Milas Otelleri

Milas Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Bodrum (Muğla) Havalimanı
En Yakın
Otogar
Milas Otogarı
Otel
Sayısı
92
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
6.166 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
1.350 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
8,4/ 10

Milas Hakkında

Milas Otelleri

Milas, Anadolu'nun güneybatısına konumlanan 235.224 hektar yüzölçümüne sahip; Muğla ilinin büyük ikinci ilçesi. Milas dağlar arasında, yeşilliklerle çevrili bir bölgede bulunuyor. Doğusunda Kurukümes, Marçalı, Akdağ dağları, batısında Güllük Körfezi ve Bodrum Yarımadası, kuzeyinde Bafra Gölü, Batı Menteşe Dağları ve Beşparmak Dağları, güneyinde Kerme ve Reşadiye bulunuyor. Milas kendisini çevreleyen dağlarla temiz bir havaya ve eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Milas Akdeniz iklimine sahip olduğundan burada kışları yağışlı ve ılık, yazları sıcak ve kurak geçiyor. Bölge yaz ve kış sezonunda turistlerin uğrak noktası. Özellikle Milas tatil bölgelerine gelenler yaz aylarını tercih ediyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 32-34 derece arası oluyor. Bu da güneş, kum ve deniz tatili için tercih edilen dönem olan yaz ayında buraya gelinmesini sağlıyor. Sıcaklık bazen bunaltıcı derece olabiliyor ve o zamanlarda tatilciler denize girerek ya da yüksek dağlara çıkarak serinliyor. Yaz aylarında bölgeyi serinleten meltem rüzgarları da bulunuyor.

Milas'a kışları gelen ziyaretçi sayısı da oldukça fazla. Kış aylarında 12-14 derece olan sıcaklık burada gezilmesini kolaylaştırıyor. Kış aylarında bölgede yağmurlar oluyor ve nadiren yüksek dağların doruklarına kar yağıyor. Milas'a kışın gelenler tarihi ve kültürel tatil yapabiliyor. Yazın gelenler ise tarihi, kültürel ve deniz tatili yapıyor. Milas hem kendi içinde hem de çevresindeki ilçe ve şehirleri gezebileceğiniz iyi bir konumda yer alıyor.

Milas, deniz tatili yapanların çok tercih ettiği tatil yerleri arasına giriyor. Buradan Muğla'nın plajlarını, Milas tatil yerleri plajlarına ve çevre illerdeki yakın plajlara gitme imkanınız bulunuyor. Milas'a kışın geldiğinizde kültürel ve tarihi gezi yapmanın yanında çeşitli etkinliklere de kalabiliyorsunuz. Kış boyunca bölgede müzik festivalleri ve kamplar yapılıyor. Yazları geldiğinizde de deniz tatili yaparken katılabileceğiniz etkinlikler bulunuyor. Bunlardan popüleri eylül ayının ilk haftasında yapılan Milas Festivali. Eğer tatiliniz eylül ayına denk geliyorsa bol aktiviteli, geleneksel ürünlerin satıldığı ve eğlencelerin düzenlendiği bu festivale katılabilirsiniz.

Milas mimari dokusu ve insana huzur veren havasıyla eşsiz bir tatil yeri. Turizmin geliştiği Milas'ta ziyaretçi sayısını karşılayacak birçok Milas otel işletmesi bulunuyor. Turizmin fazla olmasından dolayı hizmet sektörü bölgede çok çeşitli ve kaliteli. Muğla Milas otelleri ziyaretçilere iyi şekilde hizmet vermek için ilçede konumlanıyor. Burada bulunan Milas otelleri ve pansiyonlar yaz aylarında kalabalık tatil adreslerinden oluyor.

Milas’ın harika güzelliklerine yakından şahit olmak için Milas otobüs bileti alarak direkt yola çıkabilirsiniz. Daha kısa sürede bölgeye ulaşmak isterseniz Muğla uçak bileti alarak tercihinizi hava yolundan yana kullanabilirsiniz. Milas araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek turistik yerlere konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Milas Görülmesi Gereken Yerler

Milas Bölgesi tarihi ve kültürel dokuyu üzerinde barındıran yapılara ve doğal güzelliklere sahip. Buralarda gezerken Milas hakkında kültürel ve tarihi bilgiler öğreniyor, eğlenceli zaman geçiriyorsunuz. Milas tatil otelleri içinde konaklama yapıyorken, çevrede gezebileceğiniz yerler şunlar;

 • Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı: Milas'ın ilçe merkezinde yer alan yer; lahit, podyum, Menandros Onur Sütunu ve Temenos Duvarı'ndan oluşuyor. Antik dünyanın harikaları içinde yer alan anıt; Mausolus'un babasının günümüze ulaşmış tek anıt olmasıyla önem taşıyor. Ölü kültürünü ve ölümün simgesi olan yapı sahip olduğu sanat ve mimari ile ön plana çıkıyor. Klasizm ve Helenistik sanatın önemli bir parçası olarak inceleniyor.
 • Baltalı Kapı: M.Ö. 1. yy'a ait olan kapı görülmesi gereken yerler arasında. Kapı kemerin üstünde yer alan çift yüzlü balta sembolünden dolayı bu ismi alıyor. Hristiyanların zamanında su kemerleri bu kapıya bağlanıyor ve o zamanların sosyal bir yapısı niteliğinde işlev görüyor. Balta motifi, palmet motifleri ve yivli bezemeleri ile kapı Antik Çağ sanatının önemli bir parçası.
 • Su Kemerleri: Milas'ın doğusunda bulunan, Erken Bizans Dönemi'nden günümüze ulaşan su kemerleri iki katlı bir yapıya sahip. Günümüzde ayakta olsa bile bir kısmı yıkılmış durumda. At nalı ve yuvarlak kemerlere sahip yapı taştan inşa edilmiş.
 • Gümüşkesen Mezar Anıtı: M.S. 2. yy'a ait olan mezar anıtı 8.45 m yüksekliğinde, gri-beyaz mermerden eğimli bir arazi düzleştirerek inşa ediliyor. İki katlı olan yapının üst katı silindir sütun ve kare payelerle destekleniyor. Kaideler ve sütun başlıklarında bitki bezemeleri bulunuyor. Asya-İyon sütun karakter özelliği taşıyan kaideler 0.35 metre yüksekliğe sahip. Üst örtüsü piramit görüntüsü oluşturan basamaklı bir şekle sahip. Alt katta ise dört paye ve kuzey-güney doğrultusunda birbirine bağlanan kirişler yer alıyor. Payeler silmeli ve sade başlıklara sahip. Zemin kat düzgün yontulmuş ve büyük mermerlerden oluşuyor. Yapı son derece gösterişli ve dikkat çekici.
 • Firuz Bey Cami: Dönemin Menteşeoğulları Valisi tarafından yaptırılan Firuzbey Cami Menteşoğulları’ndan günümüze gelen önemli eserlerden. Ters T planlı, kubbe ile örtülü cami klasik beylikler dönemi mimarisini yansıtıyor. Kubbe kurşunla kaplandığı için Kurşunlu Cami olarak da anılıyor. Kubbe renginden dolayı Gök Cami olarak da biliniyor.
 • Haci İlyas Cami: 1330 yılında inşa edilen caminin banisi Orhan Bey'dir. Batı Anadolu'nun eski cami örneklerinden olmasından dolayı önem taşıyor.
 • Milas Müzesi: İlçe ve çevresinde bulunan ören yerlerinde ortaya çıkan kalıntı ve eserlerin sergilendiği müze 1987 yılında ziyarete açıldı. Burada Iasos kazılarında ortaya çıkan kandiller; Milas ve etrafında kazılardan bulunan heykeller, heykel başları, mimari öğeler, Stratonikeia kazılarında bulunan altın eserler sergileniyor.
 • Milas Ulu Cami: 1378 tarihinde Ahmet Gazi tarafından yaptırılan cami, Milas'ın büyük camisidir. Toplanma yeri, dini ve sosyal bir yapı olan cami görülmesi gereken görkemli yapılar arasına giriyor.

Milas Tarihi

Milas Bölgesi 5000 yıllık bir geçmişe sahip. İlk zamanlar Anadolu milletlerinden Karia Uygarlığı'nın önemli bir kenti olarak yerleşim görüyor. Antik Çağ'da Mylasa olarak bilinen yer Sodra Dağı'nın ucuna kurulan bir kent. Karya Uygarlığı ve Menteşeoğulları için başkent olması burayı önemli tarihi ve kültür kenti yapıyor. Burada Karya Uygarlığı, Romalılar, Bizanslılar, Menteşeoğulları, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyet kuruyor. Bu uygarlıklara ait eserlere Milas çevresinde rastlanılıyor.

Milas hakkında bilinen efsanelerden biri ismini rüzgar tanrısı Ailos'un soyundan olan Mylasos'dan aldığı. Mylasa M.Ö. 1. yüzyılda kuruluyor. Milas tarihinde burada 27 antik kentin olduğu biliniyor. Bunlardan bazıları günümüze ulaşıyor. Milas tarih boyunca deniz ticaretine hakim olan bir bölge. Burada üretilen mermerlerin deniz yoluyla ticareti yapıldığı biliniyor. Mermerlerin fazla olması, bölgedeki mermer ocakları bunun hem ticarete hem de yapılara olumlu şekilde yansımasını sağlıyor. Bölgede çok sayıda mermer yapı bulunuyor. Milas Roma döneminde büyüyor ve Bizans'ta geniş halini alıyor. 13. yy'da Türklerin hakimiyetine giriyor ve Cumhuriyetin ilanından sonra Muğla'nın ilçesi haline geliyor.

Milas Antik Kentleri

Milas'ın çevresinde kazılarla ortaya çıkan ve kalıntıları ulaşılan önemli tarihi verilerin elde edildiği antik kentler bulunuyor. Milas Bölgesi hakkında bizi bilgilendiren bu kentler şunlar;

 • Beçin: Beçin şehri beylikler dönemi ve Türk kültürü için önemli bir yere sahip. Bir dönem Menteşeoğulları’nın başkenti oluyor. Kentte günümüze Bizans şapeli, Menteşeoğulları’na ait medrese, türbe, Osmanlı Dönemi'ne ait medrese, cami, hamam ve konak yapıları buluyor.
 • Labranda: Haç Merkezi olduğundan önem taşıyan, kutsal bir alan olarak kurulan kent hakkında Heredot'un yazılarından bilgileniyoruz. Burası Karialar için önemli bir din merkezi. Burada 14 km uzunluğunda Kutsal Yol bulunuyor.
 • Euromos Antik Kenti: Milas'a 12 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent Roma döneminde Eurome olarak anılıyor. Kent birçok medeniyet arasında el değiştiriyor. Roma Dönemi içinde bağımsız bir kent halindeyken, Bizans Dönemi'nde piskoposluğa bağlanıyor. Kentte 1969-75 tarihlerinde ilk kazı çalışmaları yapılıyor. Günümüzde kazılar halen devam ediyor.
 • Herakleia Antik Kenti: Antik Çağ'da Latmos ve Latmia isimleriyle anılan kent doğal güzellikleri ile biliniyor. Helenistik dönemde burası önemli bir ticaret kenti. Kentteki kaya resimleri ilk aile tablosunun sembolik bir hali olmasıyla önem taşıyor.

Milas Otel Fiyatları

Aktif turizmin gerçekleştiği Milas, sahip olduğu otel işletmeleriyle çok çeşitli konaklama seçeneklerine ve fiyatlara sahip. Milas'ta yazın çok tercih edilen oteller deniz kenarlarında bulunuyor. Milas otelleri fiyatları konuma, zamana, otel özelliklerine ve hizmetlerine göre değişiklik gösteriyor. Deniz kenarında, popüler olan otel işletmeleri yüksek fiyatlara sahip.

Milas otelleri uygun fiyatlı olanlar daha çok merkezde yer alan düşük yıldızlı otel, pansiyon ve apartlar. Milas konaklama seçeneklerinden size iyi hizmet verecek kaliteli ve daha uygun fiyatlı işletmeleri seçebilirsiniz. Erken rezervasyon, kampanyalar ve otel fırsatlarını takip ederek daha uygun Milas otel rezervasyon işlemleri yapabilirsiniz. Kalacağınız oteli seçerken önce bütçenize sonra da otel olanaklarına bakmanız gerekiyor. Her bütçeye uygun, farklı hizmet ve özelliklere sahip otel işletmeleri bulunuyor.

Milas Apart Otel

Tatile gittiğinizde kalabalıksanız ve evinizde gibi hissetmek istiyorsanız apart oteller tam size göre. Milas apart otel işletmeleri ilçe merkezinde ve denize yakın yerlere konumlanıyor. Denize yakın olan Milas apart otelleri daha yüksek fiyatta olurken merkezdekiler kalabalık konaklamalar için uygunluk taşıyor.

Apart oteller ev tipi konaklama yapmaya uygun, tatilinizi rahat geçireceğiniz yerler arasına giriyor. Ailelerin özellikle tercih ettiği otel türü oda, banyo ve mutfak hizmetinden oluşuyor. Yemeklerin size ait olduğu otel işletmelerinde, varsa otel restoranlarından ek ücret ödeyerek de yemek ihtiyacınızı giderebiliyorsunuz. Muğla otelleri apart oteller sık tercih edilen konaklama tipleri arasına giriyor. Uygun fiyata, konforlu ve rahat bir tatil yapmanız için ideal.

Milas Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel