Bitlis Otobüs Bileti

Bitlis Hakkında Bilgi

NÜFUS 337.156
YÜZ ÖLÇÜMÜ 7.094 km²
TELEFON KODU 0 434
PLAKA KODU 13
OTOGAR SAYISI 1

Bitlis Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Bitlis Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirleri içerisinde yer alan Bitlis, bölgenin hakim olduğu coğrafi iklim özelliklerini yansıtan karasal iklime sahip. Bu nedenle de başta kış mevsimi olmak üzere sonbahar mevsimi de oldukça sert geçiyor. Yedi bin yıl öncesine dayanan tarihi geçmişi ise buraya ziyarete gelenlere birbirinden farklı alanlar görme imkanı sunuyor.

Bununla birlikte söz konusu yolcuların Bitlis otobüs seferleri ile şehre geldikten sonra çevre ilçelere ulaşımı da kolay bir şekilde sağlanıyor. Yolcular, minibüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak istedikleri noktalara kolayca gidebiliyor.

 

Bitlis’te Gezilecek Yerler

 

Yedi bin yıllık tarihi bulunan Doğu Anadolu’nun gözde kentlerinden biri olan Bitlis’te gezilecek oldukça farklı alanlar bulunuyor.

 • Bitlis Çarşısı: Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde bahsetmiş olduğu 20 bin dükkanlı çarşı burası. Merkezi konumda bulunan bu dükkanlar, tarihi surların alt kısımlarında yer alıyor.
 • Bitlis Etnografya Müzesi: 2005 yılından bu yana hizmet veren bu müze, Bitlis’in tarihine, gelenek ve göreneklerine ev sahipliği yapıyor. İçerisinde birbirinden farklı eserlerle tarihi ve kültürel mirasları görme imkanı sağlıyor.
 • Bitlis Kaplıcaları: Bitlis otobüs firmaları aracılığıyla bilet alınarak buraya gelinmesinin sebeplerinden biri de bu kaplıcalar. Romatizma başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen bu kaplıcalar ile şifa bulmak mümkün.

 

Bitlis’te Ne Yenir?

 

Bitlis otobüs bilet fiyatlarına göz attıktan sonra alacağınız bilet sonucunda, bölgedeki pek çok farklı yemeği tadabilmek mümkün.

 • Bitlis Köftesi: Yöresel tatlar arasında yer alan bu köfte, farklı yağ ve baharatlarla hazırlanan oldukça lezzetli yemek çeşitlerinden biri.
 • Büryan Kebabı: Tüm ülke içerisinde farklı yerler tarafından hazırlanan bu yemek de Bitlis yöresine özgü lezzetler arasında yer alıyor. Kuyu kebabı olarak da geçen bu yemek, Bitlis’e gelenler tarafından tercih edilmesi gereken ilk yemek.
 • Şekalok Yemeği: Nohut ve mercimek ile hazırlanan yöresel yemekler arasında yer alan şekalok, mutlaka tadılması gereken lezzetler içerisinde.
 • Çorti Aşı: Etli yemekler arasında bulunan çorti, yörede sıklıkla hazırlanan bir yemek.

 

Bitlis’te Nerede Kalınır?

 

Bitlis otobüs bileti alarak Bitlis’e gelen yolcuların bu şehirde kalabilecekleri birbirinden farklı yerler mevcut. Bu yerler, yolcuların istedikleri standartlara uygun şekilde çeşitlere ayrılıyor. Konforlu konaklama imkanı sağlayan 5, 4 veya 3 yıldızlı, butik ve apart şeklinde sunulan otel çeşitleri ile söz konusu yolcular tüm isteklerine kavuşuyor. Bununla birlikte istedikleri tatil yerlerini gezebilmek için farklı otellerde kalma imkanları da bulunuyor.

Ayrıca yolcuların Bitlis uçak bileti alarak bu alana gelme şansları da var. Bitlis uçuşları ile sağlanan hava yolu fırsatları da yolcular tarafından değerlendirilebilecek ulaşımlardan biri.

 

Bitlis Hakkında Blog Yazıları

 • Bitlis’te Gezilecek Yerler

  Nüfusu 340.000 civarında olan Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nin güzide şehirlerindendir. Van gölünün batısında yer alan Bitlis’in ünlü Makedonya Kralı Büyük İskender’in şehrin kalesini yaptırırken kaleye verdiği Bedlis isminden gelmektedir. Birçok medeniyete şahit olan şehir, vadiler ile çevrili olduğu için “Vadideki Güzel Şehir” adı ile de anılmaya başlamıştır. M.Ö. Urartular’ın hükümranlığından olan efsanevi kent, M.Ö. 4.

  Devamını Gör
 • Bitlis’in Yöresel Yemekleri

  Doğu Anadolu’nun en zengin mutfaklarından biri de tarihi İpek Yolu geçiş güzergahı üzerinde yer alan Bitlis’in geleneksel mutfağı. Sebzeden meyveye, süt ürünlerinden et pek çok farklı lezzeti aynı tencerede buluşturan Bitlis mutfağında baharatlarından da rolü büyük. Sert geçen kış mevsimi dolayısıyla Bitlisliler yazın bolca kış hazırlığı yapıyor. Tuzlama, konserve, salça, tarhana, pekmez ve reçel Bitlislilerin

  Devamını Gör
 • Bitlis’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin et ve etli yemekleri ile öne çıkan illerinden biri de Bitlis. Geleneksel Bitlis mutfağının yıldızları ve olmazsa olmazları tandırlarda pişirilen etler ve bol etli sulu tencere yemekleri. Ekşi erik pestili ile yapılan turşu aşı çorbası, kurutla yapılan gebol çorbası, kuzu etinden yapılan ve tandırda pişirilen büryan kebabı, içli köfteyi andıran Bitlis köftesi,

  Devamını Gör

Bitlis Otogarları

Bitlis Otogarı +904348277221 Tatvan, Kültür, 13200 Tatvan/Bitlis

Bitlis Merkezli Aktif Otobüs Firmaları

Bitlis Otelleri

bus