Ucuz Türkmenistan Uçak Bileti

7/24 Müşteri Hizmetleri
Güvenli Ödeme
Ayda 16 Milyondan
Fazla Ziyaretçi
2 Dakikada Biletini Al

Türkmenistan Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Türkmenistan Hakkında Bilgi

TELEFON KODU 0 993
NÜFUS 5.663.000

Popüler Türkmenistan Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Dasoguz Havalimanı
Mary Havalimanı
Ashgabat Havalimanı
Turkmenbashi Havalimanı

Türkmenistan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkmenistan, ilk uygarlıkların topraklarında doğduğu zengin bir tarihi geçmişi olan önemli bir Orta Asya ülkesi. İpek Yolu'nun güzergahları Türkmenistan topraklarından geçtiği için ülke maalesef ki kanlı savaşlar geçirmiş, ancak buna rağmen tarih kitaplarının sayfaları ünlü Türkmen yurttaşların isimleri, bilim adamları ve filozoflar, yazarlar ve kültürel figürlerle dolu. Toplam alanı 500 bin kilometrekareye yakın olan Türkmenistan, Orta Asya’nın güneybatısında yer alıyor ve doğuda Özbekistan, kuzeyde Kazakistan, Afganistan ve güneyde ise İran ile sınırlarını paylaşıyor. Ülkenin çoğu (%80) düzlük alanlarla kaplı. Dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Kara Kum da Türkmenistan sınırları içerisinde bulunuyor. Türkmenistan iklimi, genellikle kıtasal olarak sınıflandırılıyor. Yıl boyunca yüksek sıcaklıkların görüldüğü ülkede nem oranı ise oldukça düşük. Ocak ayında ortalama sıcaklıklar 5 C ile -32 C arasında seyrederken, temmuz ayında ortalama sıcaklık 32 ile 50 santigrat derece arasında değişiyor. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman şüphesiz ilkbahar ve yaz ayları. Türkmenistan’ın en gelişmiş yerleşim yerlerinden bazıları, başkent Aşkabat, Türkmenbaşı, Balkanabat, Marı, Köhne Ürgenç, Atamurat, Anav, Avaza, Abadan, Magdanly, Gumdag, Bereket ve Serdar. 2005 istatistiklerine göre Türkmenistan nüfusu 5.043.618 milyondu. Nüfusun büyük bir çoğunluğu (%81) Türkmenlerden oluşuyor. Geri kalanı ise Özbekler (%9), Ruslar (%3.5) ve Kazaklardan (%1.9) meydana geliyor. Türkmenistan’ın resmi dili Türkmence ve ayrıca Rusça dili de uluslararası iletişim dili olarak kabul ediliyor. Sünni Müslümanlar toplam nüfusun yaklaşık %90’ını, Hıristiyanlar %9’unu, diğer dinler ise %2'sini oluşturuyor. Ülkenin anayasasına göre Türkmenistan, demokratik ve yasal bir devlettir. Ülkenin bağımsızlığı 21 Ekim 1991'de ilan edildi. Türkmenistan’da gezilecek yerler, Nisa, Tarafsızlık Anıtı, Türkmenbaşı Sarayı, Ruhyyet Sarayı, Türkmen Halı Müzesi, Türkmen Ulusal Müzesi, Aşgabat Teleferik, Mary Müzesi, Cehennem Kapısı, Bağımsızlık Anıtı, Türkmenbaşı Ruhi Camii, Türkmen Güzel Sanatlar Müzesi, Bağımsızlık Parkı, Ertuğrul Gazi Camii, Salkyn, Erk Kala ve Seyrana Park.

Türkmenistan’ın başkenti Aşgabat’ın 10 km kuzeybatısında konumlanan Aşgabat Uluslararası Havalimanı’na uçuş seferi bulunan Türk Hava Yolları’ndan Türkmenistan uçak biletinizi alarak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan direkt ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkmenistan Havayolları’nın İstanbul Atatürk, Abu Dhabi, Almatı, Balkanabat, Minsk, Moskova, Delhi vb. çıkışlı uçuş seferleri de mevcut. Türkmenistan uçak biletinizi Balkanabat Havalimanı ya da Türkmenbaşı Havalimanı varışlı almak isterseniz de Türkmenistan’ın başkenti ya da diğer şehirleri üzerinden giden iç hat uçuş seferlerine göz atabilirsiniz.

Türkmenistan uçak biletinizi almadan önce umumi pasaport sahibiyseniz eğer vize almanız gerektiğini hatırlatalım. Türkmenistan seyahatiniz için en ucuz uçak biletini bulmak oBilet ile sadece birkaç dakikanızı alacak. Aşgabat, Balkanabat ya da Türkmenbaşı havalimanlarına aktarmalı veya aktarmasız uçarak kısa sürede Türkmenistan’a ulaşabilirsiniz.

Türkmenistan Hakkında Blog Yazıları

  • Aşkabat’ta Gezilecek Yerler

    Aşkabat Türkmenistan’ın başkenti olarak 1881 yılında kurulmuş. Başkent olmasının yanı sıra ülkenin de en büyük kenti olan Aşkabat 1 milyonluk Türkmen nüfusunun yaşadığı bir yer. Ticaretin merkezi olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel yönden oldukça zengin bir yer. Konum olarak Hazar Denizi kıyısında bulunan Aşkabat Orta Asya için oldukça önemli bir konuma sahip. Çevresinde İran,

    Devamını Gör

obilet Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği 2 Uçuş Noktası