Bus Tickets to Hınıs

24/7 Customer Service
Secure Payment
No Commission, Free
More than 25 Million
Users a Month
Buy Your Ticket in 2 minutes
Easy Cancellation

Information About Hınıs

POPULATION 27,096
LAND AREA 1,367 km²
CITY Erzurum
PHONE CODE 0 442
LICENSE PLATE CODE 25
NUMBER OF BUS TERMINALS 1

Things You Need to Know After Buying the Hınıs Bus Ticket

Hınıs, Erzurum’un en büyük 6. ilçesi olarak kabul ediliyor. Son derece yüksek rakıma sahip olan bu ilçe, özellikle yaz aylarında oldukça serin. Erzurum’un büyüleyici doğa güzelliklerine sahip olan Hınıs, gerek havası gerekse sahip olduğu güzellikler ile ziyaretçiler açısından oldukça cazip yerlerden birisi olarak karşınıza çıkıyor.

Hınıs otobüs bileti ile birlikte eşsiz bir tarihin kapıları sizlere açılıyor. Ayrıca Erzurum uçak bileti ile Erzurum üzerinden ilçeye geçebiliyorsunuz. Hınıs’tan Erzurum şehir merkezine gitmek için Palandöken Turizm, Aras Turizm ve Kamil Koç Turizm gibi Hınıs otobüs firmaları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hınıs’ta Gezilecek Yerler

Hınıs otobüs firmaları aracılığıyla gelebileceğiniz ilçede eşsiz anılar biriktirebilirsiniz. Yalnızca doğal güzellikleriyle değil aynı zamanda tarihi yapılarıyla da ön plana çıkan Hınıs; Osmanlı, Selçuklu ve pek çok Anadolu Beyliği’ne ait eserleri ile adeta göz kamaştırıyor.

  • Hınıs Kalesi: Adını ilçe isminden alan kale, aynı zamanda Hınıs deresinin batı tarafında yer alıyor. Kale hakkında kesin olarak tarihi bilgiler bulunmamakla beraber Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde belirtilen bilgilere göre kalenin Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın amcası tarafından yapıldığı biliniyor.
  • Ulu Cami: 18. yüzyılın ikinci çeyreğinde inşa edilen cami, Muş beylerinden olan Alaaddin Bey tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Bundan dolayı cami aynı zamanda Alaaddin Bey Cami olarak da biliniyor. Yapı, kesme taş sanatının en güzel örneklerinden birisi sayılıyor.
  • Kolhisar Medresesi: Hem cami hem de medrese olarak 19. yüzyılın ortalarına doğru Şeyh Mahmud El Feyzi tarafından yaptırıldığı biliniyor. Hınıs’ın en çok ziyaretçi alan mekanlarının başında geliyor.

Hınıs’ta Ne Yenir?

Hınıs otobüs seferleri ile ilçeye geldikten sonra yörenin en meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz. İşte o tatlar:

  • Keledoş: Kuru soğan, et ve nohut ile yapılan bu yemek denenmeye değer bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.
  • Keşkek: Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan keşkek, yörenin en meşhur yemeklerinden birisi olarak öne çıkıyor.
  • Cavzer: Damak tadınıza hitap eden bir buğday yemeği olan cavzer denenmeye değer bir lezzet.

Hınıs’ta Nerede Kalınır?

Hınıs otobüs seferleri ile ilçeye gelip kalabileceğiniz pansiyonlar ve tarihi butik oteller bulunuyor. Hınıs otobüs bilet fiyatları ile bütçenizi çok zora sokmadan tarihi yapıları gezebilirsiniz. Son olarak Erzurum uçuşları sayesinde de bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu eşsiz ilçeyi gezerek hayatınızda unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bus Stations in Hınıs

Operating Carriers Based in Hınıs

Carriers That Have Ceased to Operate Based on Hınıs

Popular Bus Trips Departing From
Hınıs

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above

Popular Bus Trips Arriving At Hınıs

* The ticket prices shown are the most affordable prices of the tickets purchased at obilet within the last 7 days. Please inquire the current ticket prices from above

Top 5 Destinations Traveled by obilet users via Hınıs

bus