Patnos Otobüs Bileti

Patnos Hakkında Bilgi

NÜFUS 124.762
YÜZ ÖLÇÜMÜ 1.394 km²
İL Ağrı
TELEFON KODU 0 472
PLAKA KODU 04
OTOGAR SAYISI 2

Patnos Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Patnos, Ağrı’nın ilçelerinden biridir. Görülmesi gereken pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu güzellikleri keşfetmek isteyenler, obilet.com üzerinden Patnos otobüs bileti satın alabilirler.

Patnos otobüs seferleri, az sayıda firma tarafından düzenlenmektedir. Genellikle yerel firmalarla seyahat edebilirsiniz. Obilet.com üzerinden bu firmaların hepsini detaylı şekilde görebilir ve aralarında karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Bu sayede kendinize uygun olan firmadan Patnos otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Patnos’ta nereler gezilir?

Patnos’ta görmeniz gereken pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. Süphan Dağı’nın eteklerinde kurulu olan bu ilçe, dağlık ve taşlık bir bölgedir. Bu yüzden doğa içerisinde vakit geçirmeyi sevenler için çok da ideal bir yer değildir.

Urartu döneminden kalma olan Aznavur ve Girik tepelerindeki kalıntıları mutlaka görmelisiniz. Aznavur Tepe’ye Patnos Kalesi de denir. Urartulardan kalma saray, tapınak ve bina kalıntıları vardır. Yıkıntı bir hale gelmiş bu antik kentin içerisinde çeşitli mezar taşları, tapınak, kale ve sur kalıntıları da görebilirsiniz.

Girik Tepe ise Değirmentepe olarak anılır. Buradaki yapılar da tahribata uğramıştır. Saray kalıntıları, sur ve anıtsal yapı kalıntıları bulunmaktadır. Her iki antik kentte de kazı çalışmaları yapılmış ve bulunan kalıntılardan değerli olanları müzelerde sergilenmek üzere Erzurum ve Van’a yollanmıştır.

Patnos’un merkezinde dolaşıp çarşısını gezebilir; buradan yöresel eşyalar satın alabilirsiniz. Hem kendinize hem de sevdiklerinize iyi bir hediye olabilir.

Patnos’ta ne yenir?

Patnos’ta genellikle et ve bakliyatla yapılan yemeklerden oluşan bir mutfak karşınıza çıkacaktır.

En sevilen ve mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında; keledoş, helise, hengel, arksavk, jajerun, hekerun, gışal, lakşil fukara yemeği gibi yemekler bulunmaktadır. Her biri sadece bu yöreye özgü olan lezzetlerdir.

Patnos’ta nerede kalınır?

Patnos, küçük bir yerleşim olduğu için konaklama imkanları kısıtlıdır. Ancak var olanlar da her bütçeye uygun ve imkanları karşılar şekildedir. Otel, pansiyon ve öğretmenevleriniz tercih edebilirsiniz.

Patnos, özellikle tarihi yapı ve kalıntıları gezmekten keyif alan insanların seveceği bir yerdir. Siz de onlardansanız, obilet.com üzerinden Patnos otobüs bileti satın alıp yola çıkabilirsiniz.

Patnos Otogarları

Patnos Otogarı Atatürk, İpek Yolu Cd., 04500 Patnos/Ağrı
Patnos Otogar Atatürk, Patnos Otogar, 04500 Patnos/Ağrı, Türkiye

obilet kullanıcılarının Patnos üzerinden En Çok Seyahat Ettiği 12 Durak

bus