Tunceli Otobüs Bileti

Tunceli Hakkında Bilgi

NÜFUS 85.428
YÜZ ÖLÇÜMÜ 7.685 km²
TELEFON KODU 0 428
PLAKA KODU 62
OTOGAR SAYISI 1

Tunceli Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Tunceli Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Tunceli ili, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan kentlerden biri. Şehrin önemli özelliklerden biri ise nüfusunun farklı etnik kökenlerden oluşması. Ayrıca Tunceli şehri, düşük nüfusa sahip olması bakımından da oldukça sakin. Yüzölçümü de çok geniş olmayan Tunceli ili, farklı güzelliklere sahip alanlardan biri.

Bununla birlikte Tunceli otobüs seferleri ile şehre varış gerçekleştiren yolcular, farklı ulaşım araçları ile istedikleri alanlara ulaşım sağlıyor. Bu alana gelen yolcular, otogar içerisinde yer alan ilçe otobüsleri ile Tunceli’nin sekiz farklı ilçesine gidebilme imkanına sahip oluyor. Ayrıca şehir içi otobüs imkanları ile de merkez içerisindeki mahallelere gidebilmek mümkün.

Tunceli’de Gezilecek Yerler

Tunceli ili içerisinde, bulunduğu bölgenin getirmiş olduğu coğrafi güzellikleri ve tarihi özellikleri barındıran pek çok gezi alanı bulunuyor.

 • Munzur Vadisi Milli Parkı: Tunceli şehri, Munzur Çayı’nın kıyısında yer alma özelliği taşıyor. Bu nedenle çay üzerindeki vadiye yapılmış olan bu milli park, doğal gezi alanları sevenler için özel yerlerden biri konumunda bulunuyor.
 • Pertek Kalesi: Anadolu’da kurulan ilk beyliklerden biri olan Mengücekliler tarafından yapılan bu kale, turizm alanı içerisinde sık ziyaret edilen yerlerden biri.
 • Bağın Kaplıcası: Mazgirt ilçesi içerisinde yer alan bu kaplıca, şifalı olması bakımından yıl içerisinde Tunceli otobüs firmaları ile gelenlerin sık sık ziyaret ettiği alanlardan biri.

Tunceli’de Ne Yenir?

Tunceli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yöresel güzellikleriyle ön plana çıkan şehirlerinden biri. Bu nedenle de buraya gelenlerin tüketmesi gereken birbirinden farklı lezzetler bulunuyor.

 • 12 İmam Çorbası: Tunceli şehrindeki ünlenmiş lezzetlerden biri haline gelen 12 imam çorbası, bölgede yetişen malzemeler ile hazırlanıyor ve oldukça tercih ediliyor.
 • Babuko: Yine Tunceli otobüs bileti fiyatları ile tercih edilerek gelinen bu şehirde yenilebilecek farklı yemeklerden biri de etsiz mantı lezzetinde sunulan babuko.
 • Dersim Kömbesi: Tunceli ilinin bir ilçesi olan Dersim’in yöresel tatlılarından biri olan Dersim kömbesi de buraya gelenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında bulunuyor.

Tunceli’de Nerede Kalınır?

Tunceli otobüs bileti satın alarak Tunceli’ye ziyarete gelen yolcuların burada kalabilmeleri için sunulan birbirinden farklı konaklama alanları bulunuyor. Bu konaklama alanları, yolcuların tercih ettikleri konfor farkına uygun şekilde değişiyor. Buna uygun olarak 5 yıldızlı otellerin yanı sıra, butik veya apart oteller de bulunuyor. Bu otellerin, yolcuların gezmek istedikleri alanlara yakınlığı da oldukça önemli. Bu nedenle yolcular, zevklerine ve isteklerine uygun otelleri kolayca tercih edebiliyor.

Ayrıca Tunceli’ye gelmek isteyenler, Tunceli uçak biletleri ile de şehre gelebilme imkanına sahip. Tunceli uçuşları ile hava yolu ulaşımından faydalanabilmek mümkün. Bu şekilde otobüse kıyasla daha kısa zaman içerisinde ulaşım sağlanabiliyor.

Tunceli Hakkında Blog Yazıları

 • Tunceli Nerede, Tunceli’ye Nasıl Gidilir?

  Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön planda olan Tunceli, çağlar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış.  Pertek Kalesi, Mazgirt Kalesi, Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü, Koç-Koyun Biçimli Mezar Taşları şehirde görülmesi gereken yerlerden. Tunceli Gezi Rehberi yazımızı okuyarak bu güzel yerler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.  Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Çayı ve Munzur Gözeleri Tunceli’deki

  Devamını Gör
 • Tunceli’nin Meşhur Yemekleri

  Tunceli sadece doğal güzellikleri ile değil nefis mutfağı ile de insanı kendine çekiyor. Geleneksel Tunceli mutfağının temellerini tahıllar, et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar oluşturuyor. Pek bilinmese de Tunceli’nin oldukça zengin bir mutfağı var. Hatta bu mutfak öyle zengin ki neredeyse her ilçesinin kendine has bir lezzeti var. Pülümür ilçesinin uğruna festivaller düzenlenen nefis

  Devamını Gör
 • Doğu Anadolu Bölgesi Mutfağının En Sevilen Yemekleri

  Soğuk iklim şartlarının altında şekillen Doğu Anadolu mutfağında et ve hamur işlerinin hakimiyeti var. Baharat ve yerel otların da sıkça kullanıldığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde cağ kebabı, büryan, Erzincan döneri gibi aşina olduğunuz tatların haricinde keşfedilmeyi bekleyen onlarca lezzet var. Ayrıca söylemeden de geçmek olmaz. Doğu Anadolu’da insanı şaşırtacak çeşitlilikte ve lezzette peynirler yapılıyor. Diyorum ve

  Devamını Gör

Tunceli Otogarları

Tunceli Otogarı +904282124859 Alibaba, Cemal Gürsel Cd. No:14, 62000 Tunceli Merkez Türkiye

Tunceli Merkezli Faaliyetine Son Vermiş Otobüs Firmaları

Tunceli Otelleri

bus