Yüksekova Otelleri

Yüksekova Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Hakkari Yüksekova Havalimanı
En Yakın
Otogar
Hakkari Otogarı
Otel
Sayısı
5
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
2.832 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
850 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
7,8/ 10

Yüksekova Hakkında

Yüksekova Otelleri

Hakkâri ilinin büyük ilçesi olan Yüksekova, ülkenin güneydoğu ucunda yer almasıyla biliniyor. Türkiye-İran-Irak sınırlarının kesiştiği noktada bulunan şehir, aynı zamanda pek çok kültürel zenginlik sunuyor. Hakkâri Yüksekova hakkında bahsedebileceğimiz güzelliklerden biri eşsiz coğrafyası. Etrafı dağlarla çevrili olan Yüksekova harika manzaralara ev sahipliği yapıyor. İlçenin zengin tarihî mirası da bölgeyi görülmeye değer kılıyor. Yüksekova otellerinde konaklama bakımından her bütçeye uygun seçenekler mevcut. Tesislerde misafirler, konforlu bir şekilde ve güler yüzlü personel eşliğinde ağırlanıyor. Günlük temizlenen odalar ve konuklara sunulan özel hizmetlerle Hakkâri Yüksekova otel seçenekleriharika bir tatil fırsatı sunuyor.

Hakkâri Yüksekova Hakkında

İlçe, güneydoğusundaki Şemdinli ve güneybatısındaki Çukurca ile komşu. Yüksekova’nın nüfusu 119 binin üzerinde. Gelişmekte olan ilçe, çevre ülkelerden gelen ticari akış için de önemli bir noktada yer alıyor. Bu sayede bölge pek çok iş insanı tarafından da tercih ediliyor. İlçe Hakkâri il merkezine yalnızca 79 km uzaklıkta yer alıyor. İki merkez arasındaki ulaşım minibüslerle sağlanabiliyor. Bu sayede Hakkâri otellerinde konaklarken, harika bir doğaya sahip olan bu ilçeye de ulaşım sağlanabiliyor.

Tarihî bir alan olan Yüksekova ilçesinde yerleşimin M.Ö. 7000’li yıllara dayandığı biliniyor. Yüksekova hakkında öne çıkan oldukça önemli detaylardan biri de Urartu döneminden kalan Ordu Yolu. Bu şerit, ilçedeki Kelişin Geçidi’nden Van’a kadar uzanıyor. Bölgenin binlerce yıllık tarihi boyunca çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındırması sayesinde hâlen pek çok kalıntı, taş ve stel gözlemlemek mümkün. Yüksekova’nın daha yakın dönemleri hakkında söylenebilecek önemli bir olay ise 1. Dünya Savaşı sonunda Rus işgaline uğraması. Yerel milis kuvvetler ve ordunun başarısıyla Mayıs 1918’de Yüksekova’dan düşman askerleri kovulmuş.

Eski ismi Dize olan bölge, 1936’da ilçe durumuna gelmiştir. Yüksekova 1950 m rakımda yer alıyor. Karasal iklime sahip olan bölgede kış mevsimi yağışlı geçebiliyor. Hakkâri’nin 3 ilçesinden biri olan Yüksekova bünyesinde 49 köy barındırıyor. Bölgenin coğrafyasında bulunan dağlarda buzul ve sirk göllerine rastlamak mümkün. Yüksekova otel seçeneklerinde konaklayarak civar köyleri ve doğal güzellikleri yakından görmek mümkün.

Hakkâri Yüksekova’ya Nasıl Gidilir?

Hakkâri Yüksekova’ya gitmek için pek çok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında popüler olanlardan birinin de hava yolu olduğunu söylemek mümkün. Yolculuk sırasında fazla zaman kaybetmemek ve son derece konforlu bir seyahat deneyimi için Obilet tarafından sunulan Hakkâri uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Selahaddin Eyyûbî Havalimanı ilçenin sınırları içinde bulunuyor. Bu sayede uçaktan iner inmez direkt olarak rezervasyon yaptırdığınız otele gidebiliyorsunuz. İlçe merkezi ve oteller, havalimanına yaklaşık olarak 5-10 km gibi bir mesafede yer alıyor. Kullandığınız yola göre bu oran değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Hakkâri Yüksekova D400 güzegâhıyla havalimanı ve merkez arasındaki mesafe yalnızca 5.2 km uzunluğunda.

Yüksekova’ya gitmek için izleyebileceğiniz birden fazla yol bulunuyor. İlçeye gidebilmek için yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem ise otobüs. Ülkemizdeki pek çok şehirden kara yoluyla Yüksekova’ya gitmek mümkün. Hakkâri otobüs bileti seferlerine göz atarak programınıza uygun bir bilet bulabilirsiniz. Otobüslerin konforlu yapısı sayesinde rahat bir yolculuk geçirmek mümkün. Sefer sıklıkları şehire göre farklılık gösterse de pek çok bilet seçeneği mevcut. Seyahatiniz sırasında huzur içinde, size ikram edilen kahvenizi yudumlayarak dağ ve ormanları gözlemleyebiliyorsunuz. Ayrıca otobüs yolculuğu sırasında Hakkâri il merkezinde inmeniz gerekmiyor. Yolculuğunuzu direkt olarak ilçeye gidene kadar sürdürebiliyorsunuz. Ardından Yüksekova otelleri fırsatlarından yararlanarak yol yorgunluğunu atabileceğiniz tesislerde konaklama şansı elde edebiliyorsunuz.

Hakkâri’ye gidebilmek için tercih edilen bir diğer yöntem de özel araç kullanımı. Yüksekova otelleri rezervasyonu yaptıktan sonra seyahatinizi bu şekilde planlamadan önce paylaşacağımız yolculuk sürelerine göz atmak isteyebilirsiniz.

  • Ankara - Yüksekova; Mesafe: 1398 km, 16 saat 46 dakika (D300 üzerinden)
  • İstanbul - Yüksekova; Mesafe: 1889 km, 21 saat 12 dakika (Ankara - Tarsus Otoyolu/O-21 üzerinden)
  • İzmir - Yüksekova; Mesafe: 1861 km, 22 saat 18 dakika (E90 üzerinden)
  • Bursa - Yüksekova; Mesafe: 1712 km, 21 saat 2 dakika (E80 üzerinden)
  • Antalya - Yüksekova; Mesafe: 1662 km, 20 saat 39 dakika (D300 üzerinden)

Belirttiğimiz bilgiler araçla katedilen yol ve süreyi gösteriyor. Otobüs yolculuklarında bu değerlerin değişiklik göstermesi mümkün. Uçak yolculuğunu tercih ederek seyahati çok daha kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında yolculuğunuzu ve tatil planınızı çok daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Yüksekova Her Şey Dâhil Oteller

Yüksekova tatil otellerinde geçireceğiniz zamanı daha konforlu ve keyifli hâle getirmek için her şey dâhil olanları göz çarpıyor. Büyük çoğunluğu ilçe merkezinde hizmet veren bu tesislerde konaklarken istediğiniz yere rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Ayrıca ihtiyacınız olan pek çok imkâna da otelden ayrılmadan erişebilirsiniz. Bunlara örnek olarak ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı, mescit veya lobby bar gibi hizmetler de dâhil. Böylece tatil sırasında dünya haberlerini okumak ve sevdiklerinizle haberleşmek de mümkün oluyor. Yüksekova otelleri fiyatları bütçe dostu olmalarıyla da öne çıkıyor. Bu sayede tesisler, ülkemizin çeşitli şehirlerinden ve çevre ülkelerden bolca turist çekiyor.

Yüksekova aile konaklama tesisleri arasında 3 yıldızlı gibi oteller dikkatleri çekiyor. Bu oteller, ilçenin yöresel lezzetlerini başarılı bir şekilde sunan zengin yiyecek ve içecek menüleri barındıran restoranlarla misafirlerini memnun ediyor. Tesislerde bulunan odaya yemek servisi, sauna ve fitness merkezi gibi hizmetler lüks bir tatil imkânı sunuyor. Misafirler en iyi Yüksekova otellerinde konaklayarak yıl boyu biriken yorgunluğu ve stresi atabiliyor. İlçede bulunan her şey dâhil tesisler, son derece keyifli ve huzurlu tatil fırsatlarıyla sizleri bekliyor.

Yüksekova’ya Ne Zaman Gidilir?

Yüksekova’da karasal iklim şartları gözleniyor. İlçenin soğuk zamanları ocak ayında yaşanıyor. Kasımdan marta kadar da sıklıkla kar yağışı gözleniyor. Nisan ve mayıs aylarında yağmurlar kendini gösteriyor. Temmuz ve ağustos aylarında ise bölgede kurak bir hava hâkim. Yüksek rakımlı ilçede kış mevsimlerinde sıklıkla kar yağışı da gözleniyor. Hakkâri Yüksekova bölgesi otellerinin birçoğunun odasında klima mevcut. Bu sayede dışarıdaki hava ne olursa olsun kendi ihtiyacınıza uygun seviyede sıcak ya da soğuk bir ortamda konaklamanız mümkün.

Bölgeye dağcılık ve trekking yapmak ya da hayvan gözlemlemek için giden pek çok turist bulunuyor. Bu gibi aktiviteler için yaz ayları tercih edilebiliyor. Kış mevsiminde bolca kar yağışı alan dağlarda yürümek ve tırmanmak zorlaşabiliyor. Dolayısıyla haziran, temmuz ve ağustos gibi sıcak dönemler çok daha elverişli şartlar sunuyor.

Yüksekova’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yüksekova tatil fiyatlarının bütçe dostu olması sayesinde çok az masrafla pek çok farklı bölgeyi gezebilirsiniz. Coğrafî ve kültürel açıdan son derece zengin ilçe, çeşitli gezi turlarının dahi gözdesi. uygun Hakkâri Yüksekova otelleri için merkezî tesisleri tercih edebilirsiniz. Hakkâri araç kiralama hizmetlerinden de yararlanarak, sizinle paylaşacağımız tüm bu bölgeleri gezmek mümkün.

  • Seyithan Gölü: İlçeye bağlı Yazılı Köyü’nde bulunan göl, görsel olarak son derece etkileyici. Cilo Dağı’nın zirvesine varmadan hemen önce bu su kütlesiyle karşılaşılıyor. Gölün bulunduğu alan dağ sporları için de yılın çoğu zamanı uygun. Kış mevsiminde kayak sporları da bölgede oldukça popüler.
  • Dev Evleri: Kayaların oyulmasıyla oluşturulan yapıların, Asur saldırılarından kendini savunmaya çalışan Dirheler tarafından inşaa edildiği biliniyor. Görsel olarak son derece etkileyici olan Dev Evleri, Hakkâri Yüksekova’ya seyahat eden herkesin görmesi gereken alanlar arasında.
  • Melik Muhammed Esat Medresesi: Binanın Hakkâri beylerinden Melik Muhammed Esat tarafından 13. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. 1910 yılına kadar aktif bir şekilde medrese olarak kullanılan alan, 1984’te restore edildi. Bu tarihî yapı günümüzde hâlen cami olarak kullanılıyor.
  • Büyükçiftlik Köyü Kalıntıları: Alan Hıravat Kalıntıları olarak biliniyor. Yüksekova’nın batısında, Aviş Deresi ağzında bulunan alan, büyük bir kentin ve kalenin izlerini barındırıyor. Bölgenin Urartu şehirlerinden Muşaşir olduğu düşünülüyor.
  • Oyulmuş Kiliseler: Derav Vadisi, Gagevran Köyü yakınlarına yolunuz düşerse, 11. yüzyıldan kalma bu eserlere de göz atmalısınız. Kiliselerin duvarları içten, nişler ve Hz. İsa peygamberin yaşamını konu alan freskolarla süslü. Özel araçla ilçe merkezinden alana kolayca gitmek mümkün.

Hakkâri Yüksekova harika tatil fırsatlarıyla misafirlerini bekliyor. Bölgenin sunduğu coğrafî ve tarihî zenginlikler pek çok turistin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Tüm bunlara ek olarak Yüksekova ilçesi zengin mutfağıyla da sizlere yeni yiyecekler sunuyor. Parmak Kebabı, Keşkek ve Jajik gibi yöresel lezzetleri denemeniz tavsiye ediliyor. Dört mevsim boyunca misafir ağırlayan bölgede yer bulmak için planınızı mümkün olan hızlı şekilde tamamlayıp rezervasyonunuzu yapmanız öneriliyor. Erkenden yerinizi ayırtarak Yüksekova’nın sunduğu tüm imkânlardan yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yüksekova Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel