Cheap Flights to Iran

Airline Companies Flying to Iran

Information About Iran

PHONE CODE 0 98
POPULATION 80,280,000

Popular Airports in Iran

Airport Phone Distance to the City Center Transportation
Imam Humeyni Airport
Tebriz Airport
Mashhad Airport 0 km Taxi, Bus
Yasuj Airport 0 km Taxi, Bus
Yazd Shahid Sadooghi Airport 0 km Taxi, Bus
Shiraz Shahid Dastghaib Airport 0 km Taxi, Bus
Sanandaj Airport 0 km Taxi, Bus
Ramsar Airport 0 km Taxi, Bus
Rasht Airport 0 km Taxi, Bus
Rafsanjan Airport 0 km Taxi, Bus
Parsabade Moghan Airport 0 km Taxi, Bus
Sahand Airport 0 km Taxi, Bus
Kerman Airport 0 km Taxi, Bus
Ilam Airport 0 km Taxi, Bus
Hamadan Airport 0 km Taxi, Bus
Gorgan Airport 0 km Taxi, Bus
Birjand Airport 0 km Taxi, Bus
Bandar Abbass Airport 0 km Taxi, Bus
Bam Airport 0 km Taxi, Bus
Ardabil Airport 0 km Taxi, Bus
Zahedan Airport 0 km Taxi, Bus
Abadan Airport 0 km Taxi, Bus
Shahid Asyaee Airport 0 km Taxi, Bus
Mahshahr Airport 0 km Taxi, Bus
Ahwaz Airport 0 km Taxi, Bus
Bushehr Airport 0 km Taxi, Bus
Kish Island Airport 0 km Taxi, Bus
Bandar Lengeh Airport 0 km Taxi, Bus
Shahid Ashrafi Esfahani Airport 0 km Taxi, Bus
Mehrabad Airport 0 km Taxi, Bus
Chah Bahar Airport 0 km Taxi, Bus
Uromiyeh Airport 0 km Taxi, Bus
Lar Airport 0 km Taxi, Bus
Sari Dasht E Naz Airport 0 km Taxi, Bus
Noshahr Airport 0 km Taxi, Bus
Sabzevar National Airport 0 km Taxi, Bus
Bojnourd Airport 0 km Taxi, Bus
Khoram Abad Airport 0 km Taxi, Bus
Shahre Kord Airport 0 km Taxi, Bus
Persian Gulf Airport 0 km Taxi, Bus
Asaloyeh Airport 0 km Taxi, Bus
Isfahan Airport 0 km Taxi, Bus
Zanjan Airport 0 km Taxi, Bus
Maku Havaalanı Airport 0 km Taxi, Bus
Qeshm Havaalanı Airport 0 km Taxi, Bus

What You Need to Know About Iran

İRAN

İran İslam Cumhuriyeti veya kısaca İran güneyinde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyinde Hazar Denizi ile çevrili olan bir Güneybatı Asya ülkesidir. Coğrafi olarak birçok komşuluğa sahip olan ülkenin Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Turkmenistan ve Afganistan ile kara sınırı bulunmaktadır. İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran'dır ve ülkenin resmi dili Farsça’dır. Geniş petrol ve doğal gaz kaynakları sebebiyle İran dünya ekonomisinde ve özellikle enerji kaynakları konusundan önemli bir söz hakkına sahiptir. İran para birimi ise Tümen’dir. Başkent Tahran’ın yanı sıra Meşhed, Horasan, Urumiye, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Yalta diğer önemli şehirleridir. Ülkenin resmi dili Persçe olmakla birlikte Arapça, Türkçe, İran Azericesi, Ermenice ülkede konuşulan diğer dillerdir. İslami bir ülke olan İran’da halkın çoğu Şii mezhepindedir. Başkent Tahran’da gezip görülebilecek oldukça fazla yer bulunmaktadır. İlk olarak Büyük Pazar demek olan Bazar-ı Bozurg İstanbul’daki kapalı çarşının bir benzeridir. Tahran’ın en kuzey ucunda kurulmuş olan Derbend eğlence ve piknik alanıdır. Dağdan gelen bir derenin yamacında çayhane, kebapçılar ve lokantalar bulunmaktadır. Burada bulunan teleferikle Tahran’ın eşsiz manzarası da görülebilmektedir. Sa’dabad Kültürel Kompleksi’nde toplam 18 değişik müze bulunmakta ve çeşitli eserler sergilenmektedir. Etnolojik Araştırmalar Müzesi’nde ise değişik belgeler ve geleneksel el sanatları gösterilmektedir. Eskiden Siyah Saray olarak bilinen Güzel Sanatlar Müzesi’nde İranlı ve yabancı ressamların tabloları sergilenmektedir. Yeşil Saray Müzesi’nde İran halıları, yabancı yapım mobilyalar, porselen yemek takımları ve avizeler vardır. Niavaran Sarayı, 2500 tane taş ile süslenmiş Özgürlük Anıtı ve Nadir Şahın Tahtı Tahran’da görülmesi gereken diğer güzelliklerdir.

İran'ın en büyük havalimanı, ismini ülkenin ruhani liderinden alan İmam Humeyni Havalimanı'dır. İmam Humeyni Havalimanı başkent Tahran'ın 40 kilometre dışında yer almaktadır. İmam Humeyni Havalimanı'na sefer düzenleyen başlıca firmalar arasında Armenia Aircompany, Air France, Caspian Airlines, Etihad Airways ve China Southern Airlines gibi firmalar yer almaktadır. Türkiye'den bir çok havayolu şirketi de İran'a seferler düzenlemektedir. Bu şirketler: Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus Havayolları, Atlasjet ve Sun Express'dir. İran uçak bileti, Tahran uçak seferleri hakkında detaylı bilgiye oBilet.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yıllarca hüküm sürmüş olan tarihiyle İran ziyaretçilerine hem tarihi bir perspektif sunmakta hem de yepyeni bir kültürel deneyim kazandırmaktadır. En ucuz İran uçak biletleri için oBilet internet sitesini ziyaret edebilir, en uygun İran uçak biletinizi 2 dakikada satın alabilirsiniz.

flight