kiralanabileceği gibi havalimanında da kiralanabilir. Araç kiralama seçeneği diğer ulaşım yöntemlerine göre daha maliyetli olsa dahi şehirde birkaç gün geçirecek ve araba ile gezilecek kişiler için oldukça uygun bir seçenek.

Transfer Hizmeti ile Ulaşım

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanılabilecek seçeneklerden bir tanesi ise havaalanı transfer hizmeti. Havaalanı transfer hizmetini otellerden ya da özel şirketlerden alabiliyorsunuz. Eğer bir otelde kalıyorsanız, otelinizi arayarak havaalanı transfer hizmeti olup olmadığını sorabilirsiniz. Havaalanı transfer hizmeti veriyorlarsa uçuş bilgilerinizi yetkililere vererek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Eğer otelde kalmıyorsanız ya da oteliniz havaalanı transfer hizmeti vermiyorsa özel şirketlerle iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Böylece transfer hizmetini alarak havaalanından şehir merkezine ya da otelinize direkt araba ile gidebilirsiniz.

Merkezden Hatay Havalimanı'na Ulaşım

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na gitmek için çeşitli ulaşım araçları bulunuyor. Şehir merkezine 30 km uzaklıktaki Hatay Havalimanı’na taksi, HAVAŞ ya da özel araç gibi seçeneklerle yaklaşık yarım saatte varabilirsiniz.

HAVAŞ ile Ulaşım

HAVAŞ servislerini kullanarak rahatlıkla şehir merkezine gidebilirsiniz. Haftanın her günü sık aralıklarla kalkan HAVAŞ servislerine iki farklı rotadan binebilirsiniz. İskenderun ve Antakya kalkışlı olan HAVAŞ otobüslerinden size en yakın olanı seçerek Hatay Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Ekonomik bir ulaşım seçeneği olan servisler aynı zamanda aktarmasız bir yolculuk sağladığı içinde oldukça pratik.

Taksi ile Ulaşım

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na taksi ile de gidiliyor. 7/24 hizmet veren taksiler ile yolculuk yapmak oldukça rahat olduğu için tercih ediliyor. HAVAŞ servislerine göre daha maliyetli bir seçenek olsa da özellikle birkaç kişilik grup şeklinde seyahat eden kişiler için uygun bir seçenek olabiliyor.Taksi ile yolculuk yapacaksanız yola çıkmayı düşündüğünüz saatin trafik yoğunluğuna dikkat etmenizde fayda var. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda havalimanına ulaşmak normalden uzun sürebiliyor.

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na taksi ile ulaşım ücreti ne kadar?

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na taksi ile ulaşmanın maliyeti yaklaşık olarak 460-500 TL arasında değişebiliyor. Fakat taksiye nereden bindiğinize göre fiyat değişiklik gösterebilir.

Özel Araç ile Ulaşım

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na özel araçla ile de gidebilirsiniz. Özel araçla havalimanına gitmek isteyen kişiler araçlarını Hatay Havalimanı’nının otoparkına bırakarak uçaklarına binebilir. Ek olarak eğer kiralık araç kullanıyorsanız, araç ile havalimanına kadar gelip aracınızı burada teslim edebilirsiniz. Böylece daha rahat bir yolculuk yapmış olursunuz.

Transfer Hizmeti ile Ulaşım

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na ulaşmak için transfer hizmetini kullanabilirsiniz. Havaalanı transfer hizmetini bazı oteller ve özel şirketle veriyor. Eğer otelde kalıyorsanız otelinizle iletişime geçerek bu hizmeti verip vermediklerini öğrenebilirsiniz. Oteliniz transfer hizmeti veriyorsa yetkili kişilere uçuş bilgileriniz eksiksiz olarak vererek Hatay Havalimanı’na transfer aracı ile gidebilirsiniz. Eğer otelde konaklamıyorsanız ya da oteliniz transfer hizmeti vermiyorsa havaalanı transfer hizmeti veren özel şirketlerle iletişime geçebilir ve anlaştığınız şirkete uçuş bilgilerinizi vererek transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Hatay Otelleri

flight