Gönen Otelleri

Gönen Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Balıkesir Merkez Havalimanı
En Yakın
Otogar
Gönen Otogarı
Otel
Sayısı
11
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
3.407 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.000 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
7,2/ 10

Gönen Hakkında

Gönen Otelleri

Gönen bölgesi, Marmara’nın güney tarafında bulunan Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Balıkesir şehir merkezine yaklaşık uzaklığı 114 kilometre, rakımı ise 40 metre olan bölgenin nüfusu 2020 ölçümlerine göre 73.829 kişidir. Ancak yaz aylarında Gönen’in nüfusunun iki katına kadar çıktığı biliniyor. Beldenin; doğu tarafında Manyas, kuzeydoğu tarafında Bandırma, batı tarafında Biga ve Yenice ilçeleri, kuzeyde kalan tarafta Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güney yönünde ise Balya ilçeleri bulunuyor. Gönen, genellikle Marmara Denizi’nin de etkisiyle ılıman bir iklimi yaşıyor. Yazlar sıcak, kış ayları ise yumuşak ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi bu bölgede hâkim. Yazları sıcaklık ortalaması 26.5 derece iken, kışları ise bu sıcaklık 10 derece civarına kadar düşüyor. Geçmişte Gönen’deki yerel halk geçimini sadece tarım ve kaplıca turizminden sağlıyor iken, günümüzde ise Gönen sanayi ve ticaret alanında da büyük atılımlar gösteriyor. Oldukça verimli toprakları olan Gönen Ovası’nda; sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyve yetişiyor. Tüm bunların yanı sıra Gönen pirinç üretimi ile de sadece Türkiye’de değil dünya çapında da adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor.

Gönen hakkındabilinmesi gereken bir diğer şey ise, gerek doğal güzellikleri gerekse tarihî yapılarıyla öne çıkan kaplıcaları oluyor. Bu kaplıcaların getirdiği turizm olanakları ile birlikte Gönen, otelbakımından oldukça zengin bir konuma geliyor. Her yıl turistlerin bu kaplıcalar ve şifalı sular için akın ettiği belde, köklü tarihi ile de öne çıkıyor. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra Gönen’de; Truvalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama Krallığı ile Roma ve Bizans devletlerine kadar dayanan tarihî yapılar da bulunuyor. Bu zengin tarihi, verimli toprakları ve kaplıcaları ile birlikte Gönen, tatilyapmanız için mükemmel bir seçim olanağı sunuyor. Balıkesir otellerindenbir tanesine rezervasyon yaptırarak harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Önceden aldığınız Balıkesir uçak bileti ile uygun fiyata Balıkesir’e gelebilirsiniz. Ayrıca Gönen otobüs bileti seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Gönen’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Gönen, hem tarihî ve hem de doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan tarihi ve doğası ile Gönen ziyaretçilerine oldukça güzel bir tatil imkânı sunuyor. Pek çok önemli devlete ev sahipliği yapması nedeniyle bölgede oldukça fazla sayıda tarihî eser yer alıyor. Tüm bu zenginliklerinin yanı sıra Gönen, termal otellerive kaplıcaları ile de ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Geçmişi Büyük İskender’e kadar dayanan ve varlığını günümüze kadar sürdüren bu kaplıcalar, özellikle sağlık amacıyla kullanılmaya devam ediyor. Günümüzde ise bu alanlardan temizlik ve sanayi faaliyetleri yürüten sektörler de yararlanıyor. Tarihî kökeni M.S. 2. yüzyıla kadar dayanan kitabelerde bölgenin ismi; “Sıcak Su Şehri (Thermi)”, hamamları ise “Granikaion Hamamları” olarak geçiyor. Gönen’de mutlaka gezip görmeniz gereken yerler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Dağ Ilıcası: Kaplıcalar açısından zengin olan Gönen’de en çok ziyaretçi ağırlayan kaplıcalardan birisi de Dağ Ilıcası’dır. Kaplıca, Gönen’in merkezine 10 kilometre, Ekşidere Köyü’ne ise 2.5 kilometre mesafede yer alıyor. Çeşitli hastalıklara faydalı olduğu bilinen bu termal kaplıcanın suyu, efsanelerde gençlik iksiri olarak adlandırılıyor. Bu suyun şifa olduğu hastalıklar arasında; böbrek taşı, kadın hastalıkları, bağırsak hastalıkları, idrar yolları hastalıkları öne çıkıyor. 900-1000 metre derinliğine kadar ilerleyen sıcak su kaynağının sıcaklığı ise 38 ile 46 derece arasında değişkenlik gösteriyor. Tesislerde ayrıca Türk Hamamı ve kapalı havuz da bulunuyor.
 • Soğuk Su Ilıcası: Bu kaplıcanın özelliği ekşi ve maden suyu kokması olarak biliniyor. Soğuk olması ile de dikkat çeken ılıcanın içinde 23 farklı mineral bulunuyor. Bu suyun; sinirsel hastalıklar, kireçlenme, ameliyat sancıları, romatizma, kas ve damar hastalıkları, ayak bel ve sırt ağrıları, nörolojik hastalıklar, eklem sertliği, uyku bozuklukları şifa olduğu söyleniyor. Ilıcanın suyu içildiğinde ise bağırsak ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.
 • Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi: Balıkesir’in en popüler mekânlarından biri olan müzede birçok kültürel miras bulunuyor. Oldukça geniş ve ferah bir alanda bulunan müzenin bir bölümü yeşilliklerle kaplı. Burada yer alan mozaiklerin M.S. 5.-6. yüzyıllara tarihlendiği ve bir kiliseye ait olduğuna dair bilgiler bulunuyor. Bu müze, mozaik desenlerden dolayı hareketli müze olarak da biliniyor. Hatta toprak altında kalan diğer kısımların çıkarılması için müzede çalışmalar devam ediyor. Müzeye giriş ise ücretsiz olarak yapılabiliyor.
 • Alacaoluk Kalesi: Gönen’in merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan kale, tarihî açıdan büyük bir önem taşıyor. Bu kalenin, Geç Roma Dönemi’nde 2. Theodosius ya da 1. Anastasius dönemlerinde, 5.-6. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülüyor. Kalenin içindeki yapılar harabe şekilde bulunuyor. Taban Kale olarak da bilinen Alacaoluk Kalesi’nin surlarının tamamı hâlen ayakta duruyor. Etrafı orman kaplı bu eşsiz tarihi kale, manzarası ve görüntüsüyle merak uyandırıyor. Özellikle bahar aylarında bu bölgede doğa yürüyüşleri yaygın olarak gerçekleştiriliyor.
 • Güvercinli Köprü: Gönen’in merkezinin 20 km kuzeyinde kalan bu köprü, mimarisiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Altından Gönen Çayı akan köprü, yaklaşık 50 metre uzunluğunda. Çevresinde rahatça yürüyüş veya piknik yapabileceğiniz Güvercinli Köprü, sessiz ve sakin bir bölge olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden burada doğa ile iç içe olmanız mümkün. Köprünün tarihî ise; Romalılar dönemine dayanıyor. Taş bir yapı olan Güvercinli Köprü, birçok kez onarımdan geçmiş. Bu onarımların ise genellikle Karesi Beyliği döneminde gerçekleştirildiği biliniyor.
 • Babayaka Kalesi: Gönen’in merkezine yaklaşık 7-8 kilometre uzaklıktaki kale, Babayaka Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Binlerce yıllık geçmişi bulunan Babayaka Kalesi yaklaşık 10 metre uzunluğunda. Kaleden, Babayaka’nın manzarasını tamamıyla görünüyor. Kale günümüze kadar tamamıyla ulaşamamış olsa da kalıntıları hâlen mevcut. Balıkesir araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak oldukça kısa bir süre içerisinde tüm bu gezilmesi gereken yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gönen Otellerine Nasıl Gidilir?

Balıkesir Gönen otelleri, ulaşım açısından çeşitli alternatifler barındırıyor. Balıkesir il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 104 kilometre olan Gönen’e ortalama 1.5 saatlik bir sürüş sonrasında ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra belde, Çanakkale’ye 140 kilometre, Bursa’ya ise 15 kilometre mesafede konumlanıyor. Öte yandan Gönen’in; Manyas, Bandırma, Erdek, Biga ve Balya ilçelerine kara yolu ile bağlantıları da bulunuyor. Özel araç ile ulaşmak isterseniz; İzmir’den 280 kilometrelik bir yol katederek bölgeye varabilirsiniz. Yol yaklaşık olarak 4 saat sürüyor. İzmir’den Gönen’e gitmek için İzmir-Manisa Karayolu, Bandırma’dan ulaşım sağlamak içinse Bandırma-Manisa Karayolu’nu kullanmanız mümkün. Şehirlerarası otobüs ile de Türkiye’nin her bölgesinden Gönen’e gelebilirsiniz. İstanbul’dan Gönen’e ulaşım ise Bursa Çevre Yolu üzerinden yapılıyor. Ayrıca şehir içi ulaşımlarda Balıkesir’e geldikten sonra otobüs veya minibüsleri de kullanarak Gönen’e varabilirsiniz. Bunların yanı sıra seyahat acentalarının servisleri ile veya Gönen otelleri dâhilinde hizmet veren servis ve transfer araçları ile de kolayca konaklama tesisinize geçebilirsiniz.

 • Gönen Otelleri Fiyatları

En uygun Gönen otellerile güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Gönen otelleri fiyatları, seçeceğiniz otelin; konumuna, kapasitesine, sunduğu olanaklara, merkezî bölgelere yakınlığına, termal özelliklerine ve ulaşım imkânlarına göre değişkenlik gösteriyor. Erken rezervasyon işlemi yaparak, daha uygun fiyatlarla Gönen otellerindekonaklamanız da mümkün. Öte yandan Gönen, kaplıca otelleriaçısından da oldukça zengin bir yer. Bu nedenle tesisin ücretlendirmelerini belirleyen faktörler arasında bu kaplıca ve termal özellikler de ilk sıralarda geliyor. Kaplıcaları kullanmak isterseniz şifalı sularla buluşmanıza yardımcı olan kapsamlı otelleri tercih edebilir, kaplıcalara daha rahat bir erişim sağlayabilirsiniz.

Gönen Otellerinin Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Kaplıcaların, doğal kaynak sularının ve ormanlık alanların yoğunlukta olduğu Gönen’de bir çok çeşitte otel bulunuyor. Gönen otelleri; termalkaplıcaları, yemyeşil ormanlık alanlar ve tarihî mekânlara yakınlığı ile unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor. Ayrıca Gönen tatil yerlerimisafirlerine sunduğu şu tarz avantajlarla da göz dolduruyor:

 • Otellerde yapılan tedaviler, banyo kürleri ve içme suyu kürleri,
 • Doktorların ve fizik tedavi uzmanlarının yönlendirmesi ile yapılan tedaviler,
 • SPA, masaj, şok havuzu, sauna, Türk hamamı,
 • Sıcak termal sularda yapılan banyolar,
 • Temiz ve dinlendirici termal sular,
 • Ormanlık alanlara ve tarihî yapılara düzenlenen geziler.

Gönen'de Hediyelik Ne Alınır?

Gönen tüm bu doğal güzellikleri, termal özellikleri ve tarihî yapısının yanı sıra, yerel halkın yaptığı iğne oyaları ile de ünlü. Gönen’de pek çok kişinin geçim kaynağı hâline gelen bu iğne oyaları; danteller ve kasnak nakışlar olarak öne çıkıyor. Bu ürünler, etamin iğnesi ve özel oya iplikleri kullanılarak elde ediliyor. Gönen otelleri, Balıkesir’degezerken sevdiklerinize bu güzel işlemeleri ve oyaları almanıza da olanak tanıyor. Bunun yanı sıra bölgeye özgü; magnet, açacak, kupa, anahtarlık veya doğal ürünler gibi hediyelikleri de satın alarak sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Kendiniz için bu ürünleri temin ederek Gönen tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Gönen Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel