Uludere Otobüs Bileti

Uludere Hakkında Bilgi

NÜFUS 42.386
YÜZ ÖLÇÜMÜ 841 km²
İL Şırnak
TELEFON KODU 0 486
PLAKA KODU 73
OTOGAR SAYISI 1

Uludere Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde yaklaşık 41.000 nüfuslu Şırnak ilinin bir ilçesi olan Uludere, kuzeyde Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi, batıda Merkez, güneybatıda Silopi ve doğuda Hakkari'nin Çukurca ilçesi ile komşu olduğu görülüyor. Şırnak'ın Irak sınırındaki ilçelerinden biri olup, şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta kalıyor. Dağlık ve engebeli bir araziye sahip olmakla beraber Uludere’de karasal iklim görülüyor.

Alacağınız Uludere otobüs bileti ile otogara ulaşıp, otogardan ise şehir merkezine veya ilçede gitmek istediğiniz yerlere servis veya otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölgeye ulaşım için tercih edilen otobüs firmaları arasında Ulusoy Turizm ve Metro Turzim yer alıyor.

Uludere’de Gezilecek Yerler

Uludere doğası ve havasıyla görenleri büyülüyor. İşte Uludere otobüs firmalarından biri ile geldiğiniz bu ilçede gezebileceğiniz yerler:

  • Mir (Cencekir): Hezil Çayı kenarında bulunan tarihi kaleye yürüyerek ulaşabilirsiniz.
  • Halmun (Elamun): İçerisinde tarihi bir kilise bulunduran Andaç Köyü aslında eski bir Natsuri yerleşim yeri olarak biliniyor.
  • Geramon Kilisesi: Irak sınırına çok yakın bulunan kilise, etrafı bahçeyle çevrili bir arazide. Kiliseyi gezdikten sonra açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Beyaz Köprü: Köprünün hangi döneme ait olduğu bilinmemekle birlikte iki farklı taş türü ile biliniyor. Bölgeye gelenler mutlaka bu köprüyü ziyaret ediyor.

Uludere’de Ne Yenir ?

Uludere otobüs seferleri sizleri Şırnak’ın ünlü ilçesi Uludere’ye getirdikten sonra bu yörenin birbirinden farklı lezzetlerini tadabilirsiniz.

  • Kutlık: İçli köftenin bu yöreye özgü bir şekilde yapılışına Kutlık yemeği ismi veriliyor. Yöreye özgü bu yemeğin tadına bakanlar oldukça fazla olumlu yorumda bulunuyor.
  • Serbidev: Haşlanmış yarma ve çökelekten oluşan ve yapımı kolay bu yöresel lezzet, tercih listesinin başında yer alıyor.
  • Perde Pilavı: Yapımının zahmetli olduğu kadar yemesi de bir o kadar keyifli olan yemeklerden bir tanesi Perde Pilavı olarak görülüyor. Tereyağı ve etin birbiri ile uyumu adeta pilava yansıyor ve perde pilavı ziyaretçilerin vazgeçilmezi oluyor.

Uludere’de Nerede Kalınır ?

Uludere otobüs bilet fiyatlarına bakarak alacağınız otobüs bileti sizleri bu güzel ilçeye getirdikten sonra dilerseniz birbirinden çeşitli apart ve otellerde konaklayabilirsiniz.

Kara ulaşımının yanında hava yolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şırnak uçak bileti alıp Şırnak uçuşlarından biri ile havaalanına gelip buradan şehrin istediğiniz yerine otobüs ve servislerle gidebilirsiniz.

Uludere Otogarları

Uludere Merkezli Aktif Otobüs Firmaları

Uludere Varışlı Popüler Otobüs Seferleri

* Gösterilen bilet fiyatları son 7 gün içerisinde obilet’ten alınan en uygun fiyatlı biletin fiyatıdır. Güncel bilet fiyatları için lütfen yukarıdan sorgulama yapınız
bus