Isparta Otelleri

Isparta Otelleri Hakkında
En Yakın
Havalimanı
Isparta Süleyman Demirel Havalimanı
En Yakın
Otogar
Isparta Otogarı
Otel
Sayısı
58
Ortalama 2 Kişilik
Konaklama Fiyatı
3.316 TL
En Ucuz Gecelik
Oda Fiyatı
540 TL
Otellerin
Ortalama Puanı
8,3/ 10

Isparta Otel Bölgeleri

Isparta Hakkında

Isparta Otelleri

Isparta Türkiye'nin güneybatı kısmında, Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyinde bulunuyor. Göller Bölgesi’nde yer alan belde yaklaşık dokuz bin kilometrelik alanı kaplıyor. Isparta Bölgesi içinde Atabey, Eğirdir, Gelendost, Sütçüler, Keçiborlu, Aksu, Yalvaç, Gönen, Şarkıkağaç, Senirkent, Yenişarbademli, Uluborlu olmak üzere 12 ilçe bulunuyor.

Isparta'nın tarihi Paleolitik döneme dayanıyor. Yunanlılar tarafından bölgeye Is-Barid deniliyor. Sonrasında bu isim yerini başta Sparta, sonra da Isparta'ya bırakarak günümüze kadar geliyor. Doğu Roma ve Bizans egemenliği altında olan Isparta, 1204 yılından sonra Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına girip 1391 yılı itibariyle Osmanlı Devleti topraklarına katılarak bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri oluyor.

Günümüzde de şehir geçmişteki işlevini devam ettiriyor. Şehrin gelir kaynağının büyük bir kısmını gül yetiştiriciliği, tarım ve hayvancılıktan karşılıyor. Gülün meşhur olduğu şehirde Isparta Gülü, Rosa Moschata ve Rosa Gallica türlerinin birleşmesi sonucu ortaya melez bir tür çıkıyor. Diğer bir adı "Fındık Gülü" olan Isparta Gülü birçok üründe kullanılarak şehirde tarım ve hayvancılığın yanında önemli bir geçim kaynağı oluyor. Dünya üzerindeki gül yağı üretiminin yarısından fazlası Isparta'dan karşılanıyor. Isparta böylece bu sektörün birincisi olarak karşımıza çıkıyor.

Isparta, güllerinin yanı sıra lavanta bahçeleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Lavanta bahçeleri ve gülleri ile hasat zamanı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Hasat zamanı buraya birçok turist geliyor. Isparta sahip olduğu ürünler sayesinde turizme de katkı sağlıyor. Isparta'yı ve doğal güzelliklerini görmek için gelen ziyaretçiler, Isparta otel işletmelerinde kalıyor. Isparta gül ve lavanta bahçeleri ile tarihi eserleriyle ve doğal güzellikleriyle turistlerin gözdesi olan bölgedeEğirdir otellerihizmet veriyor.

Kış sporlarına ilgi duyanlar için 23.500 metre uzunluğunda bir kayak pisti olan Davraz Dağı da oldukça turist çekiyor. Şehirde incelenen 28 tane mağara ve birçok antik kent kalıntıları, anıt mezarlar, tapınak kalıntıları ve su kemerleri bulunuyor. Sahip olduğu tüm bu doğal, kültürel ve coğrafik özellikleriyle turistlerin gözde mekanlarından olan Isparta tatil için tercih ediliyor. Isparta otelleri şehri gezmeye gelenler için huzurlu, konforlu ve güvenilir bir konaklama hizmeti sunuyor.

Isparta Görülmesi Gereken Yerler

Isparta Bölgesi görülmesi gereken doğal güzelliklere, tarihi yerlere ve mekanlara sahip. Isparta tatil yerleri çevresinde kendi aracınızla, otel servisleriyle veya çeşitli ulaşım hizmetleriyle gidebileceğiniz yerler şunlar;

 • Davraz Kayak Merkezi: Kayak merkezi, şehir merkezine 26 km mesafede bulunuyor. Kayak merkezi sayesinde Isparta, kış sporları seven turistlerin ilgisini çekiyor. Isparta’yı kış turizminin parçası haline gelen kayak merkezinde kış sporları aktivitelerine katılıyorsunuz. Davraz Kayak Merkezi hem güvenli pisti hem de eşsiz güzellikteki Eğirdir Gölü manzarasıyla ziyaretçilerin keyifli bir kış tatili geçirmelerini sağlıyor.
 • Kovada Gölü Milli Parkı: Park, Eğirdir ilçesinin merkezine 25 km mesafede bulunuyor. Milli park konumunda olan Kovada Gölü Parkı sahip olduğu çeşit çeşit ağaç ve bitki örtüsü ile hayvan yaşamına da ev sahipliği yapıyor. Doğayla iç içe, ünlü kelebeklerini izleyebileceğiniz park görülmesi gereken yerlerden.
 • Uluborlu Kalesi: Isparta'da gezilecek yerler arasında olan Uluborlu Kalesi sarp kayalık üzerine, manzaraya karşı inşa ediliyor. Kale iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Dış kale çok fazla hasara maruz kalmış olup yıkılmış durumdayken, iç kale korunarak günümüze kadar yıkılmadan ulaşmayı başarıyor. Uluborlu Kalesi, Uluborlu'nun önemli tarihi yapılarındandır.
 • Karacaören Gölü: Aksu Çayı üzerine yapılmış bir baraj gölüdür. Enerji üretmek ve sulama amacıyla yapılmış olup, Isparta ve Burdur arasında yer alıyor. Çevresinde bulunan kızılçam ve anıt ağaçları ile doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Gölü ziyaret ettiğinizde su sporu aktivitelerine katılabilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan balıkçı lokantalarındaki lezzetleri de deneyebilirsiniz.
 • İnönü Mağarası: 27 m uzunluğa sahip mağara, Isparta'nın Eğirdir ilçesinde yer alıyor. Mağarada yağmurlu günlerde içinde küçük gölcükler oluşuyor. Aynı zamanda dar bir ikinci katı bulunuyor. Daha önce mağara içinde yapılan araştırmalarda iskeletlere rastlanılıyor. Bu yüzden mağaranın bir zamanlar mezar olarak kullandığı düşünülüyor. İnönü Mağarası, Isparta'nın doğal oluşuma sahip gezilecek yerleri arasında yer alıyor.
 • Aya Payana Kilisesi: Şehir merkezinde Turan Mahallesi'nde bulunuyor. 1750 yılında inşa edildiği biliniyor. Kilise dikdörtgen şeklindeki planı, ahşaptan yapılan tavanı ve içi ahşap dışı sıva ile kaplı olan sütunları ile oldukça dikkat çekiyor. Kilise 1999 yılında restore edilerek yenileniyor. Din turizmi açısından gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Isparta'ya Nasıl Ulaşılır?

Tatilinizi geçirmek istediğiniz Isparta tatil yerleri içinde bulunan işletmeye rezervasyon yaptıktan sonra geriye Isparta’ya gitmek için yola çıkmak kalıyor. Isparta'ya hem hava üzerinden hem de kara yolu üzerinden ulaşım imkanı bulunuyor. Hava yolunu kullanmak isterseniz Isparta uçak biletialarak şehirde bulunan Süleyman Demirel Havalimanı'na gelen uçaklara binmeniz gerekiyor. Türkiye’de havalimanına sahip şehirlerden buraya direkt ya da aktarmalı seferler bulunuyor. Sefer saatleri geleceğiniz yere göre değişiklik gösteriyor. Yurt dışından bölgeye gelmek isteyenler de İstanbul Havalimanı’ndan aktarmalı olarak Isparta'ya gelebiliyor. Süleyman Demirel Havalimanı şehrin merkezinden 35 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanına geldikten sonra taksilerle veya havalimanı servisleriyle kalacağınız Isparta otel işletmelerine doğru gidebilirsiniz.

Kara yoluyla gelecekseniz Isparta otobüs bileti alarak şehirlerarası otobüsleri veya özel aracınızı kullanmanız gerekiyor. Özel aracınızla her şehirden tabelaları takip ederek Isparta'yı kolayca bulabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsle gelecekseniz de Türkiye’nin her yerinden direkt ya da dolaylı şekilde şehre ulaşmanız mümkün. Otobüs saatleri ve ulaşma zamanı geldiğiniz yere göre farklılık gösteriyor. Isparta Otobüs Terminali’ne geldikten sonra dolmuş veya taksilere binerek tatil yerinize geçebilirsiniz. Isparta’da daha konforlu bir gezi deneyimi yaşamanız için Isparta araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Isparta'da Konaklama Seçenekleri

Isparta'da tatilinizi geçirmek istiyorsanız kalacağınız otele karar vermeniz gerekiyor. Isparta turizm sektörünün geliştiği yerlerden. Bununla birlikte bölgede birçok farklı türde otel işletmeleri bulunuyor. Tatilinizi geçirmek istediğiniz yeri bütçeniz doğrultusunda seçmeniz gerekiyor. Isparta otelleri fiyatları her bütçeye uygun olarak bulunuyor ve oteller her türlü isteği karşılayabilecek konaklama seçeneklerine sahip. Isparta’da otel fiyatları işletmenin konumuna, özelliklerine, sağladığı hizmetlere, olanaklara ve gidilecek zamana göre değişiklik gösteriyor. Yaklaşık olarak 100 tesiste konaklama hizmeti sağlanıyor. Isparta’da çok tercih edilen konaklama çeşitleri şunlar;

 • Kayak Otelleri: Davraz Kayak Merkezi sayesinde şehre kış tatili yapmak için gidebiliyorsunuz. Isparta kayak otelleri özellikle kış aylarında yoğun ilgi görüyor. Isparta kayak otelleri genelde 4-5 yıldıza sahip ve kış konseptindeki butik otelleri olarak hizmet veriyor. Buralarda konaklarken kış sporlarına ve aktivitelerine katılabiliyorsunuz.
 • Pansiyonlar: Isparta otel fiyatları ucuz konaklamaya sahip işletmeler arasında pansiyonlar ilk sırada yer alıyor. Isparta'ya tatil için geldiyseniz konaklama için her bütçeye uygun ve oldukça konforlu pansiyonlar mevcut. Şehrin merkezinde, turistik yerlerde veya ara sokaklarda birçok pansiyon işletmesi bulunuyor. Pansiyonlar oda hizmetinin yanında ek ücretler dahilinde yemek hizmeti de veren Isparta otelleri ucuz olmasının yanında az sayıda insanın konakladığı için de tercih ediliyor.
 • 5 Yıldızlı Otel: Otellerin yıldız sayısı özelliklerine, verilen hizmetlere ve kalite standartlarına göre belirleniyor. Isparta otelleri 5 yıldız sahibi olanlar üst kalitede hizmete, birçok imkana, iyi bir mekan görünüşüne ve birçok olanağa sahip. Kaliteli ve konforlu bir tatil geçirmek istiyorsanız 5 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz.
 • Butik Otel: Butik oteller belirli bir konsepte sahip, genelde küçük boyutlu olan, kaliteli hizmet standardına ve sıcak bir ambiyansa sahip işletmeler. Isparta butik otelleri kış konseptinde, doğa içinde, doğal güzelliklere yakın şekilde konumlanıyor. Butik otel işletmeleri size keyifli ve konforlu bir tatil geçirme imkanı sunuyor.

Isparta'da Yapılacak Aktiviteler

Isparta Bölgesi içinde tatilinizi yaparken, tatilinizi çeşitlendirmek için katılabileceğiniz aktiviteler bulunuyor. Bu aktivitelerden bazıları şunlar;

 • Kamp ve Karavan: Isparta sahip olduğu doğal güzellikleriyle kamp yapmak için uygun bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Isparta'da kamp ve karavan yapabileceğiniz; Melikler Yaylası, Eğirdir Gölü, Altınkum Plajı, Kızıldağ Milli Parkı gibi yerler bulunuyor.
 • Kuş Gözlemciliği: Isparta'da bulunan; Kovada Gölü Milli Parkı, Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı, Eğirdir Gölü'nün Hoyran tarafı, Burdur Gölü'nün Keçiborlu içinde kalan kısımları kuş gözlemciliği yapabileceğiniz yerlerden. Her yıl birçok ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kuş gözlemciliği yapmak için buraya geliniyor.
 • Doğa Yürüyüşü: Sahip olduğu coğrafi koşulları ile Isparta trekking yapmak isteyenler için oldukça güzel bir tercih. Ormanın içinde, göllerin çevresinde ve çeşitli doğal oluşumlara yakın geziler yapabilirsiniz.
 • Mağara Keşfi: Isparta'ya gezmeye geldiyseniz mağaracılık yapmak için oldukça güzel bir yerdesiniz. Zindan Mağarası, İnönü Mağarası, Kuz Mağarası, Pınargözü Mağarası alternatifler arasında bulunuyor.
 • Dağcılık: Şehirde dağcılık yapabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Bunlar; Barla Dağı, Davraz Dağı, Akdağ, Sarp Dağ, Dedegöl Dağı, Eğirdir Sivrisi, Bozburun Dağı. Dağcılık için ekiplere katılarak profesyonel bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Isparta'da Ne Yenir?

Isparta hakkında tarihi, doğası, kültürü dışında bilinmesi gereken bir diğer şey de lezzetiyle mest eden mutfağı. Isparta tatilinizde bölgenin geleneksel lezzetlerini tatmak isteyebilirsiniz. Geleneksel restoranlarda tadabileceğiniz yemeklerin tadını unutamayacaksınız. Isparta'da ünlü yemeklerin başında Fırın Kebabı geliyor. Fırın kebabını tatmadan şehirden ayrılmamalı. Göllerinde yakalanan taze balıklarla yapılan Sazan Dolmasını da deneyebilirsiniz.

Osmanlı mutfağına ilginiz varsa Şalgam Aşı deneyebileceğiniz lezzetler arasında. Osmanlı mutfağından miras kalan Şalgam Aşı Isparta'nın yöresel yemeklerinden. Patates şeklinde kesilen şalgamların haşlanıp daha sonra kıymalı soğanlı harçla pişirilmesi ile hazırlanıyor. Pek bilinmeyen bu yemek Isparta'da mutlaka denenmesi gereken yemeklerdendir.

Şekli ve iç malzemeleriyle diğer mantılardan değişik şekilde sunulan tatar mantısı da burada deneyebileceğiniz geleneksel lezzetlerden. Geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken diğer bir lezzet Bakla Borani. Sağlıklı ve lezzetli olan sebze yemeği bölgede oldukça seviliyor.

Isparta Otobüsle Ulaşım

Sıkça Sorulan Sorular

hotel