Bus Tickets to Ayvali

24/7 Customer Service
Secure Payment
No Commission, Free
More than 25 Million
Users a Month
Buy Your Ticket in 2 minutes
Easy Cancellation

Information About Ayvali

CITY Erzurum
NUMBER OF BUS TERMINALS 1

Things You Need to Know After Buying the Ayvali Bus Ticket

Eski ismi Horos olan Ayvalı, Erzurum’a bağlı küçük bir yerleşke. Erzurum’un ilçeleri kapsamındaki Oltu’ya bağlı olan Ayvalı, köy statüsüne sahip. Ayvalı otobüs bileti alırken Erzurum merkez otogarına bağlı firmalar üzerinden araştırma yapmanız gerekiyor. Milli mücadele zamanına bakıldığında Oltu, Ayvalı’nın büyük bir öneme sahip olduğundan bahsediliyor.

Tarihi bakımdan önemli olan bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenler bölgeye otobüs ile kolayca ulaşım sağlayabiliyor. Ayvalı otobüs firmaları,yüksek yolcu kapasiteli ve konforlu araçları ile insanlara ulaşım hizmeti veriyor. Kamil Koç, Suha Ardahan, Iğdır Turizm gibi otobüs firmalarının Ayvalı konumunda hizmet verdiği biliniyor.

Ayvalı’da Gezilecek Yerler

Ayvalı otobüs seferleri ile bölgeyekonaklamaya gelen kişilerin görmesi gereken birçok mekan bulunuyor. Bu mekan ve tarihi yerler şu şekilde sıralanıyor:

  • Tortum Şelalesi: Türkiye’nin en büyük şelalesi olan Tortum, dünyanın en büyük üçüncü şelalesi oluşuyla öne çıkıyor.
  • Çifte Minareli Medrese: Selçuklu Dönemi zamanında yapılan bu medrese Hatuniye Medresesi ismi ile de anılıyor.
  • Palandöken Kayak Merkezi: Erzurum Ayvalı bölgesine tatil için gelen kişilerin kayak yapabileceği bu merkez özellikle kış aylarında çok büyük rağbet görüyor.
  • Erzurum Kaplıcaları: Yer altı kaynakları bakımından zengin olan Erzurum Ayvalı’da yer alan bu kaplıcalar, özellikle sağlık turizminin bel kemiğini oluşturuyor.
  • Erzurum Saat Kulesi: Kale içindeki mescit kısmına ek bir minare yapmak isteyen Saltuklu Önderi Ebu’l Kasım, bu saat kulesini inşa etmiş.

Ayvalı’da Ne Yenir?

Ayvalı otobüs bilet fiyatları,bu bölgeye has yöresel yemekleri tatmak isteyenler ve bir tatil planlamak isteyenler için gayet uygun. Erzurum Ayvalı’yı ziyarete gelen kişilerin yemeden gitmemesi gereken birçok yöresel lezzet bulunuyor.

  • Cağ Kebabı: Cağ ismi verilen şişlerden yardım alınarak yapılan bu kebap, yöre halkının ve turistlerin çok sık tercih ettiği yemekler arasında bulunuyor.
  • Kadayıf Dolması: Tatlı kategorisinde bulunan bu yöresel yemek, tel kadayıf ve cevizin birleşimi ile yapılıyor. Tel kadayıfa sarılan cevizler yemeğe oldukça lezzet katıyor. Bu iki birleşim kızartıldıktan sonra şeker balı ismi verilen şerbete konularak bir süre bekletildikten sonra servis ediliyor.

Ayvalı’da Nerede Kalınır?

Ayvalı uçak bileti tercih edebileceğiniz noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Erzurum Ayvalı noktasında ziyaretçilere hizmet veren butik otel, apart otel gibi farklı tiplerdeki tesislerde kalma olanağınız bulunuyor. Oltu Ayvalı noktasında yer alan pansiyonlar da konaklama alanlarından biri olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Ayvalı uçuşları vasıtası ile özel kategorili otellerde yahut daire tipi kiralık noktalarda kalma olanağınız bulunuyor.

Bus Stations in Ayvali

Carriers That Have Ceased to Operate Based on Ayvali

Ayvali Hotels

bus