Mardin Otobüs Bileti

Mardin Hakkında Bilgi

NÜFUS 779.738
YÜZ ÖLÇÜMÜ 8.806 km²
TELEFON KODU 0 482
PLAKA KODU 47
OTOGAR SAYISI 3

Mardin Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Mardin, Mezopotamya’nın beşiği olarak bilinen, tarihi dokusu ve mimarisiyle insanı etkisi altına alan bir şehirdir. Mutlaka her insanın görmesi gereken özel bir yerdir. Farklı kültürleri bir arada bulunduran Mardin’e gidip de aşık olmamak elde değildir. Henüz bu aşkı tatmadıysanız, Mardin otobüs bileti alıp aşkı yaşamanızın zamanı gelmiş demektir.

Mardin otobüs seferleri birçok seyahat firması tarafından düzenlenmektedir. Mardin otobüs seferi yapan seyahat firmalarının hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi obilet.com üzerinden öğrenebilirsiniz. Öğrendiklerinizin üzerine tercih ettiğiniz seyahat firmasından Mardin otobüs bileti alabilirsiniz. Bu şehirde gezip göreceğiniz çok şey var, planlamaya başlayabilirsiniz.

Mardin’de nereler gezilir?

Mardin’in merkezinde gezilecek çok nokta yoktur. Tarihi yapılar, özel mimarisini yansıtan evleri ve görmeniz gereken her şey Eski Mardin ile Midyat’tadır.

Eski Mardin sokaklarında dolaşın hatta kaybolun. Buradan Mezopotamya manzarasına bakın ve ona karşı yemek yiyerek ya da kahve içerek keyif yapın.

Bu bölgede bulunan Mardin Müzesi’ne gidin. Eski Mardin’in diğer ucunda yer alan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ni de ziyaret edin.

Bölgenin Süryani bölgelerine doğru çıkıp Mor Benham Kilisesi’ne gidebilir ve Süryani şarabı yapan evleri ziyaret edebilirsiniz. Bu sokaklarda pek çok kiliseyle karşılaşacaksınız, onları da ziyaret etmelisiniz.

Eski Mardin gezinizi tamamlayıp Dara Köyü’ne geçebilirsiniz. Burada bulunan yeraltı sarnıçlarını, depoları, yerleşim yerlerini ve surları gezebilirsiniz.

Telkari denilen Mardin işi gümüşleri satan dükkanları ve Zinciriye Medresesi’ne de gitmeyi ihmal etmeyin.

Midyat bölgesine gidip Deyrulzaeran Manastırı’nı, Kasimiye Medresesi’ni ziyaret edin.

Mardin ile Batman arasında kalan Hasankeyf’i de mutlaka görmelisiniz.

Mardin’de nerede kalınır?

Eski Mardin’de, klasik Mardin evleri mimarisini yansıtan pek çok otel bulunmaktadır. Bu otellerin herhangi birin tercih edip konaklayabilirsiniz.

Mardin’de ne yenir?

Mardin Kebabı denemeniz gereken önemli yemektir.

Kaburga dolması, soğan kebabı, Mardin çiğ köftesi, havuç türlüsü, malzum, un çorbası, lebeniye çorbası ve ginedir çorbası gibi yöresel yemeklerinden mutlaka yemelisiniz.

Peynir helvası, harire, zerde ve kahriyat gibi tatlıları da yörenin meşhur tatlılarıdır.

Mırra ve kakuleli kahve içmeyi ihmal etmeyin.

Mezopotamya’nın tüm güzelliğini yaşayabileceğiniz bu şehre gitmek için Mardin otobüs biletinizi obilet.com üzerinden alın ve yollara düşün. Unutulmaz bir tatil yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Mardin Hakkında Blog Yazıları

 • Medeniyetler Beşiği: Mardin

  Hüznü safran sarısı bir tülbent gibi başına bağlamış kentlerden Mardin. Gökyüzünün bir basamak altına kurulmuş bir kale, o kalenin etrafında boy atıp sürgün vermiş bir yerleşim yeri.  Asırlardır birçok medeniyeti emziren toprakları kimi zaman sevginin sıcaklığıyla kimi zaman da savaşın soğukluğuyla çatlasa da halâ Mezopotamya’nın bereket akan oluklarından. Yaşadığınız, gezdiğiniz, bildiğiniz tüm şehirleri unutun. Mardin

  Devamını Gör
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Vejetaryen Yemekleri

  Pek çok vejetaryen için Güneydoğu Anadolu pek tercih edilen bir gastronomi rotası değil. Çünkü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmak demek güne etle kebapla başlamak demek. Ancak gittiğinizde göreceksiniz ki bölgede hatrı sayılır çeşitlilikte sebze ve bakliyat yemekleri de var. Üstelik hepsi de damak çatlatan türden. Siz de Güneydoğu Anadolu mutfağının vejetaryen yemeklerini keşfetmek isterseniz rotanızı bölgenin

  Devamını Gör
 • Türkiye’de Yapılabilecek Deneyim Odaklı Gezi Rotaları 

  Seyahat etmek, hayat için en iyi deneyimleri yaşayabileceğiniz anların başında geliyor. Deneyim odaklı seyahat, hiç yapılmamış bir şeyi yapmayı ve hiç görülmemiş bir yeri görmeyi ifade ediyor. Bir yeri sadece görmeyi değil, kültürünü, tarihini ve yerel hayatını hissetmeyi hedefleyen gezginler deneyim odaklı rotaları tercih ediyor. Kanyon yürüyüşleri, paraşütle atlama gibi ekstrem sporlar da deneyim odaklı

  Devamını Gör

Mardin Otogarları

Mardin Otogarı Ensar, 47100 Artuklu/Mardin

Mardin Otelleri

bus