Ucuz Shymkent Uçak Bileti

7/24 Müşteri Hizmetleri
Güvenli Ödeme
Ayda 16 Milyondan
Fazla Ziyaretçi
2 Dakikada Biletini Al

Shymkent Uçuşu Olan Havayolu Firmaları

Shymkent Hakkında Bilgi

NÜFUS 647.000

Shymkent Havalimanları

Havalimanı Telefon Şehir Merkezine Uzaklık Ulaşım
Shymkent Havalimanı

Shymkent Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kazakistan’ın üçüncü büyük şehri olan Shymkent ya da Shimkent, ülkenin güneyinde yer alıyor. Aynı zamanda Kazakistan’ın en büyük sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olan Shykment’in adının anlamı ise "yeşil şehir". Türkçede ise "Chim" veya "Çim", çimen, çayır, yeşillik anlamına geliyor. Kentin bulunduğu yerde yerleşimin 11-12. Yüzyıllarda ortaya çıktığı kabul ediliyor. 13. yüzyılın başında Shymkent ve çevresi Cengiz Han tarafından fethedildi. Cengiz Han dönemi boyunca önemli bir ticaret ve tarım merkezi olan Shymkent, birkaç kez işgal edildi. 19. yüzyılda kent, Rus birlikleri tarafından ele geçirildi ve Rusya ile Orta Asya arasında önemli bir geçiş noktası oldu. 20. yüzyılda Shymkent, Güney Kazakistan'ın bir sanayi merkezi olarak kuruldu ve 20. yüzyılın ikinci yarısında hızlı bir büyüme gösterdi. Şehirde bugüne kadar yaklaşık 70 fabrika diğer büyük sanayi kuruluşları bulunuyor. Eskiden kurşun madenciliği hakim olan sanayi büyümesi, 1930'lu yıllarda başlamış ve günümüzde kurşun ve çinko, işlenmiş karakul paltolar, tekstil, gıda maddeleri ve ilaç üreten endüstrilere sahip. Ayrıca Shymkent Rafinerisi adında orta büyüklükte bir petrol rafinerisine sahiptir. Sanayi ve ticaretin gelişmesiyle birlikte, şehir nüfusu da aynı oranla arttı. Bugün, Shymkent'te resmi olarak 650 binin üzerinde kişi yaşıyor. Önümüzdeki on yılda Shymkent nüfusunun bir milyonu aşması bekleniyor. Etnik açıdan ise nüfus dört gruba ayrılıyor: Kazaklar (%55.7), Ruslar (%15.7), Özbekler (%15), Tatarlar (%2.7) ve Azeriler, Ukraynalılar, Korelilerden oluşan diğerleri (%8.2). Şehirdeki 19 ulusal kültür merkezi genellikle şehir parklarında çeşitli halk festivalleri düzenliyor. Filarmoni salonu, sanat galerisi, müze, kütüphane, tiyatro salonları ve sirkler ile Kazakistan’a gelen turistlerin de gözdesi olan Shymkent'in turizm değeri oldukça büyük. Gelişmiş bir altyapıya sahip büyük bir şehir olan Taşkent, Bişkek ve Kazakistan'ın kuzey bölgesini birbirine bağlayan bir merkez olmakla birlikte buna ek olarak, ekolojik turizm, macera turizmi, dağcılık, avcılık ve balıkçılık alanlarında da öncü şehirlerden biri olma unvanına sahip. Şehirde gezilecek yerlerin başında Siyasi Zulüm Müzesi, Abay Parkı, Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, Dendro Park, Shymkentskaya, Sayram, Kapalıçarşı, Merkez Camii ve Kaldayakov Parkı geliyor.

Shymkent Havalimanı, her türlü uçağı kısıtlama olmaksızın karşılayabilen uluslararası bir havaalanı. 7/24 açık olarak yolcularına taşımacılık hizmeti vermenin yanı sıra gümrük, sınır ve sıhhi karantina kontrolü de sağlıyor. Yakın Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri, Güneydoğu Asya ve Avrupa ile olan ulaşım akışının kesiştiği noktada iyi bir konuma sahip olması nedeniyle oldukça yoğun bir havalimanı olan Shymkent Uluslararası Havalimanı, Taşkent'e 100 km, Bişkek'e 450 km, Almatı’ya 700 km uzaklıkta ve şehir merkezinin ise 10 km dışında yer alıyor. Air Astana, SCAT, Transaero, FLY Dubai, BEK AIR, S7 ve AtasGlobal dahil olmak üzere birçok hava yolu firmasına hizmet veriyor. Kazakistan Cumhuriyeti'nin tüm bölgesel merkezlerine düzenli uçuşların gerçekleştiği Shymkent Havalimanı’na Türkiye’den sadece İstanbul ve Antalya şehirlerinden direkt seferler mevcut. Diğer popüler şehirler ise Moskova, Novosibirsk, Urumçi ve Dubai. İstanbul ve Antalya’dan Shymkent’e direkt seferi bulunan tek yerli hava yolu firması ise AtlasGlobal. Siz de Shymkeny uçak biletinizi en uygun fiyata almak istiyorsanız, oBilet’ten faydalanabilirsiniz.

İstanbul ya da Antalya’dan AtlasGlobal ile Shymkent Uluslararası Havalimanı’na gitmenin en uygun alternatiflerini sunan oBilet’ten bilet almak oldukça pratik. Sadece 1 dakika içerisinde aynı ekranda görüntüleyebileceğiniz fiyat kombinasyonlarından seçim yaparak tek tıkla Shymkent biletinizi online alabilirsiniz.

obilet Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği 3 Uçuş Noktası