Bus Tickets to Kozluk

24/7 Customer Service
Secure Payment
No Commission, Free
More than 25 Million
Users a Month
Buy Your Ticket in 2 minutes
Easy Cancellation

Information About Kozluk

POPULATION 60,691
LAND AREA 1,101 km²
CITY Batman
PHONE CODE 0 488
LICENSE PLATE CODE 72
NUMBER OF BUS TERMINALS 2

Things You Need to Know After Buying the Kozluk Bus Ticket

Tarihi bir yerleşim yeri olan Kozluk belediyesinin eski adı Hazo olarak geçiyor. Kozluk ilçesinde Hallan Çemi Höyüğü’nde yapılan kazılarda M.Ö. 8000’li yıllardan kalan kalıntılar çıkmış ve bu kalıntılar Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Kozluk otobüs biletinizi alarak bu yöreyi ziyaret edebilirsiniz.

1990 yılına kadar Siirt’in bir ilçesi olarak kalan Kozluk, 1990 yılında Batman’ın il olmasıyla beraber Batman’ın bir ilçesi haline geliyor. Kozluk otobüs firmalarından en bilindik olanları ise Star Batman ve Özlem Batman olarak geçiyor.

Kozluk’ta Görülecek Yerler

  • Hazo Kalesi: Bu kale hakkında ilk bilgiler Karakoyunlular tarafından bize aktarılıyor.
  • Hıdırbey Camii: Yörenin önemli eserlerinden olan Hıdırbey Camii, bu yörede uzun yıllar yaşamış Hıdır Bey tarafından yapılıyor.
  • Rabat Kalesi: Kozluk otobüs fiyatlarına baktıktan ve biletinizi aldıktan sonra ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden birisi Rabat Kalesi. Oldukça hasar görmesi rağmen günümüze kadar ayakta duruyor. Kalenin manzarası da ayrıca güzel olarak biliniyor.
  • İbrahim Bey Camii: İçinde bulunan kitabede yazdığına göre 1705 yılında inşa ediliyor. Dikkat çeken yanlarından bir tanesi de kıble içinde on ikiye bölünmüş bir güneş saatinin bulunması.

Kozluk’ta Ne Yenir?

  • Havdel Tatlısı: Batman uçuşlarından bir tanesiyle geldiğinizde öncelikle denemeniz gereken yöresel tatlılardan bir tanesi.
  • Kaburga Dolması: Aslında Türkiye’nin birçok yerinde meşhur olan kaburga dolması, Batman'da yöresel yemeklerinden biri olarak geçiyor. Bol baharat, pirinç ve et ile yapılıyor.
  • Şam Böreği: Batman’ın sevilen hamur işlerinden olan Şam böreği, kahvaltıların vazgeçilmezi.
  • Batman Usulü Kütülk: Kürtçe’de içli köfte anlamına gelen Kütülk, Batman’ın en bilindik yöresel yemeklerinden. Bayramlarda ya da misafirliklerde her sofrada görebilirsiniz.

Kozluk’ta Nerede Kalınır?

Kozluk otobüs seferleri ile bu bölgeye gelebilirsiniz. İsterseniz Batman uçak biletinizi alarak da bu yöreye seyahat edebilirsiniz. Kozluk’a geldikten sonra ister yıldızlı otelde ister Bungalov ev tarzı otellerde de kalabilirsiniz. Şehir merkezinde kalmak isterseniz şehir merkezindeki konaklama yerlerine de göz atabilirsiniz.

Bus Stations in Kozluk

Popular Bus Trips Departing From
Kozluk

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above

Popular Bus Trips Arriving At Kozluk

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above
bus