Otobüs Seferlerinin Fiyatları ve Saatleri

Otobüs Seferlerinin Hepsini Görüntülemek için, Yukarıdan Güzergahı ve Tarihi Seçip Ara Butonuna Tıklamanız Yeterli!

Adana otobüs bileti satın almak için artık şubeden şubeye otogardan otogara dolaşmak sona erdi. Tek yapmanız gereken www.obilet.com internet adresini ziyaret etmek. oBilet’te en ucuz Adana otobüs biletlerini kıyaslayabilir, size, zamanınıza ve bütçenize en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz. Adana’nın o tüm güzelliğini görmek, kebabını yemek yalnızca bir otobüs bileti uzaklıkta.

Kaplıcalarıyla, son dönemlerde popülerliğini arttıran ünlü spa’ları ile dinlenmenin adresi Afyon’u ziyaret etmenizi öneriyoruz. Afyon otobüs bileti satın alıp atlayıp Afyon’u gezmek, orada en az bir hafta sonu geçirerek hayatın tüm stresinden, tüm gerginliğinden kurtulmak mümkün. Yalnızca, dinlenmek için değil; o enfes sucuklarından yemek, kaymaklı kadayıfının tadına bakmak için bile Afyon’a gidilir.

Yazın en popüler yerlerinden biri deyince akla gelen Alanya, özellikle turistlerin ülkemizde yoğun ilgi gösterdiği noktalardan bir tanesi. Alanya otobüs bileti satın aldığınızda, bir yolculuğun sonunda sizi bekleyen o güneş, deniz, sahil ve tüm bunların yanı sıra o tarihi yapısı Alanya’yı bu kadar popüler yapan sebeplerden bazıları.

Başkentimiz Ankara’yı ziyaret etmek ise çok kolay; çünkü hemen hemen Türkiye’nin tüm şehirlerden Ankara otobüs bileti satın almanız mümkün. Türkiye’nin en büyük otogarlarından bir tanesine ev sahipliği yapan Ankara hem başkent olması sebebiyle hem de Türkiye’nin batısı ve doğusu arasında bir aktarma noktası olması sebebiyle otobüs seferlerinin bu il üzerinde yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Antalya denilince en başta akla, o yüksek nemi, yazın akıl almaz sıcağı gelebilir ama tüm bunların yanı sıra en güzel yaz şehirlerinden de bir tanesidir. Eğlencenin Akdeniz’deki tanımıdır. Antalya otobüs bileti satın alıp birkaç gün Antalya’da geçirirseniz yaşadığınız şehre geri dönmekte zorlanabilirsiniz; çünkü Antalya’nın o güzelliği sizi sizden alacaktır.

Karadeniz en özel şehirlerinden bir tanesi olan Bartın ise yeşilin maviyle buluştuğu ender yerlerden biridir. Bartın otobüs bileti satın almak için oBilet’e girdiğinizde, Bartın’da kalabileceğiniz otel önerileri, yemek yiyebileceğiniz güzel noktalar ve Bartın’a kadar gitmişken yapmadan dönme maddeleri ile Bartın seyahatinizin keyfini daha da arttırabilirsiniz.

Birçok şarkıya da konu olan Bodrum’un da güzelliğini de anlata anlata bitirmek pek de kolay değil. Bodrum otobüs bileti satın alıp ufak bir kaçamak yapmak ve Gümüşlük’te dinlenip güneşlenmek, Gümbet’teki ve ilçe merkezindeki güzel mekanlarında dans edip eğlenmek ruha enerji katacak diğer şeylerden bir tanesi. Bir iki günlüğüne dahi olsa Bodrum a gidilip tadı çıkarılmalı.

Kocaeli otobüsü bir çok insan için Efe Tur demektir. Firma il çapında sahip olduğu ün ve geniş ağı sayesinde bu alanda rakiplerinin bir kaç adım önündedir. Saat başı İstanbul yönünde hareket eden otobüsleri en kısa zamanda da İstanbul'dan Kocaeli'ne geri dönecek şekilde yol çıkmaktadır.

Sandıklı'ya giden otobüse binmek isteyen insanların öncelikle bulundukları illerin otogarlarına gitmeleri gerekmektedir. Otogarın karmaşasına girmeden kolayca biletinizi almak için ise obilet.com'u kullanabilirsiniz. Basit ve kullanışlı arayüzü ve kusursuz müşteri memnuniyeti sayesinde obilet sizi asla yarı yolda bırakmaz.

Bolu ise o güzelim ormanlarıyla, sisli puslu ama bir o kadar da romantik dağ evleriyle bilinir. Bolu otobüs bileti satın alıp Bolu’nun gizeminde insanın kendini kaybetmesi de ayrı bir güzel olur. Aynı zamanda yetenekli mi yetenekli ustalarıyla, şefleriyle bilinen Bolu’da birçok lezzetli yemek yemeniz de mümkün. Hem göze hem de o yemekleriyle midelere bayram ettirecek bir gezi.

Burhaniye bir başka görsel şölendir. Seyahat etmek istediğiniz bir gün ansızın bavulunuzu toplayıp Burhaniye otobüs biletinizi alıp böylesine hoş bir tatile çıkmak insana öyle yarar ki. Burhaniye ilçesi, Balıkesir ilimizin Ege Denizi ile buluştuğu şirin ilçelerimizden bir tanesidir.

Türkiye’nin en büyük otobüs firmalarından Nilüfer Turizm’e de evsahipliği yapan Bursa ilimiz, otobüs trafiğinin yoğun olarak çalıştığı illerimizden bir tanesidir. Hemen hemen tüm büyük illerden Bursa otobüs bileti satın alarak Bursa’yı ziyaret etmeniz mümkün. Bilhassa Ankara Bursa İstanbul üçgeninde birçok seçkin otobüs firması pek çok seferleriyle hizmet vermektedirler. Özellikle Ankara İstanbul otobüs bileti alımları Türkiye'nin en çok çalışan hattı sayılabilir.

Çanakkale bilhassa bir 19 Mart yıldönümünde ziyaret edilmeli ve Atalarımız yad edilmelidir. Bir Çanakkale otobüs bileti alıp o atmosferi solumak bile önemli. Zamanında bu topraklar için ne kadar emek verildiğini, bunun kıymetini daha çok bilmemiz gerektiği bizlere hatırlatan bir ders adeta Çanakkale ziyareti. Her Türk gencinin, dedelerinin yattığı bu toprakları ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Denizli de bilhassa Muğla ilçeleri Bodrum’a ve Marmaris’e giderken yol üzerinde önemli bir lokasyona sahip olması ile veya Antalya, Afyon gibi önemli ayrımlara ev sahipliği yapması sebebiyle otobüs sektörünün kalbinin attığı noktalardan bir tanesidir. Denizli otobüs bileti alarak hem bu güzel şehri ziyaret edebilir hem de sonrasında buradan pek çok yere seyahat edebilirsiniz.

Tarsus ilçesi insanların gözlerinde sanılanın aksine o kadar da karmaşık değildir. İl merkezine bağlı bulunan bu ilin kendine özel bir de otogarı bulunmaktadır. Esadaş ve Özlem Diyarbakır bu ilde merkezleri bulunmadığı halde şubeleri bulunan bir kaç firmadan ikisidir. Bu tarz firmaların sayısı ile günden güne artmaktadır.

Trabzon otobüsü, Karadeniz'in imza iline giden bir kaç ulaşım yolundan birini temsil etmektedir. Bu yeşil ve deniz kenarındaki il, her geçen yıl biraz daha gelişmekte ve Türkiye ortalaması ile yarışmayı tüm hızı ile sürdürmektedir. Hamsi balığı yemeden Trabzon'dan dönmek asla olmaz.

Ege Bölgesi’nde yaygın olduğu gibi, Edremit ilçesinde de zeytincilik önde gelen geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Özellikle Edremit gibi merkezlerde insanlar hayatını hala bu sayede devam ettirmektedir.

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir, son on yılda adeta kabuk değiştirdi. Avrupa’nın modern illerini anımsatan Eskişehir’in tadı her yönüyle bir farklı. Eskişehir otobüs bileti alıp bu nadide şehri ziyaret etmek, Porsuk nehrinin yanında bir çay içerken bile kendinizi İtalya’da veya Fransa’da hissedebilirsiniz. Kendini çok iyi geliştirmiş ve yenilemiş olan bu şehre, kalabalık öğrenci nüfusu da gençlik katmaktadır.

Fethiye otobüs bileti satın almak artık o kadar da zor değil. Yalnızca oBilet sistemine girerek bulunduğunuz noktadan Fethiye’ye gitmek istediğinizi girdiğinizde, bu iki nokta arasında hizmet veren tüm otobüs firmaları listelenir ve siz de karşınıza çıkan seçenekleri değerlendirerek size en elverişli seferin koltuğunu seçebilirsiniz.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, bulunduğunuz noktadan İstanbul otobüs bileti mutlaka bulursunuz. Direk sefer olmasa bile aktarmalı olarak İstanbul’a seyahat edebilirsiniz. Her gün Türkiye’nin her noktasından İstanbul’a ve İstanbul’dan birçok şehre binlerce otobüs seyahat etmektedir. İzmir İstanbul otobüs bileti fiyatları firmadan firmaya değişkenlik gösterebilmektedir. Trakya bölgesindeki şehirler için de alternatifsiz bir aktarma noktasıdır İstanbul.

Ege’nin incisi İzmir’e, Ege bölgesinin her tarafından her gün yüzlerce otobüs gelmektedir. Eğer Ege bölgesinde bir yere seyahat etmek istiyorsanız ve doğrudan bilet bulamıyorsanız, İzmir otobüs bileti aldıktan sonra İzmir’e vardığınızda, Ege bölgesinde gitmek istediğiniz yere buradan mutlaka otobüs bileti bulabilirsiniz. Bunun haricinde günden güne fiyatları değişse dahi 2013 yılı için en ucuz istanbul izmir otobüs bileti fiyatlarını obilet.com veya mobil uygulamaları vasıtası ile görebilirsiniz.

Kütahya otobüs bileti alarak, Ege bölgesinin bu gizli kalmış güzelliğini görebilmeniz mümkün. Yüzlerce yıl önce Friglere kadar dayanan şehir tarihini keşfe çıkmak da Kütahya ziyaretinizi esrarengiz kılacak noktalardan bir tanesi. Ege’de ziyaret etmeniz gereken olmazsa olmazsa illeri arasında yer alan Kütahya’ya da birkaç gün vakit ayırıp ziyaret etme şansı bulursanız emin olun bundan kesinlikle pişman olmazsınız.

Her yaz dolup dolup kış aylarında bu yoğunluğunu kaybeden ilçelerden biri Marmaris. Aslında yazın ayrı güzel kışın ayrı bir güzel olan bu ilçemiz için dilediğiniz bir zaman Marmaris otobüs bileti satın alıp giderek kendinize hoş bir ödül verebilirsiniz. Marmaris’e kadar gitmişken yine saklı güzelliklerden Selimiye civarını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Akdeniz’in harikalarından içel ya da mersin de liman şehri olması sebebiyle ticaretin yüksek olduğu bir ilimizdir. Bu sebepten civardan yoğun göç almaktadır. Mersin otobüs bileti almak istediğinizde pek çok firma alternatifi ile de karşılaşmanızın sebebi bu yoğun hareketliliktir. Jeopolitik olarak önemli bir lokasyona sahip Mersin ili de görülüp ziyaret edilmesi gereken hoş iller arasındadır.

Muğla da bilhassa şehir merkezinden çok sahip olduğu eşsiz sahil kasabaları, yazlık ilçeleri ile bilinmektedir. Halbuki bir Muğla otobüs bileti satın alıp şehir ziyaret edildiğinde, Gökova’da o güzel manzaraya karşı lezzetli ve taze bir balık yendiğinde iyi ki Muğla’ya gelmişim dedirten bir ruh hali ile karşılaşırsınız. Muğla harikulade sahil bölgelerine ev sahipliği yapan güzide illerimizden bir tanesidir.

Bilhassa Ege bölgesinin alt kıyılarından İzmir’e çıkarken yol üzerinde uğranılan Nazilli, Aydın ili’nin bir ilçesidir. Adeta kendisi bil ilmiş gibi gelişmiş olan Nazilli, lezzetli et ürünü yemekleri ve pidesi ile meşhurdur. Nazilli otobüs bileti satın alın ve bir gün Nazilli’yi dolaşın, o enfes pidesinin tadına bakın.

Malatya istikametine bir otobüs bileti almak artık parmaklarınızın ucunda. Bir kaç tuşa tıklayarak bu biletinizi hemen alabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolları ise elbette yukarıdan sorgunuzu yapıp biletinizi kolayca alabileceğiniz obilet.com websitesi ve mobil uygulamalarıdır.

Kocaeli otobüsü bir çok insan için Efe Tur demektir. Firma il çapında sahip olduğu ün ve geniş ağı sayesinde bu alanda rakiplerinin bir kaç adım önündedir. Saat başı İstanbul yönünde hareket eden otobüsleri en kısa zamanda da İstanbul'dan Kocaeli'ne geri dönecek şekilde yol çıkmaktadır.

Sarımsaklı, Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir ili’nin Ayvalık ilçesine bağlı bir belde olmasına rağmen bir hayli popülerdir. Bu kadar küçük bir lokasyon olup koca Türkiye’de adını çok defa duyabileceğiniz nadir, şirin ve küçük bir yerdir. Sarımsaklı otobüs bileti almak istediğinizde oBilet’te size gün gün saat saat tüm otobüs firmalarının seferleri listelenecektir.

Şanlıurfa denilince akla, Türkiye'nin doğu kısmında çok yaygın olan yazın akıl almaz sıcağı gelebilir ama tüm bunların yanı sıra bu şehir doğunun incileri arasında yer alır. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra kebabı gibi meşhur yemekleriyle de ün sahibi olan Şanlıurfa'ya otobüs bileti satın alıp bu güzelliklerin hepsinin tadını çıkarabilir ve merakınızı giderebilirsiniz.

Turgutreis, Bodrum ilçesinin bir beldesidir. Bir hayli ufak bir yer olan Turgutreis’in adını her yıl düzenlenen festivaller ile duyarız. Dünya çapında ünlü piyanistlere bile zaman zaman ev sahipliği yapan Turgutreis, kültürel olarak da çok zengin bir yapıya sahiptir. Turgutreis otobüs bileti almanız ve ziyaretiniz esnasında hoş bir müzik eşliğinde Turgutreis Marina’da lezzetli bir yemek yerken niçin birçok sanatçının da zaman zaman bu büyülü ortamda konserler vermek istediğini çok iyi anlayabilirsiniz.

Didim, bulunduğu bölgenin gelişmiş illerinden biri olan Aydın iline bağlı birçok ilçeden biridir. Bu ülkenin topraklarında, şu anda görülen gelmiş geçmiş en eski ve olgun yerlerden biridir. Bu ilçenin içerisinde bulunan bir tapınak ve yılan saçlı kadın kabartması Yunan Dönemi'nin en önemli eserlerinden bir kaçı olarak gösterilir.

Gaziantep'e bir otobüs bileti almak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en gelişmiş illerinden birisine gitmek anlamına gelir. Bunun yanında gün geçtikçe gelişen şehir merkezi ile bölge iller tarafından da bir çekiciliği bulunmaktadır. İlin yerel turizm şirketlerinden olan Seç Turizm ise gün geçtikçe filosuna yeni araçlar katmakta ve geliştirmektedir.

Kırşehir'e giden bir otobüs bileti muhtemelen Şanal Kırşehir, Asya Tur, Metro Turizm, Nevşehir Seyahat veya Siirt Petrol firmalarından birine aittir. İlde şubesi bulunan firmaların yanında, şubesi bulunmasa dahi ile sefer düzenleyen de elbette bir çok firma bulunmaktadır.

Kuşadası otobüs bileti denildiğinde aklınıza muhtemelen sıcak bir yolculuk gelmektedir. Yazın o kavurucu sıcağından bulunduğunuz ilden çıkıp buz gibi havası ve rahat koltukları ile bir otobüse binerek bu güzel ilçemize kolayca ulaşabilirsiniz. Tatil cenneti Kuşadası bir çok turistin de ilgisini çekmektedir.

Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerimizden biridir. Kastamonu Kalesi,Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi gibi bir çok tarihi eser barındırmaktadır. Özellikle Sultan II. Abdülhamit döneminde 1884-1885 yılları arasında Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından yaptırılan Kastamonu Saat Kulesi görülmeye değer. Bunun için yapmanız gereken tek şey Kastamonu'ya otobüs bileti alıp yola koyulmaktır.

Artvin, Karadeniz Bölgesi'nin en güzel yaylalarını barındıran yemyeşil bir ilimizdir. Bu güzel şehrin üç adette kaplıcası vardır.Artvin, Türkiye'nin Gürcistan'la olan sınırında yer aldığı için imkanınız varsa Artvin'den sonra Gürcistan'a da küçük bir seyahat yapabilirsiniz.

Nevşehir ilimizin birbirinden güzel sekiz ilçesi bulunmaktadır ve her biri ayrı ayrı gezilip görülmeye değer. Özellikle Peri Bacaları dünyadan bir çok turistin ilgisini çekmektedir. Turistlerin çok uzun yollardan bu güzel şehri gezip görmeye gelirken sizlerinde Nevşehir'e sadece bir otobüs bileti alıp gitmeniz yeterli olucaktır.

Hem Marmara hem de Ege Denizi'ne kıyısı olan Balıkesir'in temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi zirai ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla da meşhurdur.

Kırklareli pek çok antik yerleşim yerine sahiptir. Türkiye'nin Bulgaristan'a olan sınırında bulunan ilimizin Karadeniz'e de kıyısı vardır. Kırklareli'nin halkı ise genellikle Bulgaristan ve Yunanistan, ayrıca Boşnak, Arnavut gibi diğer Avrupa muhacırlarından oluşmaktadır.

Değişik kültürlere ev sahipliği yapmış olan Samsun ilimizin en büyük gururu da Atatürk'ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ni başlattığı zaman ilk adımını attığı şehir olmasıdır. Doğal tarihi ve diğer zenginlikleri ile Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin turizm açısından potansiyeli en yüksek şehirlerdendir. Eğer bir Karadeniz gezisine başlamak istiyorsanız bir Samsun otobüs bileti alarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Uşak ilimizin beş ilçesinden biri olan Ulubey'de bulunan Ulubey Kanyonları, ABD'de bulunan Grand Kanyon'dan sonra dünyanın ikinci büyük kanyonu olduğu belirtilmiştir. Elbette ABD'ye gitme imkanınız olmayabilir ama Ulubey Kanyonları'nı görmek için sadece Uşak otobüs bileti almanız yeterli olacaktır.

Tokat, 5000 yıllık tarihi olan üzerinde 14 devlet ve birçok beyliğin hüküm sürdüğü bir ilimizdir. Atatürk Evi, Ali Paşa Camii, Sulusaray ve Reşadiye Kaplıcaları, Hıdırlık Köprüsü, Sebastapolis Antik Kenti ve Kaz Gölü gezilip görülecek yerlerden bazılarıdır. Hemen Tokat'a otobüs bileti alıp bu güzel ilimizi keşfetmelisiniz.

Simgeleri arasında Mevlana Müzesi(Kubbe-i Hadra),çift başlı kartal ve etliekmek bulunan Konya ilimiz, ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biridir. Doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşıyan bir ilimizdir Konya. Üç merkez ilçesi bulunan Konya ilimizde dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmış olan Çatalhöyük de bulunmaktadır.

Bilecik ilimiz doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri bulunan, toprağı killi olduğu için en önemli gelir kaynağı seramikçiliktir. Şeyh Edebali türbesi, gölleri ve maden ocakları bulunan. 8 ilçesi, 7 belde, ve 243 köyü olan küçük fakat görülesi bir şehrimizdir.

11 ilçesi bulunan Burdur ilimizde bir çok göl ve akarsu bulunmaktadır. Sagalassos antik kentini gezmeden, Kibyra'yı, İnsuyu Mağarasını, Konak, cami ve kervansaraylarını gezmeden ve görmeden, Burdur şiş ve ünlü ceviz ezmesinden yemeden geri dönmemeniz gereken bir ilimizdir.

Karadeniz bölgesinde bulunan Giresun ilimizde Kaleye gidip şehre kuşbakışı seyretmeli, Mavi Tur'a çıkmalısınız. Güzel yaylalarına gidip ızgara keyfi yapıp, tabiki en lezzetli fındıklarından alıp, pide, hamsi böreği ve karalahana yemeklerini tadacağınız ve el yapımı hediyelikler alabileceğiniz, Peştamal ve Kazancılar çarşısınız gezmeniz gereken bir ilimizdir Giresun.

Rize Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alır. Yemyeşil yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri ve dereleriyle çok özel bir turizm beldesidir.Ayder kaplıcasına gitmeden, Anzer balını tatmadan dönmemeniz gereken eşsiz yeşillikte bir ilimiz olan Rize'yi mutlaka görmelisiniz.

Kuşadası ve Didim gibi sahil ilçeleriyle turizm açısından Türkiye'nin önde gelen kentlerinden biri olan Aydın, antik çağdan kalma bir çok tarihi kalıntılara sahiptir.şehir plancısı ve mimar Hippodames ile İsedoros'u yetiştirmiş olan Aydın Türkiye'nin turizm açısından önde gelen illerinden biridir.

Tekirdağ ilimizi ziyaret ettiğiniz de Rakoczy Müzesini ve Namık Kemale Evini ziyaret etmelisiniz. Tekirdağ köftesi, rakısı ve Şarköy şarabıyla meşhur, Karacakılavuzda hediye yada hatıra olarak alabileceğiniz el dokumaları olan ve Şarköy ile Kumdağ da denize girmeden dönülmemesi gereken bir ilimizdir.

Sivas ilimiz tarihi ve kültürel açıdan zengin illerimizden biridir. Çoban köpeği ile ünlü Kangal'ı ziyaret edip Kangal Balıkı Çermik'i görmelisiniz. Tarihi Divriği Ulu Cami'yi ziyaret etmeden dönmemeniz gereken birbirinden güzel 16 ilçesi olan bu ilimize gitmek için Sivas otobüs bileti almanız çok kolay.

Isparta ilimiz Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin kesiştiği noktada yer alır. Eğirdir, Kovada ve Gölcük gölleri ve Kovada ve Kızıldağı Milli parkıyla gezilip görülmesi gereken illerimizden biridir. Yalvaç Pisidia Antiocheia Antik Ören yerini gezmeli ve ilimizin simgelerinden biri haline gelmiş olan gül içerikli ürünlerinden alamdan dönmemelisiniz.

Kahramanmaraş ilimiz kültür ve turizm açısından zengindir. Bolca akarsu ve kaynak suları bukunan ilimiz bu açıdan büyük bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Eshab-ı Kehf, Döngel Mağarası, Kahramanmaraş Kalesi gezmeden, dövme dondurmasından yemeden dönmemeniz gereken bir ilimizdir Kahramanmaraş.

Ağrı ilimiz Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nı barındırmaktadır. İshak Paşa Sarayı görmeden dönülmemesi gerek en önemli tarihi eserdir. Nuh'un Gemisi'nin izi'ni görmeli, Buz Mağarasını ziyaret etmeli, Dambat kaplıcasında dinlenip öyle ayrılmalısınız Ağrı'dan.

Van, Urartu Medeniyetine ev sahipliği yapmış ve bugüne kadar Hurriler, Hittitler, Persler, Medler, Selçuklular gibi birçok kültürü barındırmıştır. Coğrafya bakımından önemli bir konumda olduğu için çok eski zamanlardan beri beri yerleşim alanı olup birçok uygarlığı barındırmış olan bu ilimizi ziyaret edip bu medeniyetlerin bıraktıgı tarihi kalıntıları görmeden dönmemeniz gerek bir ilimizdir.

Ordu'ya gittiğiniz de Çambaşı, Keyfalan,Perşembe, Yeşilce ve Topçam yaylalarını ziyaret etmelisiniz. Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi'ni gezmeli ve Peşembe yaylasındaki Medreseleri görmelisiniz.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında başkent olan Edirne ilimizde bir çok tarihi eser bulunmaktadır. II.Beyazıt ve Selimiye Külliyesi, Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii, Üç Şerefli Cami, ve Eski Cami Darül-Hadis Cami Edirne de bulunan bir çok tarihi güzelliklerdendir. Edirne Sarayı'nı görmeden, Selimiye Arastası, Bedesten ve Alipaşa kapalı çarşılarından alışveriş yapmadan dönmeyin.

Sakarya'ya gittiğiniz de yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Deprem Müzesi'ni Sakarya Müzesi'ni ve Kuva-yı Milliye Müzesi'ni ziyaret edebilirisiniz. Sapanca gölüne akan derelerin kıyılarında kurulu kır lokantalarında alabalık keyfi yapabilir, Dokurcun yaylalarında dolaşıp Sülüklü ve Sünnet göllerine gidebilirsiniz.

Siirt'e gittiğinizde Veysel Karani Hz. ve İbrahim Hakkı Hz. Türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Sağlarca Kaplıcası ve Botan Çayı'nda stresinizi atabilir, mağaralarını gezip, Siirt fıtığı, büryanını, perde pilavını, pervani balını ve zivzik narının tadına bakabilirsiniz. Dönmeden öncede Siirt battaniyesi, kök boya kilimi ve Bıttım sabunu almadan dönmemelisinz.

Zengin gümüş madeni ocaklarından dolayı Gümüşhane adını yaşıyan ilimizden Tomara Şelalesini, Çakırkaya Taş Kilisesini, Keljit Sadak Antik Kentini, Çakırgöl, İmera Manastrıtını, Kazıkbeli Anıt Ağaçları ve Milli Parkını görmeden gitmeyin.

Diyarbakır surlarını ve Malabadi Köprüsü'nü görmeden dönmemeniz gerek bir ilimzdir. Ünlü meyankökünden içip Diyarnakır hasırı almalısınız. Eski Diyarbakır Evlerini ve Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji müzeside gezilecek yerlerden sadece bir kaçıdır. Hemen bir Diyarbakır otobüs bileti alıp yolculuğunuza hazırlanmalısınız.

Yozgat ilimizde gezip görmeye değer bir çok tarihi eser ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Kerkenes Harabeleri Pteria, Büyüknefes, Çadırhöyük Yenifakılı Damlalı Yer Altı Kompleksleri Yozgat'ın antik kentleridir. Yaylaları Bozok, Hisarbeyli (Yoğurtyurdu), Çamlık Milli Parkı, Saat Kulesi Yozgat Müzesi, Karslıoğlu Konağı gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır.

Amasya ilimiz birbirinden güzel 6 ilçesiyle doğal, tarihi ve kültürel olarak zengin olması yanında en güzel Misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasını tatmadan dönmemelisiniz. II.Bayezid Külliyesi, Bayezid Paşa Camii, Burmalı Minare Camii ve Cumudar Türbesi, esas olarak bir Halveti Tekkesi olan şuan cami olarak kullanılan Çilehane Amasya'da gezmeniz geren yerlerdir.

Hermessos ve Kaikos ya da bugünkü adıyla Gediz ve Bakırçay vadilerinde yer alan Manisa ilimiz, bulunduğu bölgede bilinen ilk yerleşimdir. Tarihi, doğal ve folklorik değerler bakımından zengin bir ilimiz olan Manisa'dan Hatuniye, Sultan, Muradiye ve Ulu Camii ve Külliyeleri’ni gezmeden Lydia'nın başkenti olan Sardes Antik Kenti ve Artemis Tapınağı'nı ve daha bir çok tarihi eser ve kalıntıları görmeniz gereklidir.

Zonguldak'ın tarihi ve arkeolojik eserleri, ören yerleri önemli bir kültür turizmi potansiyeli vardır. Acheron Vadisi Ören yeri, sur kalıntıları, Ereğli kalesi, Herakles (Herkül) Sarayı, Bizans Sarnıcı kalıntısı,Krispos Anıt Mezarı, Bizans Kilisesi gezilmeye değer yerler arasındadır.

Uygulamayı ana ekrana eklemek için, butonuna ve ardından Ana Ekrana Ekle butonuna tıklayın.