Taraklı Otobüs Bileti

Taraklı Hakkında Bilgi

NÜFUS 6.991
YÜZ ÖLÇÜMÜ 292 km²
İL Sakarya
TELEFON KODU 0 264
PLAKA KODU 54
OTOGAR SAYISI 1

Taraklı Otobüs Bileti Aldıktan Sonra Bilmeniz Gerekenler

Sakarya iline bağlı ilçelerden biri olan Taraklı, Sakin Kent olarak da biliniyor. İstanbul’a oldukça yakın olan Taraklı, 1987 yılında ilçe oluyor. Taraklı ilçe sınırları içerisinde 22 mahalle bulunuyor. Taraklı ile Sakarya şehir merkezi arası yaklaşık 70 km.

Taraklı otobüs bileti satın aldıktan sonra ilk olarak ilçe otogarına ulaşıyorsunuz. Taraklı Otogarı’ndan Sakarya şehir merkezine ulaşabilmek için belediye otobüslerini ya da özel firmaların servislerini tercih edebiliyorsunuz. Taraklı otobüs firmaları kapsamında Sakarya Vib Turizm ve Vogo Tur hizmet veriyor.

Taraklı’da Gezilecek Yerler

Taraklı otobüs bileti satın aldıktan sonra ilçede bulunan doğal ve tarihi alanları gezebilirsiniz. Taraklı özellikle doğal yapısı ile ziyaretçilerine gezilecek yerler sunuyor. Taraklı’da gezebileceğiniz yerlerden bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • Yunus Paşa Cami: Halk arasında Kurşunlu Cami olarak biliniyor. Vezir-i Azam Yunus Paşa tarafından 1517 yılında inşa ediliyor. Aynı zamanda Mimar Sinan’ın bir eseri olan bu camiyi, mutlaka görmelisiniz.
  • Tarihi Hamam: Osmanlı döneminden kalma bu hamamda, eski ve yeni olmak üzere 2 adet havuz bulunuyor. Taraklı’ya gittiğinizde bu hamamı mutlaka görmelisiniz.
  • Hisar Tepesi: Tepede birbirinden önemli yapılar bulunuyor. Bu yapılardan olan iki su sarnıcının MÖ 1000 ve MÖ 2000 yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca günümüzde, tepe üzerinde aktif kazı çalışmaları da devam ediyor.

Taraklı’da Ne Yenir?

Taraklı, yöresel yemekleri, tatlıları ve hamur işleriyle dikkat çekiyor. Taraklı otobüs seferlerini kullanarak farklı lokasyonlarda yiyebileceğiniz yemeklerden / yiyeceklerden bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • Uhut Tatlısı: Yöresel bir tatlı olan Uhut tatlısı, atalık buğday tohumundan yapılıyor. Geleneksel yöntemler ile yapılan bu tatlıda, şeker kullanılmıyor. Taraklı’ya gittiğinizde mutlaka bu tatlıyı denemelisiniz.
  • Köpük Helva: Normal tatlılara benzemeyen ve kendine özgü bir yapısı olan bu tatlıyı mutlaka denemelisiniz.
  • Nohutlu Et Yemeği: Türkiye’nin farklı yörelerinde de bulunan nohutlu et yemeğini de bir de Taraklı’da denemelisiniz.

Taraklı’da Nerede Kalınır?

Taraklı, doğal yapısını korumasının yanında ziyaretçilerine farklı konaklama imkanları da sunuyor. Yılın farklı dönemlerinde sık sık ziyaretçi akınına uğrayan Taraklı’da, butik oteller ön plana çıkıyor. Taraklı’da bulunan konakların pek çoğu butik otel olarak hizmet veriyor. Bunun yanında ilçede lüks oteller de bulunuyor. Tercihinize göre istediğiniz konaklama seçeneğinden faydalanabilmek için Taraklı otobüs bileti fiyatlarını inceledikten sonra rezervasyon yaptırmanız öneriliyor.

Taraklı Otogarları

Taraklı Merkezli Aktif Otobüs Firmaları

Taraklı Merkezli Faaliyetine Son Vermiş Otobüs Firmaları

Taraklı Otelleri

bus