Ana menüye ulaşmak için tıklayınız. İçeriğe ulaşmak için tıklayınız.

Firma puanlamaları nedir?

Sefer Oylama

Firmalara verilen puanlar, oBilet yolcularının firmalara verdikleri geri bildirimlerdir. İyi puanlar, firmaların yolcuların o seferden mutlu olduğu ve diğer yolculara önerildiği anlamına gelir. İyi puana sahip firmaların tercih edilme oranları yükselir.

Şimdi biletini al!

Firmaya puan verme

oBilet’ten aldığın bilet ile gerçekleşen seferler için firmalara puan verebilirsin.

Verilen puanlar talebiniz olmadığı takdirde firmalar tarafından görülemez. Dolayısıyla, puan verirken hiçbir çekince yaşamazsınız.

Firmaların oBilet’te bulunan sayfalarında yolcuların verdiğin son 30 gündeki puanların ortalaması, yolcular ve oBilet tarafından izin verilen en son 10 yorum yayınlanır.

Puan verme deneyimi şu şekildedir:

1. Gerçekleşen seferden 24 saat sonra size gelen aşağıdaki formattaki mail üzerinden seferden memnun kalıp kalmadığını tek tuşla belirtebilirsiniz.

2. Sonrasında açılan aşağıdaki formattaki sayfada yolculuğa dair daha detaylı puanlamayı yapıp, sözel olarak da seyahat tecrübenizden bahsedebilirsiniz.

Puan vermek işte bu kadar basit!

O zaman ne bekliyorsun?

oBilet ile bir bilet alıp yolculuğunu gerçekleştirdiysen, hemen biletini aldığın e-posta adresini kontrol et, oBilet'ten gelen "oBilet - Yolculuğunuz Hakkındaki Görüşleriniz" adlı e-postayı aç ve Evet ya da Hayır butonlarından birine tıklayarak hemen şimdi puan ver, diğer yolcularımızın firma hakkında daha çok bilgi edinmesini sağla! Böylece firmaların birbirlerinden farklarını daha net görebilir ve seçimini yaparken bu bilgiyi de göz önünde bulundurabilirsin!

Seçiniz
Geçmiş Aramalar