Bus Tickets to Oltu

24/7 Customer Service
Secure Payment
No Commission, Free
More than 25 Million
Users a Month
Buy Your Ticket in 2 minutes
Easy Cancellation

Information About Oltu

POPULATION 31,087
LAND AREA 1,441 km²
CITY Erzurum
PHONE CODE 0 442
LICENSE PLATE CODE 25
NUMBER OF BUS TERMINALS 1

Things You Need to Know After Buying the Oltu Bus Ticket

Oltu, Erzurum’un kuzeybatısında yer alan bir ilçesi olarak karşımıza çıkıyor. Erzurum ile Oltu arası 105,5 kilometre olup, yolculuk 1.5 saat sürüyor. Her ne kadar Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor olsa da rakımın düşük olmasından dolayı sert karasal iklimin izlerine pek fazla rastlanmaz. Sadece Oltu’da çıkan ve dünya çapında bir üne sahip olan Oltu taşı ise yörenin en önemli simgelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bunun yanında Erzurum çok eski zamanlardan itibaren “Aşıklar Şehri” olarak da biliniyor. Aşıklık geleneğinin devam ettiği Oltu’da ise bugüne kadar pek çok önemli saz ustaları çıkmıştır.

Oltu otobüs bileti alarak dilerseniz Erzurum Otogar’a ve oradan da ilçe otogarına gidebilir ya da doğrudan ilçe otogarına varabilirsiniz. Rakımın alçak olmasından dolayı ilçe yolu fazla eğimli değildir. Oltu otobüs firmaları ise başlıca şunlardır: Esadaş Turizm, Dadaş Turizm, Özlem Ardahan Turizm.

Oltu’da Gezilecek Yerler

Oltu otobüs seferleri ise gün içerisinde genellikle 30 dakika aralıklarla yapılıyor. Birçok doğal güzelliğe ve tarihi eserlere sahip olan Erzurum Oltu’da gezilecek pek çok yer bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Tarihi Oltu Kalesi: Şehir içerisinde kalan kale, savunmaya oldukça elverişli bir geçit üzerine yapıldığı için tarih boyunca pek çok saldırıya uğradığı biliniyor. Çarşı içerisindeki muhteşem manzarasıyla özellikle tarih meraklılarını cezbediyor.
  • Arslanpaşa Medresesi ve Camii: 1644 yılında yapılan bu yapı, dönemine uygun kesme taşlardan inşa edildiği biliniyor. Ziyaretçilerin uğrak noktalarından.
  • Rus Kilisesi: 1877 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında, Ruslar tarafından inşa edildiği biliniyor.

Oltu’da Ne Yenir?

Oltu gezisine kısa bir ara vererek damaklarda unutulmaz tatlar bırakacak lezzetleri deneyimlemek şart. Sadece doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla değil aynı zamanda mutfak kültürüyle de önemli bir yere sahip bulunuyor. Oltu otobüs bileti ile ilçeye gelerek unutulmaz lezzetleri tadabilirsiniz. İşte o lezzetler:

  • Cağ Kebabı: Oğlak ve kuzu etinden yapılan ve Türk mutfağının eşsiz tatlarından biri olan Cağ kebabı kesinlikle tadılması gereken lezzetlerdendir.
  • Şalgam Dolması: Pilavlık bulgur, kırmızıbiber, kıyma, salça suyu ve şalgamların kabuğu kullanılarak elde edilen bu lezzet, çoğu ziyaretçi tarafından ilgi çekiyor.

Oltu’da Nerede Kalınır?

Erzurum Oltu’da konaklayabileceğiniz birçok butik ve konsept oteller bulunuyor. Tercihinize ve bütçenize en uygun konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Hem konaklama hem de otobüs bileti masrafını bütçenize uygun hale getirmek için erkenden almanız daha uygun olabiliyor.

Oltu otobüs bilet fiyatları arasından uygun olanı tercih ederek yolculuğunuzu daha uygun hale getirmiş oluyorsunuz. Eğer uzak bir şehirden ilçeye gelecekseniz de Erzurum uçak bileti seçeneklerinden önce Erzurum Havaalanı’na oradan da ilçe otogarına gidebilirsiniz. Erzurum uçuşları ile yolculuğunuzu daha rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün oluyor.

Bus Stations in Oltu

Oltu Bus Station Şehitler Mh. 25400 Oltu/Erzurum

Carriers That Have Ceased to Operate Based on Oltu

Popular Bus Trips Departing From
Oltu

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above

Popular Bus Trips Arriving At Oltu

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above
bus