Cheap Flights to Bosnia and Herzegovina

Airline Companies Flying to Bosnia and Herzegovina

Information About Bosnia and Herzegovina

PHONE CODE 0 387
POPULATION 3,157,000

Popular Airports in Bosnia and Herzegovina

Airport Phone Distance to the City Center Transportation
Sarajevo Airport
Mostar Airport 0 km Taxi, Bus
Banja Luka Airport 0 km Taxi, Bus
Tuzla Intl Airport 0 km Taxi, Bus

What You Need to Know About Bosnia and Herzegovina

Avrupa kıtasındaki Balkan Yarımadası’nda yer alan Bosna Hersek’in Bosna bölgesi daha büyük ve ülkenin kuzey ve orta kesiminde bulunuyor; Hersek ise güney ve güneybatısını kapsıyor. Bosna Hersek yoğun olarak ormanlık ve dağlık, ayrıca ülkede çok sayıda nehir ve verimli topraklar da var. Güneyde Akdeniz ve Adriyatik kıyı şeritlerine sahip. Başkent Saraybosna, ülkenin en büyük şehri. Bosna Hersek’in en büyük kültür merkezi olan Saraybosna’nın en çok ziyaret edilen yeri şüphesiz Başçarşı. Buna ek olarak, birçok tarihi cami, Katolik ve Ortodoks kiliseleri, sinagoglar ve mimarileri de oldukça ünlü. Ülke nüfusunun yaklaşık %50’sini Boşnak, %30’unu Sırp ve %15’ini ise Hırvatlar oluşturuyor. Bu toplumsal ve kültürel çeşitlilik de ülkenin yemeklerinden, gelenek ve göreneklerine kadar her şeye farklı bir hava katıyor. Sevdalinka olarak bilinen Boşnak halk müziği, Bosna kültürünün en belirgin unsurlarından biri. Bosna-Hersek, sanat, edebiyat, mimarlık (hem eski hem modern) ve müziğin parlayan örneklerini üreten önemli sanatçılara da ev sahipliği yapıyor. Boşnak mutfağı, Akdeniz, Yunan ve Türk mutfaklarıyla oldukça benzer olmasına rağmen, birçok Batı ve Doğu lezzetini bir araya getirerek eşsiz bir uyum sağlıyor. Boşnak mutfağının olmazsa olmazı sığır eti ve kuzu eti genellikle bol ve çok çeşitli baharatlarla hazırlanan çeşitli soslarla birlikte farklı lezzetler yaratılıyor. Ülkenin Bosna tarafı genellikle et yemekleri, Hersek tarafıysa elverişli iklim koşulları nedeniyle leziz şaraplarıyla ünlü. Bosna Hersek’te gezilecek yerler, Neretva, Mostar Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camii, Başçarşı, Sebil, Kravitse, Jahorina Dağı, Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü, Saraybosna Umut Tüneli, Svrzo’nun Evi, Drina, Vlasic, Ars Aevi ve Bosna Hersek Ulusal Müzesi.

Bosna Hersek’in en işlek havalimanı olan Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuş seferleri düzenleyen çok sayıda hava yolu şirketi var. Saraybosna Havalimanı, şehir merkezinin 6.1 km güneybatısında konumlanıyor. Ayrıca Bosna Hersek uçak biletinizi almadan önce Tuzla kentindeki Tuzla Havalimanı, Mostar yakınındaki Mostar Havalimanı ve Banja Luka Havalimanı varışlı uçuşlara da göz atabilirsiniz. Türk Hava Yolları (İstanbul Atatürk), Pegasus Havayolları (İstanbul Sabiha Gökçen), AnadoluJet (Antalya) ve AtlasGlobal (İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menderes, Cidde, Medine) ile Bosna Hersek’e ulaşabilirsiniz.

Bosna Hersek uçak biletim daha ucuza gelsin diyorsanız, aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Air Arabia, Air Serbia, Austrian Airlines, Freebird Airlines, Qatar Airways vb. hava yolu şirketlerinin aktarmalı uçuş seferlerine bakabilirsiniz. Bosna Hersek uçak biletinizi en uygun fiyata bulmanızı sağlayan oBilet, bilet araştırırken ve satın alırken size büyük ölçüde zaman kazandıracak. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri olan Bosna Hersek’te 60 güne kadar vizeden muaf olarak kalabilirsiniz.

flight