Zboruri ieftine catre Irak

Servicii Clienți 24/7
Plată securizată
Peste 25 milioane
de vizitatori lunar
Cumpărați biletul în 2 minute

Companii aeriene care zboară către Irak

Informații despre Irak

COD TELEFON 0 964
POPULAȚIA 37.200.000

Aeroporturi populare în Irak

Aeroport Telefon Distanța pana în Centrul Orașului Mijloc de transport
Bağdat Aeroport

Ce trebuie să știți despre Irak

Irak ya da resmi ismiyle Irak Cumhuriyeti kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneydoğuda Kuveyt, güneyde Suudi Arabistan, güneybatıda Ürdün, batıda Suriye ile sınırı bulunan bir Orta Doğu ülkesidir. Başkenti ve büyük şehri Bağdat olan ülkenin diğer önemli kentleri Musul, Basra, Erbil, Kerkük’tür. Irak , sahip olduğu petrol rezervleri ile Körfez'in önemli ülkelerinden biri durumundadır. Körfez ülkeleri arasında Irak, Suudi Arabistan ve İran’dan sonra büyük yüzölçümüne sahip ülkedir. Soğuk ve kurak kışlar; sıcak ve bulutsuz yazlar Irak ikliminin temelini oluşturur. Ekolojik biyoçeşitliliğin hayli fazla olduğu ülkede bitki örtüsünün temelini ağaçlar ve bozkır oluşturmaktadır. Irak ekonomisi petrol ihracatı ve tarıma dayanmaktadır. 2014 nüfus sayımına göre nüfusu yaklaşık 33 milyon olan ülke halkının %75-80'i Araplar, %15-20'si Kürtler ve %5'i ise Türkmenler, Süryaniler ve diğer etnik gruplardan oluşmaktadır. Dini inanç bakımından ise halkın %97’si Müslüman’dır. Irak’ta Arapça ve Kürtçe olmak üzere iki farklı resmi dili bulunmaktadır. Irak resmi para birimi ise Irak Dinarı’dır. Başkent Bağdat’ta Irak Ulusal Müzesi, Bağdat Müzesi, Bağdat Kalesi, Sharabiya Okulu, Abbasi Sarayı, Al-Jawadain Holy Shrine, Al-Shaheed Monument, Zawraa Parkı, Abu Hanifa Camii, Al-Mutanabbi Meydanı, Um Al-Quaraa Camii, Haidewr Hane Camii, Buratha Camii, Bağdat Hayvanat Bahçesi gezilebilir. Ülkenin büyük ikinci şehri olan Musul’da Büyük Nureddin Camii, Umeyye Camii, Al-Hadba adıyla anılan Tuğla Minare, Mücahid Camii, Kara Saray, Cercis Peygamber Camii gezilebilir. Yemek kültürü olarak bakıldığında ise Arap ve Kürt milletlerinin karması olan bir Irak mutfağı bulunmaktadır. Kebap, etli yemekler, hamurlu tatlılar, bulgur pilavı ve baharatlı yiyecekler ön plandadır.

Bağdat'ın 16 km batısında bulunan Bağdat Uluslararası Havaalanı ülkenin büyük havalimanıdır. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Atlas Global ve hem İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan hem de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları ile aktarmasız olarak 2 saat 55 dakika’da Bağdat Uluslararası Havaalanı’na seyahat edilebilir. Royal Jordanian, Middle East Havayolları, Fly Dubai, Emirates, Qatar Airways gibi birçok firma ile de aktarmalı olarak Bağdat’a seyahat edilebilir.

Orta Doğu’nun ve Körfez’in gözde ülkelerinden olan Irak’a yapacağınız seyahatler için Irak uçak biletinizi oBilet.com adresinden alabilirsiniz. oBilet üzerinden tüm Irak uçuşlarını görebilir, ucuz Irak uçak biletinin sahibi olabilirsiniz.

Bir Ortadoğu ülkesi olan Irak ya da resmi adıyla Irak Cumhuriyeti, Türkiye'nin güneyinde yer alan Batı Asya'da bulunan bir ülkedir.

İstanbul'dan Irak'a Türk Hava Yolları, Flydubai, Qatar Airways, Pegasus, Atlas Global, Royal Jordanian ve Gulf Air havayolu şirketleri sefer düzenlemektedir. ülkeye uçak yolculuğu ile gitmeyi tercih edenlerin Irak uçak bileti almaları gerekmektedir.

Türkiye - Irak uçak bileti THY tarafından da satılmaktadır. Diğer havayolu şirketleri de araştırılarak Irak uçak bileti fiyatları ve uçuş detayları hakkında istenilen bilgilere ulaşılabilir. İstanbul ve Ankara'dan Irak'a uçan vatandaşlarımız Basra International (BSR), Bağdat (BGW), Bağdat Saddam International (SDA), Erbil International (EBL), Mosul (OSM), Najaf (NJF), Sulaimaniyah International (ISU) havalimanlarına direk ya da aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirler. Biletall.com üzerinden Irak uçak bileti rezervasyon işlemleri de yapılmaktadır.

Irak'a gitmek için rahat ve kolay ulaşım, havayolu taşımacılığı ile sağlanır. Karayolu ile de gitmenin mümkün olduğu Irak'a 2113 km (yaklaşık 1 gün 1 saatlik) sürecek bir yolculuğun ardından ulaşmak mümkündür.

Irak uçak bileti Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yolları başta olmak üzere birçok firma tarafından satılmaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ya da Atatürk Havalimanı'ndan Irak'a, direkt ya da aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirsiniz, Biletall.com üzerinden yapacağınız Irak Türkiye uçak bileti sorgusunda uçuşlarla ilgili bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile çok uzun bir yolculuğun ardından ulaşılabilen Irak Türkiye arası uçakla kaç saat sorusunun cevabı ise İstanbul'dan direk uçuş ile yaklaşık 2 saat 45 dakika olarak verilebilir. Fakat diğer havalimanlarından kalkış ve aktarma ile bu sürede değişiklikler yaşanmaktadır.

Irak Türkiye uçak biletleri hakkındaki bilgilere Biletall.com üzerinden detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sefer günü, zamanı, havayolu firmaları ve aktarma seçeneklerine göre birçok çeşitlilik gösteren Irak Türkiye uçak bileti fiyatları bu opsiyonlara göre değişmektedir.

Irak Türkiye uçak seferleri, fiyatları ve varış süreleri de farklılık göstermektedir. Türk Hava Yolları, Pegasus veya Qatar Airways ile direkt ya da aktarmalı olarak uçabilirsiniz Irak Türkiye uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika sürmektedir.

Irak Türkiye uçak saatleri tercih edilen havayolu şirketi, tercih ve yoğunluğa bağlı sebeplere göre çeşitlilik göstermektedir. Biletall.com internet sitesi üzerinden yapacağınız araştırma ile bu bilgilere doğru ve hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile aynı saat diliminde (GMT+3) bulunan Irak ile aramızda saat fark bulunmaktadır. En ucuz Irak uçak bileti alabilmek için önceden uçuş zamanı ayarlanarak bilet alınması ve Biletall.com üzerinden kampanyaların takip edilmesi yararınıza olacaktır. Ayrıca charter uçuşlar ile de Irak'a uçmak mümkündür.

 

Irak'a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (karşılıklı uygulama gereği) Türkiye'den direk uçuşla 10 gün kalış süreli vize uygulamasından yararlanabilirler.

Yaz aylarında sert ve kurak bir havaya sahip olan Irak için uygun seyahat zamanı, daha serin ve ılıman olan bahar ayladır. Irak'ta mevsimler, özellikle de kış ve yaz mevsimleri kuzey ve güney bölgeleri arasında büyük farklılık göstermektedir. Güney kısmında uzun ve sıcak olarak geçen yaz mevsimi kuzeyde daha serin ve kısa geçmektedir. Kış mevsimi ise kuzey bölgede daha sert geçmektedir. ülke genelinde yağışlı mevsim kış aylarıdır.

Irak resmi adıyla Irak Cumhuriyeti Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş ve eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir topraklar üzerindedir.

Sahip olduğu petrol rezervleri, Afrika, Asya ve Avrupa arasında bir geçit durumunda olması ülkeyi Orta Doğu'nun stratejik öneme sahip noktalarından biri yapmaktadır. 18 ayrı şehirden meydana gelen Irak kozmopolit bir yapıya sahiptir. Arap, Kürt ve Asuriler'in çoğunluğunu oluşturduğu etnik yapıya sahip olan Irak'ta, nüfusun %3'lük Hıristiyan olan bölümü dışında kalan kısmı Müslüman'dır.

ülke ekonomisinin temelini petrol oluşturmaktadır, zengin petrol rezervlerine sahip Irak, petrol keşfedilmeden önce tam bir tarım ülkesi durumundaydı. Eskisi kadar olmasa da günümüzde de önemini taşıyan tarım için petrolden elde edilen gelir ile tarımda modernleşme çalışmaları yürütülmektedir.

Bağdat, Basra, Kerbala, Kerkük, Süleymaniye ve Erbil, Irak'ın önemli şehirleridir.

Irak'ın Başkenti

Irak'ın başkenti Bağdat'tır. Irak'ın tam ortasında bulunan şehir Farsçada Tanrının verdiği anlamına gelir. Yaklaşık 8 milyon bir nüfusa sahip olan başkent ziyaretlerinizde merkeze yakın otellerde ve Green Zone adı verilen ve uluslararası güvenli bölge ilan edilen bölgede konaklamalısınız.

Irak Nüfusu – Irak Resmi Dili

Oldukça genç bir nüfus yapısına sahip olan Irak'ta yaklaşık olarak 37.2 milyon insan yaşamaktadır. Arapça ve Kürtçenin resmi dil olarak kabul edildiği ülkede 2012 yılında Türkmence, Süryanice ve Asurice de eklenerek resmi dil sayısı 5'e çıkmıştır.

Irak Para Birimi

Irak Cumhuriyeti'nin para birimi Irak Dinarı'dır. (Iraqi Dinar / IQD)

Irak'da Saat Kaç?

Irak ve Türkiye aynı saat diliminde (GMT +3) bulunduğu için Irak Türkiye saat farkı yoktur.

Irak'ta Ne Ucuz? Irak'tan Gelirken Ne Getirilir?

ülkemize göre elektronik ürünler özellikle de mobil telefonlar oldukça ucuz. Bağdat'ta yer alan bakır pazarına da uğrayarak kendinize ve sevdiklerinize el işçiliği ile yapılmış bakır eşyalar alabilirsiniz.

Irak'a uçmak için 5 sebep ve detayları siz değerli okuyucularımız için paylaşıyoruz.

Medeniyetin beşiği sayılan Mezopotamya toprakları üzerinde bulunan Irak'ta Arap ve İslam tarihine ait tarihi bir geçmiş vardır. Ziyaret etmeniz gereken tarihi yerlerin başında Irak Ulusal Müzesi, Al-Faw Sarayı, Babil Antik Kenti ve El Askeri Camii gelmektedir.

İslam, Arap ve Mezopotamya kültürlerinin çeşitliliğinin yaşandığı Irak'a yapacağınız ziyaretler ile farlı kültür ve kültürel mirasları tanıma ve öğrenme şansına sahip olacaksınız.

200'e yakın Türk mimari eserin bulunduğu Irak'ta Bağdat Kalesi, Azamiye Kalesi, İmam-ı Azam Ebû Hanife Külliyesi, Saray Camii ve Ahmediye Camii ziyaret edilmesi gereken yerlerden sadece birkaçıdır. Arap mimarisine ait diğer yapıların da ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Samarra, Kazımeyn, Kerbela, Necef, El Askeri Camii İslamiyet özelliklede Şii Müslümanlar için kutsal sayılacak yerler arasındadır.

İslamiye ve Arap kültürünün eski ve yeni mutfağının harmanı ile şekillenmiş bir mutfağa sahip olan Irak'ta her damak tadına uygun yiyecek bulmak mümkün. Türk yemekleri ile benzerlik gösteren hatta Türk yemekleri ile aynı olan lezzetleri mutlaka denemeniz önerilmektedir.

Irak'a gelip ziyaret etmeden dönmemeniz gereken şehirler içinde başkent Bağdat, Erbil, Musul ve Basra Irak'ın güzel şehirleri arasında yer almaktadır.

Bağdat

Irak'ın başkenti ve önemli şehirlerinden biri olan Bağdat, İslam dünyasının medeniyet merkezlerinden biridir. Ziyaret edilmesi gereken birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Bağdat'ta Abbasi Sarayı ve Irak Ulusal Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerin başındadır.

Erbil

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Erbil Kalesi şehrin ziyaret edilmesi gereken önemli yeridir. Kürdistan bölgesel yönetimin başkenti olarak kabul edilen Erbil kozmopolit yapısı ile bir kültür zenginliği sergilemektedir. Erbil'e gittiğiniz zaman teleferikler ile birbirine bağlanan parkları gezmeyi de ihmal etmeyin.

Musul

Irak'ın 3. büyük şehri olan Musul bulunduğu bölgenin ve Orta Doğu'nun önemli ve büyük eğitim ve araştırma merkezi olarak kabul edilir.

Basra

ülkenin güneyinde bulunan şehir körfez bölgesinin önemli limanı konumundadır. Arap Yarımadası dışında inşa edilen ilk cami olan İmam Ali İbn Talib Camii ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Irak'ta tarihi, turistik ve kutsal olarak kabul edilen ziyaret edilecek yer sayısı o kadar çeşitlidir ki, bir turla değil de kendi başınıza gidecekseniz önceden bir gezi planı oluşturmanızda yarar vardır.

Irak'tan Ne Alınır? Alışveriş Yapılacak Yerler

Irak'a gittiğiniz zaman alışveriş yapabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri, açık pazarlar ve sokak satıcıları seçenekleriniz arasındadır. Alışveriş için uygun şehir Erbil'dir. Giyimden elektronik eşyaya kadar alabileceğiniz geniş bir alışveriş çeşitliğine sahiptir. Kilim, halı, bakır ve gümüş, baharat ve yöresel ürünler alabileceğiniz açık pazar yerlerine de uğramanız gereken yerlerdendir.

Irak'ın Doğal Güzellikleri

Irak'ın doğal güzellikleri arasında ilk sırada Gulena Dağı'ndaki Kuneba Mağarası sayılabilir, mağara içindeki sarkıtları mutlaka görmelisiniz. Süleymaniye'nin 70 km uzağında bulunan Dukan Gölü de ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Irak'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Gezilecek tarihi yerler çok çeşitli olduğu için bir gezi planı yapılması gerekmektedir. Erbil Kalesi, Ali İbn Talib Camii, El Askeri Camii, Babil Antik Kenti, Bağdat Kalesi, İmam Ali Türbesi ve El-Hannanah Camii ve Sami Abdurrahman Park gezilmesi gereken yerlerdendir.

Irak Gezi Rehberi

Orta Doğu'nun önemli ülkelerinden biri olan ve medeniyetin beşiği sayılan Mezopotamya topraklarına kurulu olan Irak özellikle de Erbil turizmin parlayan yeni yıldızı olarak görülüyor. Sayısız kutsal ve tarihi yerlere ev sahipliği yapan Irak'a yapacağınız gezinizi önceden planlamanız faydalı olacaktır. İslam, Arap, Kürt ve Mezopotamya kültürlerinin bir sentezi olan ülkede müzik, yemek, mimari, kıyafetler ve yaşam tarzında bu etkileri fark etmemek mümkün değil.

Kuzey ve güney olarak 2 ayrı bölgeden oluşan ülkede çok farklı yöresel lezzetler bulmak mümkün. Türk mutfağı ile paralel bir yapıya sahip olan Irak mutfağı hem et hem de sebze yemekleri bakımından büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Kebaplar vazgeçilmez lezzetlerin başında gelmektedir. Kürt ve Arap mutfağının özelliklerini taşıyan ülkede damak tadınıza uygun birçok yemek bulacaksınız.

Biryani Pilavı, Pirince Yeni Bir Anlam Katan Lezzet

Biryani baharatı ve tavuk göğsünün pirinçle birleşiminden oluşan bu pilavı mutlaka denemelisiniz.

Kubbeh, Pirinçli İçliköfte

Yöresel lezzetlerin içinde güzeli diyebileceğimiz; ceviz, pirinç, sarımsak ve baharatlardan oluşan eşsiz bir lezzet.

Kerkük Lokması, Yemek Sonrası Tatlı

ülkemizdeki lokma tatlısı ile aynı olan ve Hindistan cevizi ile servis edilen bu lezzet yemeklerden sonra mutlaka tadılmalı.

Erbil Kebabı, Eşsiz Lezzete Sahip Bir Kebap

Patates, kıyma, maydanoz ile yapılan bu köfte soğan ve yeşillikler ile servis edilir. Mutlaka tadılması gereken yemeklerden biridir.

Samak Mashwi Bil-Summa, Balık Kültürüne Yeni Bir Lezzet

Tandırda yapılan eğer tandır yoksa fırında yapılan bir çeşit sumaklı balık dolmasıdır.

flight