Ucuz Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Saraybosna Hakkında Bilgi

TELEFON KODU 0 387
NÜFUS 751.046

Saraybosna Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Sarajevo Havalimanı

Saraybosna Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bosna Hersek Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke, Saraybosna uçak biletleri oBilet’te! Trebevi? Dağı'nın eteklerindeki Miljacka Nehri'nin dar vadisinde uzanan ve Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna, ülkenin idari, ekonomik, kültürel, eğitim ve spor merkezi. Saraybosna Belediyesi toplamda dört belediyeden meydana geliyor: Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo ve Novi Grad. Saraybosna, güneybatıdan Bjelasnica ve Igman Dağı, güneydoğudan Trebevic, orta menzilli dağlar, kuzey ve kuzeybatıdan vadilerle çevrili. Kentin geneli deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bulunuyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 19 santigrat derece, kış aylarında -1,3 derece ve yıllık ortalama sıcaklık ise 9,5 santigrat derece. Toplamda 141,5 kilometrekarelik bir alandan oluşan Saraybosna’nın turistik yerleri, Bascarsija olarak bilinen Old Town, yani Eski Kent’te konumlanıyor. Alışveriş merkezlerinden, tarihi binalara, doğal ve kültürel alanlardan ilginç müzelere kadar birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içi toplu ulaşım ağı ise oldukça gelişmiş. Saraybosna’da kullanılan para birimi, Convertible Mark’tır (BAM). Şehirde gezilecek diğer yerler, Başçarşı (Baš?aršija), Ali Paşa Camisi (1560-61), Begova D?amija (1530), Mlada Bosna, Kazand?viluk (bakır çarşısı), 16. yüzyıldan kalma bir saat kulesi ve hemen yakınındaki Begova D?amija. Saraybosna’da düzenlenen festivaller, Saraybosna Kış Festivali (şubat-mart), Çocuk Festivali (haziran), Tiyatro Festivali (haziran), Başçarşı Geceleri (temmuz), Saraybosna Film Festivali (temmuz-ağustos), Banja Luka Yaz Oyunları (ağustos), Caz Festivali (kasım), Saraybosna Moda Haftası (kasım) ve MESS Uluslararası Tiyatro Festivali (kasım).

Aynı zamanda Butmir Havalimanı olarak bilinen Saraybosna Uluslararası Havalimanı, Ilidza Belediyesi’ndeki Saraybosna demiryolu istasyonunun 6.1 km güneybatısında konumlanıyor. 1966 senesinde Yugoslavlar tarafından inşasına başlanan havalimanı 2 Haziran 1969’da hizmete açıldı. 2016 senesinde taşımacılık hizmeti verdiği toplam yolcu sayısı 800 binin üzerinde. Türkiye’den Saraybosna Havalimanı’na direkt uçuş seferleri olan hava yolu şirketleri, Türk Hava Yolları (İstanbul Atatürk Havalimanı), Pegasus Havayolları (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı) ve AtlasGlobal (Atatürk Havalimanı). AtlasGlobal’in düzenlediği seferlerin büyük bir çoğunluğu aktarmalı, ancak bazı dönemler Saraybosna Havalimanı’na aktarmasız uçuşları da var. Bunun yanı sıra Türk Hava Yolları ya da Pegasus Havayolları ile yapacağınız yolculuktan önce uçak biletinizi oBilet’ten online olarak alabilirsiniz. Saraybosna Havalimanı ile İstanbul arasındaki uçak yolculuğu ortalama 1 saat 55 dakika sürüyor. Ayrıca Scandinavian Airlines, Lufthansa, Aeroflat, Britih Airways ve daha birçok uluslararası havayolu firması Türkiye üzerinden Saraybosna seferleri düzenlemektedir. Tüm havayollarının Saraybosna uçak bileti bilgisine oBilet üzerinden erişebilirsiniz

İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndan Saraybosna’ya doğrudan uçuşları bulunan Türk Hava Yolları ile yolculuk yapmak için oBilet’ten ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Alternatif olarak, Pegasus Havayolları bileti alarak da Sabiha Gökçen’den Saraybosna Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Sarajevo Havalimanı'ndan Merkeze Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’nı şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunuyor. Yolcular havalimanından şehir merkezine yaklaşık yarım saatte varabiliyorlar. Şehir merkezine gitmek isteyen yolcular toplu taşıma araçlarını ya da taksi ve transfer hizmeti gibi ulaşım araçlarını kullanabilirler.

Havaalanı Servisi ile Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyenlerin kullanabilecekleri en ekonomik ulaşım araçlarından bir tanesi olan havaalanı servisleri yolcuların kolay ve maliyeti düşük bir şekilde şehri merkezine gidebilmelerini sağlıyor. Havalimanı Express Otobüsleri olarak da geçen bu otobüsler pek çok durağa uğradıkları için çok hızlı bir şekilde merkeze ulaşamıyorlar. Fakat ekonomik bir ulaşım çözümü arayan yolcular için bu otobüsler güzel bir seçenek oluşturuyor. Yolcular 25 kiloya kadar olan eşyaları ile herhangi bir ücret ödemeden otobüslere binebiliyorlar. Otobüse binmek için şoförlerden bilet almaları gereken yolcuların eğer 25 kilonun üzerinde eşyaları varsa şöföre bir bilet parası kadar daha ödeme yapmaları gerekiyor.

Troleybüs ile Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanabilecekleri bir başka ulaşım aracı ise troleybüsler. Şehir içi ulaşımda en uygun maliyetli ulaşım aracı olan troleybüslere yolcular 10 dakikalık bir yol yürüyerek binebiliyorlar. Bu troleybüslerin şehir merkezine ulaşım süreleri ise hemen hemen servisler ile aynı olduğu için daha uygun ücrete yolculuk yapmak isteyen kişiler troleybüsler ile şehir merkezine ulaşabilirler.

Taksi ile Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanılabilecek olan bir ulaşım aracı ise taksiler. Yolcular havalimanından taksilere hiç beklemeden binebilirler. 7/24 hizmet veren taksiler şehir merkezine ulaşım için güzel bir seçenek olsa dahi toplu taşıma araçlarına kıyasla daha maliyetli ulaşım araçları. Fakat taksiler özellikle birkaç kişilik gruplar şeklinde seyahat eden kişiler için oldukça uygun maliyetli ve rahat da olabilirler.

Kiralık Aracı ile Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyenler kiralık araç da kullanabilirler. Kiralık araç seçeneği yolculara zaman ve alan açısından büyük bir rahatlık sağladığı için tercih edilebilir. Özellikle çok eşyası olan ya da birkaç kişilik bir grup şeklinde yolculuk yapacak olan kişiler bu seçeneği değerlendirebilirler. Bunun yanı sıra şehirde birkaç günden fazla kalarak araba ile gezmeyi planlayan kişilerde havalimanından direkt teslim almak üzere araç kiralayabilirler. Araç kiralayarak şehir merkezine gitmek isteyenler seyahatlerinden önce online olarak ya da seyahatlerinden sonra havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden istedikleri özellikteki aracı kiralayabilirler. Araç kiralama için yolcuların ödemeleri gereken maliyet ise arabanın modeline, segmentine ve arabanın ne kadar süreliğine kiralandığına göre değişiklik gösterebilir.

Transfer ile Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen yolcular havalimanı transfer hizmetinden de yararlanabilirler. Havalimanı transfer hizmetini yolcular konaklayacakları otelden alabilirler. Fakat transfer hizmeti her otel tarafından verilmediği için yolcuların otelleri ile önceden iletişime geçerek hizmet ile ilgili bilgi almalarında fayda var. Eğer yolcular kalacakları otelden bu hizmeti alamıyorsa özel ulaşım şirketlerinden biri ile anlaşarak ve rezervasyon yaptırarak havalimanı transfer hizmetini alabilirler.

Merkezden Sarajevo Havalimanı'na Ulaşım

Sarajevo Havalimanı’nı şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunuyor. Yolcular şehir merkezinden havalimanına yaklaşık yarım saatte varabiliyorlar. Havalimanına gitmek isteyen yolcular toplu taşıma araçlarını ya da taksi ve transfer hizmeti gibi ulaşım araçlarını kullanabilirler.

Havaalanı Servisi ile Ulaşım

Şehir merkezinden Sarajevo Havalimanı’na gitmek isteyen yolcular havalimanı servisi ya da Ekspres otobüs olarak anılan ulaşım araçlarını kullanabilirler. Havalimanı Express Otobüsleri pek çok durağa uğradıkları için çok hızlı bir şekilde havalimanına ulaşamıyorlar. Fakat yolculara ekonomik ve pratik bir seçenek sundukları için sıklıkla tercih ediliyorlar. Yolcular 25 kiloya kadar olan eşyaları ile herhangi bir ücret ödemeden otobüslere binebiliyorlar. Otobüse binmek için şoförlerden bilet almaları gereken yolcuların eğer 25 kilonun üzerinde eşyaları varsa şöföre bir bilet parası kadar daha ödeme yapmaları gerekiyor.

Troleybüs ile Ulaşım

Şehir merkezinden Sarajevo Havalimanı’na gitmek için kullanabilecekleri bir başka ulaşım aracı ise troleybüsler. Şehir içi ulaşımda en uygun maliyetli ulaşım aracı olan troleybüslere yolcular şehir merkezinin çeşitli bölgelerinde bulunan duraklardan binebiliyorlar. Bu troleybüslerin şehir merkezinden havalimanına ulaşım süreleri ise hemen hemen servisler ile aynı olduğu için daha uygun ücrete yolculuk yapmak isteyenler troleybüsler ile şehir merkezine ulaşabilirler.

Taksi ile Ulaşım

Şehir merkezinden Sarajevo Havalimanı’na gitmek için kullanılabilecek olan bir ulaşım aracı ise taksiler. Yolcular şehir merkezinden taksilere neredeyse hiç beklemeden binebilirler. 7/24 hizmet veren taksiler havalimanına ulaşım için güzel bir seçenek olsa dahi toplu taşıma araçlarına kıyasla daha maliyetliler. Fakat taksiler özellikle birkaç kişilik gruplar şeklinde seyahat eden kişiler için oldukça uygun maliyetli ve rahat da olabilirler.

Kiralık Aracı ile Ulaşım

Şehir merkezinden Sarajevo Havalimanı’na gitmek isteyenler kiralık araç da kullanabilirler. Kiralık araç seçeneği yolculara zaman ve alan açısından büyük bir rahatlık sağladığı için tercih edilebilir. Özellikle çok eşyası olan ya da birkaç kişilik bir grup şeklinde yolculuk yapacak olan kişiler bu seçeneği değerlendirebilirler. Araç kiralayarak şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyenler seyahatlerinden önce online olarak ya da şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan araç kiralama ofislerinden istedikleri özellikteki aracı kiralayabilirler. Araç kiralama için ödemeleri gereken ücret ise arabanın modeline, segmentine ve arabanın ne kadar süreliğine kiralandığına göre değişiklik gösterebilir.

Transfer ile Ulaşım

Şehir merkezinden Sarajevo Havalimanı’na gitmek isteyen yolcular havalimanı transfer hizmetinden de yararlanabilirler. Havalimanı transfer hizmetini yolcular konakladıkları otelden alabilirler. Fakat transfer hizmeti her otel tarafından verilmediği için yolcuların otelleri ile önceden iletişime geçerek hizmet ile ilgili bilgi almalarında fayda var. Eğer yolcular kalacakları otelden bu hizmeti alamıyorsa özel ulaşım şirketlerinden biri ile anlaşarak ve rezervasyon yaptırarak havalimanı transfer hizmetini alabilirler.

obilet Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği 4 Uçuş Noktası

Saraybosna Otelleri

flight