Ana menüye ulaşmak için tıklayınız. İçeriğe ulaşmak için tıklayınız.

Ucuz Cidde Uçak Bileti

1 Yolcu

Cidde Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Cidde Hakkında

TELEFON KODU 966

NÜFUS4.200.000

PARA BİRİMİSAR

HAVALİMANI SAYISI1

Cidde Havalimanları

Cidde Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cidde, Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’ın ardından en büyük ikinci şehridir. Kızıldeniz kenarında kurulmuş bir sahil kenti olan Cidde, önemli bir liman ticareti merkezidir. Cidde kentinin en önemli özelliği Hac ve Umre ziyaretini yapacak hacılar için ulaşım merkezi olmasıdır. Mekke’de havalimanı olmadığı için hacılar ve Umre ziyareti yapacaklar öncelikle havadan ve denizden Ciddi kentine ulaşmakta, kutsal yerleri görmeye Cidde kentinden sonra otobüsler ile gitmektedirler. İslam dininin en kutsal şehirlerinden bir tanesi olan Mekke günümüzde Suudi Arabistan’ın Hicaz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Cidde Kızıldeniz’in kenarındayken, Mekke 80 kilometre kadar içerde yer almaktadır. Muhammed peygamberin doğduğu şehir olan Mekke, bu özelliğiyle kutsal bir mekandır ve Suudi Arabistan’ın en büyük üçüncü şehridir. Şehrin kuruluşu Hz. İsmail’e dayanmaktadır. Hz.İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından kurulan Mekke, bünyesinde Kabe’yi barındırır. Kabe Hz. İbrahim tarafından kuruluşundan itibaren bir Hac merkezi olmuştur. Günümüzde de dünyanın dört bir yanından müslümanların Hac amacıyla ziyaret ettiği Kabe ve çevresi oldukça önemli dini bir mekandır. Hz. Muhammed Mekke’den Medine’ye hicret etmek zorunda kalmış olsa da, şehir 630 yılında Müslümanlar tarafından tekrardan geri alınmıştır. Tekrar geri alınışından itibaren Mekke kenti, müslümanlar için dini ve siyasi bir merkez olagelmiştir. Şehre sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Memlükler, Osmanlı Devleti ve Suudi Arabistan hakim olmuş, tüm bu medeniylet Hac ibadetinin yerine getirilebilmesi için çeşitli çalışmalarda bulunmuşlardır. Hac ibadeti Kurban Bayramı sırasında yapılırken, Hac ile benzer özelllikler taşıyan Umre yılın her zamanı yapılabilen bir ibadettir. Dolayısıyla dünyanın çeşitli yerlerinden Müslümanlar sadece Kurban Bayramı sırasında değil yılın her zamanında Mekke kentini ziyaret etmektedir. Hac ibadeti haricinde İslami açıdan kutsal olan Sevr Mağarası, Cenetül Mualla, Zemzem Kuyusu, Arafat Dağı gibi mekanlar da Müslümanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Mekke kentine Müslüman olmayanların ise girmesi yasaktır.

Cidde’ye ve Mekke’ye gideceklerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi bölgenin iklimidir. Çöl bölgesinde yer alan bu kentlerde çöl iklimi hakimdir, gece gündüz arasında sıcaklık farklı oldukça fazladır. Yazın sıcaklık ortalamaları 45 dereceye kadar ulaşabilmektedir ve pek yağışa rastlanmamaktadır. Kışları görece serin olan bölgede hava sıcaklıkları 20 derece civarında seyretmektedir. Suudi Arabistan’ın Hac ziyareti için gelen insalara çeşitli hizmetler sunmak üzerine inşa edilmiş gelişkin bir ekonomisi vardır. Özellikle ulaşım sektörü ve Suudi Arabistan Havayolları oldukça büyük gelirler elde etmektedir. Mekke ve dolayısıyla Cidde bu kadar yoğun ziyaretçi alınca haliyle havayolu ulaşım olanakları da gelişmiştir. Cidde Havalimanı’na Suudi Arabistan Havayolları, Fly Dubai, Nas Air, Aegean Havayolları, Gulf Air Bahrain firmalarının İstanbul üzerinden, Türk Hava Yolları, Lufthansa, Royal Air Maroc ve Suudi Arabistan Havayolları firmalarının Ankara üzerinden seferleri bulunmaktadır. Hac için uçak bileti almak için oBilet.com’a girerek en uygun fiyatlarla Cidde uçak biletinizi alabilirsiniz.

obilet Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği 4 Uçuş Noktası

En Çok Tercih Edilen Cidde Uçak Seferlerinin Bilet Fiyatları

Cidde Uçak Bileti Almak için Cidde Uçak Firmalarının Seferleri ve Fiyatları Burada. Tüm Firmaların En Ucuz Uluslararası Cidde Uçak Bileti Fiyatları obilet.com'da!
Rota Fiyat
Riyad - Cidde 358,90 TL
Medine - Cidde 379,05 TL
Ankara - Cidde 1.283,00 TL
Kayseri - Cidde 1.507,00 TL
İstanbul - Cidde 1.663,38 TL
Adana - Cidde 1.751,07 TL
Hatay - Cidde 1.848,61 TL
Trabzon - Cidde 1.894,95 TL
Seçiniz
Geçmiş Aramalar