Merzifon Otelleri

Merzifon Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Amasya (Merzifon) Havalimanı
En Yakın
Otogar
Merzifon Otogarı
Otel
Sayısı
7
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
3.186 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.394 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
7,5/ 10

Merzifon Hakkında

Merzifon Otelleri

Amasya ilinin popüler ilçelerinden biri olan Merzifon, köken itibariyle M.Ö. 5000’li yıllara kadar uzanıyor. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla bilinen Merzifon, Karadeniz Bölgesi’nin hem turizm hem de tarih açısından oldukça ilgi gören beldelerinden biri olarak biliniyor. Kalkolitik Dönem’de Höyük’lerin yerleşiminde kullanılan Merzifon’da yapılan kazı çalışmaları sonucunda o döneme ait birçok tarihi yapı bulunuyor. Kazı çalışmaları sonucunda bulunan ve günümüze kadar bozulmadan ulaşmayı başaran tarihi yapılar sayesinde bugün Merzifon, kültür turizmi açısından hem yurt dışından hem yurt içinden oldukça rağbet görüyor.

Merzifon bölgesinde Karadeniz Bölgesi’ne özgü yemyeşil doğa manzaralarına sahip ve birbirinden değerli köyler bulunuyor. Bu özelliği itibariyle Merzifon, hem köy hayatını hem de şehir merkezine olan yakınlığı itibariyle şehir hayatını gözlemleyebileceğiniz bir yer. Merzifon’a geldiğinizde bölgede bulunan yemyeşil doğa alanlarını, tarihi ve dini yapıları gezmek gibi yapabileceğiniz birçok aktivite bulabilirsiniz. Bu sebeple her sene yüzlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Merzifon tatil açısından sizlere de birçok alternatif seçenekler sunabiliyor.

Sizler de Karadeniz’in muhteşem doğasını daha yakından görmek istiyor, bölgenin tarihi ve otantik dokusunu yakından hissetmek istiyorsanız, şimdiden kalmak istediğiniz Merzifon otel rezervasyon işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Böylelikle hem doğayla iç içe olabileceğiniz keyifli bir tatil hem de bölgenin kültürünü yakından tanıyabileceğiniz bir kültür gezisi gerçekleştirebilirsiniz. Bölgeye geldikten sonra Amasya araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon, M.Ö. 5000’li yıllara kadar uzanan tarihi geçmişinin yanı sıra özellikle Anadolu’nun Müslümanlaşmasında önemli bir payı bulunuyor. Bundan dolayı bölgede gezip görülmeye değer birçok yapı ve yer bulunuyor. Merzifon’a gittiğinizde gezmeniz gereken yerler şöyle listeleniyor:

  • Saat Kulesi: 1865 tarihinde bölgenin valisi Ziya Paşa tarafından inşa ediliyor. Prizma görünümünde inşa edilen Saat Kulesi’nin her bir yönünde bir saat bulunuyor. Merzifon’un simgesi olarak görülen Saat Kulesi, Çelebi Mehmet Medresesi’nin girişinde yer alıyor.
  • Çelebi Mehmet Medresesi: 1414 yılında Osmanlı Dönemi’nde Çelebi Mehmet tarafından inşa ediliyor. Bu medrese günümüzde sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Osmanlı mimarisini ve bölgenin tarihi kültürünü anlamak açısından oldukça önemli bir payı bulunuyor.
  • Bedesten: 2006 yılında restore edilerek bugünkü halini alan Bedesten, Osmanlı Dönemi’nde bu bölgede inşa ediliyor. Oldukça fazla tahribata uğrayan bu yapı günümüzde birçok dükkana ev sahipliği yapıyor.
  • Kara Mustafa Paşa Camii: İlçe merkezi sınırlarında yer alan bu caminin içi kesme taşlardan inşa ediliyor. 1660 yılında inşa edilen camii, 1900’lü yıllarda halkın kullanımına açılıyor.
  • Çifte Hamam: 1388 tarihinde 2. Mahmut tarafından inşa ediliyor. Moloz taşlarla inşa edilen bu hamam, Osmanlı mimarisini yansıtan iyi örnekler arasında yer alıyor.

Sizler de Merzifon’un Osmanlı Dönemi’nin mimarisini yansıtan bu değerli eserlerini görmeye geldikten sonra, gecenizi Merzifon otellerinde konaklayarak geçirebilirsiniz.

Merzifon’un Doğal Güzellikleri

Merzifon Karadeniz Bölgesi’nde bulunması sebebiyle oldukça fazla ormanlık alan, köy ve yemyeşil birçok doğal güzellik alanına sahip. Merzifon’a gittiğinizde görmeniz gereken doğal güzellik alanları şöyle sıralanıyor:

  • Karatepe Köyü: Bu köy Merzifon’un diğer köylerinden birçok farklı özellik itibariyle ayrılıyor. Köy muhtarının İtalya’dan getirdiği Rumi Bey tarafından köy kahvesinin haftada bir gün kadınların kullanımına açılması, pil ve aküler için toplama alanları, hız sınırı ve korna çalma yasağı gibi birçok düzenleme yapılıyor.
  • Borabay Gölü: 1050 rakımına sahip Borabay Gölü, Merzifon ilçesinin yakınlarında konumlanıyor. Merzifon’a gelen yerli ve yabancı turistlerin bu gölü ve göl çevresinde bulunan muhteşem manzarayı mutlaka görmeleri gerekiyor. Göl çevresinde bulunan ormanlık alanlarda açık hava sporları yapmaya uygun birçok yer bulunuyor.
  • Kral Kaya Mezarları: Pontus Kralları’na ait olan bu mezarlar, Helenistik Dönem’in mimari özelliklerini yansıtması açısından bölgenin tarihi kültürüne hizmet ediyor.
  • Aynalı Mağara: Kral Kaya Mezarları içinde yer alan bu mağara, sahip olduğu efsanesi ve muhteşem canlı görüntüsüyle gelenleri kendine hayran bırakıyor.
  • Yedikır Barajı: Merzifon’a gelenlerin piknik yapmak için tercih edebilecekleri harika bir mekan. Burada dilediğiniz gibi balık tutarak dinlenebilir, doğayla yakın olabilir ve ailenizle birlikte güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Sizler de Merzifon’un sayılı olan doğal güzellikleri ve tarihi yapılarını gündüzleri gezip görebilir, geceleri ise günün yorgunluğunu Merzifon’daki otellerde konaklayarak atabilirsiniz. Amasya’ya ulaşım için Amasya uçak bileti alabilirsiniz. Ya da Amasya otobüs bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Merzifon’da Ne Yapılır?

Karadeniz Bölgesi’nin sevilen küçük beldelerinden biri olan Merzifon hakkında söylenebilecek birçok güzel şey bulunuyor. Merzifon sahip olduğu derin tarihi geçmişi sayesinde bünyesinde birçok Osmanlı, Bizans ve Roma mimarisini yansıtan tarihi eserler barındırıyor. Merzifon’a tatile gelenlerin yapılacaklar listelerinin ilk sıralarında bölgede bulunan Kara Mustafa Paşa Camii, Bedesten ve Çelebi Mehmet Medresesi gibi Osmanlı Dönemi’ne ait önemli tarihi yapıları gezmek yer alıyor.

Aynı zamanda Merzifon’a geldiğinizde mutlaka halkın içerisine karışın ve bölgenin yöresel kültürünü yakından tanıma fırsatı elde edin. Bunun için yapmanız gereken güzel aktivite bölgenin tarihi Bedesten çarşısını gezmek. Merzifon’da bulunan Bedesten 500 yıla uzanan tarihi geçmişiyle, bölgede alışveriş arastası olarak hizmet veriyor. Burada bakkal, berber, hediyelik eşya dükkanı, semerci ve kasap gibi birçok dükkan bulunuyor.

Merzifon yöresel lezzetler açısından oldukça zengin bir kültüre sahip. Merzifon’a geldiğinizde bölgenin yöresel lezzet simgesi haline gelmiş olan keşkeklerin tadına bakabilirsiniz. Aynı zamanda bölgenin yöresel lezzetleri satışının yapıldığı Katık Pazarı’na giderek bu lezzetleri tadabilir, satın alabilirsiniz. Merzifon’da bulunan bazı bağ evlerine giderek Merzifon Karası olarak bilinen üzümlerden elde edilen oldukça lezzetli olan şarapların tadına bakabilirsiniz.

Merzifon’un yöresel pazarlarında gezerken, sevdiklerinize veya kendinize birer tatil anısı olarak el dokuma havlulardan alabilirsiniz. Merzifon’da gündüz çarşı, pazar ve yöresel lezzetler gezinizi yaptıktan sonra, butik otel konsepti olarak hizmet veren Taşhan’da akşam yemeğinizi yiyerek gecenizi bu şekilde sonlandırabilirsiniz.

Merzifon Konaklama Seçenekleri

Tarihi ve doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan Merzifon konaklama açısından da ziyaretçilerine birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Merzifon’da bulunan otellerin merkezi konumda bulunması sebebiyle gezilecek yerlere oldukça kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Tatil planına Merzifon’u ekleyen kişiler, bölgenin yöresel ve tarihi dokusunu kalmak istedikleri otellerde de hissetmek isteyenler, bölgede restore edilmiş konak tipi butik otel konseptlerinde konaklamayı tercih ediyor.

Merzifon’da yüksek tavanlı, ahşap ve taş ağırlıklı iç dizaynıyla, tarihi ev ve konakların restore edilmesiyle Osmanlı mimarisini olduğu gibi yansıtan ve hissettiren butik oteller, bölgeye gelen misafirlere hem konaklama hem de restoran hizmeti sunuyor. Bölge olarak oldukça küçük olan Amasya Merzifon otelleri konsept olarak her misafirin bütçesine ve zevkine uygun seçenekler barındırıyor. Merzifon’da yüksek tatil beklentileri olanlar için 5 yıldızlı lüks otel konseptlerinden pansiyon tipi konaklamalara kadar birçok farklı seçenek bulunuyor. Bölgede bulunan lüks oteller, daha üstün kalitede ve daha yüksek fiyatlarda hizmetler sunarken, Merzifon apart otel tipi konaklamalarda daha minimal tatil beklentisi olanların ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunuluyor.

Apart otel ve pansiyonlar, daha çok gezi turizmi yapmak ve otelde çok fazla vakit geçirmeyecek kişiler tarafından uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih ediliyor. Merzifon aynı zamanda şifalı sular açısından zengin kaynaklara sahip bir belde. Bundan dolayı bölgede termal turizm de gelişmiş durumda. Merzifon kaplıca otellerinde, Merzifon’un şifalı su kaynaklarından yararlanarak hem romatizma, astım ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklarınıza şifa bulabilir hem de otelin sağladığı hizmetler dahilinde konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Amasya otelleri içerisinde konaklayabilirsiniz.

Merzifon Otelleri Fiyatları

Merzifon, bölgede birçok tarihi yapı ve görülmeye değer doğal güzellik alanları sayesinde, turistik bölge olma özelliği gösteriyor. Merzifon, uzun soluklu tatilcilerden ziyade, çevre illerden günübirlik veya hafta sonu tatili yapmak isteyenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Bundan dolayı bölgede butik, apart otel ve pansiyon tipi konaklama seçenekleri yoğunluk gösteriyor. Fakat Merzifon ucuz oteller kapsamında değerlendirilen butik, apart otel ve pansiyon tipi konaklama seçeneklerinin yanı sıra iş seyahatleri ve uzak bölgelerden gelip uzun soluklu tatil yapmak isteyenler için de lüks oteller ve termal otel seçeneklerine yer veriyor.

Merzifon otelleri fiyatları; otelin konumu, sundukları imkan sayısı ve kalitesi, otelin konsepti, rezervasyon tarihi ve kişi sayısı gibi etmenlere yönelik değişiklik gösteriyor. Bölgede hizmet veren 5 yıldızlı lüks otellerde sunulan hizmetlerin hemen hemen hepsi fiyatlara dahil edilirken, apart, butik oteller ve pansiyon tipi konaklamalarda sadece konaklama, sıcak su, temizlik ve banyo malzemeleri olarak sunulan hizmetler fiyatlara dahil ediliyor.

Sizler de geçirmek istediğiniz tatil ihtiyaçlarınıza yönelik, dilerseniz gününüzü otelde geçirip, lüks hizmetlerden bütün bir fiyat dahilinde yararlanabilir dilerseniz sadece konaklamak için oteli kullanıp bölgenin tarihi ve doğal güzellik alanlarına ayıracağınız vakti artırabilirsiniz.

Geçirmek istediğiniz tatil planınızı oluşturduysanız, ihtiyaçlarınız ve beklentilerinize uygun Merzifon otellerini araştırabilir, gitmeden önce rezervasyon oluşturarak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle hem konforlu hem de uygun fiyatlı tatil avantajlarını kaçırmamış olursunuz.

Merzifon Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel