Autocare catre Uçhisar

Serviciu Clienți 24/7
Plată securizată
Fără comision, gratuit
Peste 25 milioane de utilizatori
pe lună
Cumpără biletul în 2 minute
Rambursare integrală
la Biletele anulate

Informatii despre Uçhisar

ORAȘ Nevşehir
COD TELEFON 0 384
NUMĂR AUTO 50
NUMĂR DE TERMINALE DE AUTOBUZ 1

Informații pe care trebuie să le cunoașteți după ce cumpărați biletul de autobuz Uçhisar

Uçhisar Otelleri

Uçhisar, her yıl sayısız yerli ve yabancı turisti misafir eden Kapadokya bölgesinde yer alıyor. Hayranlık uyandırıcı doğal güzellikleri tarihî eserlerle bir araya getiren bu bölgeye gelmişken Uçhisar’ı görmemek olmaz. Zira büyüleyici bir manzara sunan Kapadokya’nın en yüksek noktası ve doğanın bizlere sunduğu en özgün hediyelerden olan peribacalarında çarpıcı örnekleri bu beldenin sınırları içinde bulunuyor. Tabii bunların yanına eşsiz tarihî yapıları ve diğer doğal güzellikleri de ekleyebiliriz. Yılın her döneminde apayrı deneyimler vadeden bu beldede hizmet veren Uçhisar otelleri, masalsı bir gezi deneyimi yaşamak isteyen herkese kapılarını ardına kadar açıyor.

Uçhisar Hakkında

Uçhisar, Nevşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir belde. Kapadokya’nın bir diğer önemli noktası Göreme’ye sadece 5 km uzaklıkta bulunan Uçhisar, Nevşehir Otogar’ına ise yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Böylelikle bu beldeyi ziyaret edebilmek için gönül rahatlığıyla bir Nevşehir otobüs bileti almayı da tercih edebilirsiniz. Uçhisar’ın coğrafî konumunun turistik açıdan da oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Zira burası, peribacalarının yoğun olarak görüldüğü noktadan 40 km yukarıda kalıyor. Kapadokya kartpostalları tadında fotoğraflar çekmeyi için Uçhisar’dan daha uygun bir nokta bulmanıza bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.

Uçhisar’ın adı, beldenin tarihî özelliklerinden geliyor. İnanışa göre geçmişte Kapadokya bölgesi, üç farklı kaleden gözlenerek korunuyormuş ve Uçhisar, adından da anlaşılacağı üzere bunların en uçta olanıymış. Beldede kurulu olan kalenin görüş alanına bakınca eskiden burada yaşayan toplulukların yerinde bir karar verdiklerini söylemek zor değil.

Karadokya’ya gelenleri ilk karşılayan belde olan Uçhisar’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Cilalı Taş Devri’ne ait kalıntılar da bu bölgenin tarihinin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Bir dönem Asur ve Hitit medeniyetlerine ev sahipliği yapan bu bölgede daha sonra Hristiyanların yaşadığı biliyor. Ardından da buranın hâkimiyeti Türklerin eline geçiyor. Hâl böyleyken Uçhisar tatil için tarih ve kültürle bezeli farklı bir deneyim arayanlara benzersiz tecrübe sunan bir beldeye dönüşüyor.

Uçhisar’da genel itibarıyla karasal iklim hâkim. Bölgede kışları soğuk, yazları ise sıcak geçiyor. Fakat bu, yaz ya da ilkbahar aylarının Uçhisar otel alternatiflerinde konaklayarak geçireceğiniz bir tatil için tek ideal zaman olduğu anlamını taşımıyor. Çünkü tüm Kapadokya bölgesi, kış mevsiminde özellikle de karla kaplandığı dönemlerde eşsiz bir deneyim vadediyor. Buradan hareketle Uçhisar tatil otellerinin tüm yıl boyunca yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Uçhisar’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihî değerler, Uçhisar hakkındaki en önemli detaylar arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu bölgeye yaptığınız seyahatin eksik kalmaması adına pek çok farklı noktayı görmeniz gerekiyor. Uçhisar otellerinde konaklarken rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz etkileyici yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uçhisar Kalesi: Kapadokya’yı yüksek bir noktadan seyretmek istiyorsanız bulabileceğiniz en iyi seçenek Uçhisar kalesi. “Kapadokya’nın Gözü” olarak da anılan yapı, sadece bu bölgeyi değil, Erciyes Dağı’nı dahi görebileceğiniz son derece geniş ve etkileyici bir manzara sunuyor. Tarih boyunca önemli bir gözetme noktası olarak kullanılan kale, iki farklı peribacasının birbirine sokulmasıyla oluşmuş. En yüksek noktasına çıkmak için sayısı yüzleri bulan basamakları tırmanmanız gerekse de Uçhisar Kalesi, bu çabanın karşılığını fazlasıyla veriyor.
  • Güvercinlik Vadisi: Kapadokya’nın doğal güzelliklerini ve sunduğu etkileyici atmosferin tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız Uçhisar bölgesi otellerinde konaklarken mutlaka Güvercinlik Vadisi’nde trekking yapmalısınız. 4 km genişliğindeki bir alana yayılan bu vadide 9. yüzyıla kadar güvercin yetiştiriciliği yapıldığına inanılıyor. Hatta burada bulunan kayalardaki oyuklarda toplanan güvercin gübrelerinin o dönemki tarımsal faaliyetler açısından büyük önem taşıdığı da anlatılanlar arasında yer alıyor.
   • Tığraz Kalesi: Yedi katlı yapısıyla görenleri bugün bile kendine hayran bırakan Tığraz Kalesi’nin içinde birçok oda, depo ve mahzen bulunuyor. Tabii bu yapının en dikkat çekici özelliklerinden biri de ev sahipliği yaptığı yer altı kanalları. Her ne kadar bugün itibarıyla içine girilemese de Tığraz Kalesi, bölgenin genel yapısı hakkında sunduklarıyla mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde kendine yer buluyor.
    • Göreme Milli Parkı: UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Göreme Milli Parkı, Kapadokya’nın en çarpıcı noktalarından biri olarak anılıyor. Burası, doğanın imza attığı sanat eserleri şeklinde niteleyebileceğimiz peribacalarını görmek için ideal noktaların başında geliyor. Ek olarak park sınırları dâhilinde bulunan, bölgeye ilk gelen Hristiyanların taşları oyarak yaptığı kiliseler, insanı hayrete düşürecek nitelikte.

Elbette ki Uçhisar otellerinde konaklarken görebileceğiniz yerler bu saydıklarımızla sınırlı değil. Örneğin Göreme ve Uçhisar arasındaki seyir teraslarında içeceğinizi yudumlarken Kapadokya'nın eşsiz manzarasını seyre dalıp büyüleyici bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Uçhisar’a Nasıl Gidilir?

Uçhisar’a ulaşabilmek için tercih edebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Söz konusu seçeneklerden ilki, bölgeye düzenlenen otobüs seferlerini kullanmak. Bu şekilde doğrudan ilçeye ulaşabileceğiniz gibi öncelikle Nevşehir’e gelip sonrasında servis araçlarıyla Uçhisar’a geçiş yapmanız da mümkün. Bu alternatifin sizin için en ideal olduğunu düşünüyorsanız hemen Uçhisar otobüs bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Bölgeye hava yoluyla gelme şansınız da bulunuyor. Bunun için Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na iniş yapan uçakları tercih etmeniz gerekiyor. Siz de bu alternatifi tercih ediyorsanız hemen Nevşehir uçak bileti seçenekleri arasından planınıza en uygun olanı belirleyerek bu unutulmaz tatile ilk adımınızı atabilirsiniz.

Uçhisar ile havaalanı arasındaki mesafe yaklaşık 35 km. Yani uçaktan inmenizi takiben ortalama yarım saatlik bir yolculuğun ardından en iyi Uçhisar otelleri arasında tercih ettiğiniz tesise giriş yapabilirsiniz. Tatiliniz boyunca görmek istediğiniz noktaları rahatça gezmek istiyorsanız araç kiralama hizmetinden yararlanıp ulaşımı sizin için bir sorun olmaktan çıkma şansınız da da bulunuyor.

Uçhisar’a ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de özel aracınızı kullanmak. Bu bölge ile büyük şehirler arasındaki mesafeleri ve ortalam yolculuk sürelerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • İstanbul - Uçhisar; Mesafe: 752 km, Yolculuk Süresi: 7 saat 50 dakika
 • Ankara - Uçhisar; Mesafe: 280 km, Yolculuk Süresi: 4 saat 54 dakika
 • İzmir - Uçhisar; Mesafe: 766 km, Yolculuk Süresi: 9 saat 5 dakika
 • Bursa - Uçhisar; Mesafe: 628 km, Yolculuk Süresi: 7 saat 7 dakika

Uçhisar otellerinde geçireceğiniz tatil tercih edebileceğiniz pek çok ulaşım seçeneği mevcut. Bu seçeneklerin hem planınıza uygunluğunu hem de ekonomik boyutunu değerlendirerek Kapadokya’nın masalsı atmosferine doğru yelken açabilirsiniz.

Uçhisar Otelleri: Uçhisar’da Nerede Kalınır?

Uçhisar konaklama alternatifleri açısından oldukça zengin bir bölge olarak değerlendirilebilir. Kapadokya’nın turistik potansiyelinden ileri gelen bu durum sayesinde bölgede herkesin beklenti, istek ve şartlarına uygun tesisler bulunuyor. Hayalinizde, bu büyülü dünyanın tadını lüks bir konaklama deneyimi eşliğinde çıkarmak varsa tercihinizi bu doğrultuda yapabilir, her açıdan kusursuz bir tatil geçirebilirsiniz. Uçhisar’da bütçenizi zorlamayacak pek çok tesis opsiyonu da yer alıyor. Siz de seçimizi en uygun Uçhisar otelleri arasından yaparak anılarınıza hem hesaplı hem unutulmaz bir tatil tecrübesi ekleyebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında Uçhisar otelleri fiyatlarının geniş bir aralığa yayıldığını söylemek mümkün.

Nevşehir otelleri arasında da sayılabilecek bu tesislerin, müşterilerini farklı konseptlerle ağırlıyor olması da göre çarpıyor. İsteyenlerin sadece oda şeklinde hizmet veren tesisleri seçerek yörenin kendine has lezzetlerinin tadını çıkarma şansı bulunuyor. Ama siz uyanır uyanmaz zengin menüsüyle dikkat çeken bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenlerdenseniz konuklarını oda kahvaltı konseptiyle misafir eden Uçhisar otellerine yönelebilirsiniz. Bunların dışında bölgedeki tesisler arasında yarım ve tam pansiyon şeklinde çalışan oteller de mevcut. Siz de bu tesislerin genel özelliklerini ve Uçhisar tatil fiyatlarını inceleyerek size en uygun alternatifi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Uçhisar otellerinin hemen hemen tamamı, bölgenin toprak renklerinin hâkim olduğu otantik havasına uygun mimarileriyle göze çarpıyor. Böylelikle konakladığınız tesise adım attığınız anda da kendinizi Kapadokya’da hissetmeye devam edebiliyorsunuz. Dekorasyonları da bu doğrultuda düzenlenmiş oteller, bu açıdan da unutulmaz bir deneyim vadediyor. Eksi taş evlerin restore edilmesiyle hizmete açılan Uçhisar otellerinin bu konuda bir adım öne çıktığını da belirtelim.

Uçhisar’da Ne Yenir?

Tatil demek biraz da gittiğiniz bölgeye özel lezzetleri denemek demek. Uçhisar, konuklarına bu alanda da oldukça zengin seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerin başında testi kebabının geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Buraya has Avanos çömlekleri içinde pişirilen bu tadına doyulmaz yiyeceğin püf noktası, ağır ateşte pişmesi. Böylelikle içerisindeki etler hem yumuşacık oluyor hem de birlikte piştiği sebzelerin aromasıyla özel bir lezzet kazanıyor. Testi kebabının yanında Uçhisar’a gelmişken mutlaka denemeniz gereken yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Çömlek fasulyesi
 • Kayısı dolması
 • Düğü çorbası
 • Nevşehir mantısı
 • Kuru kaymak

Kapadokya bölgesinin asmalarıyla ünlü olduğu da biliniyor. Bu asmalardan edilen yapraklar kullanılarak yapılan sarmaları da denemenizi öneririz. Asma deyince akıllarda canlanan bir diğer lezzet de elbette ki şarap. Bölgenin üzümlerinden üretilen ev yapımı şarapları yudumlarken Kapadokya’nın manzarasını izlemenin verdiği keyfi, dünya üzerinde başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Siz siz olan Uçhisar otellerinde konaklarken bu deneyimi yaşama fırsatını kaçırmayın.

Autogari în Uçhisar

Transportatorii care au încetat să mai opereze pe baza Uçhisar